Автор: gerzdiak Категория: Дяківці
Дата публикации Просмотров: 1201
Печать

      Над розділом працювали: керівник - вчитель історії Манолакі Лариса Михайлівна. Дослідницькою роботою займалися Іоніца Захарії та Апетрі Діана, учні 9 кл. 

Історія села Дяківці

fsd 8Загальна довідка

Географічні координати:

48°0610″ пн. ш.

26°1434″ сх. д.

Площа 1970 га;

Населення - 1203 мешканців;

Відстань до обласного центру37км;

Відстань до районного центру7 км;

Адреса ради - Чернівецька обл., Герцаївський р-н, с. Тернавка,

тел. 4-13-48;

Поштовий індекс – 60544.

У центрі села знаходиться:

     Село моє рідне… Щодня бачу я тебе, любуюся тобою й не можу намилуватися. Кожна людина згадує прекрасні дні й вечори, проведені на твоїх вулицях. З усіх сторін село оточено лісами. Вони схожі на темно-зелений сосновий паркан, що захищає жителів Дяківці від негараздів і влітку, і взимку.
     Ось чому люблю своє село Дяківці.
На карті Герцаївського району в південно-східної його частини впродовж Українського-Румунського кордону fppp 4fppp 4 розташовано наше рідне село Проботешть. З географічного розташування, воно сусідує з півночі з райцентром Герци, селом Могилівка та на заході з с. Тернавка. Перша історична загадка про наше мальовниче село датується серединою XVI століття та вміщаються у збірці «Документи щодо історії Румунії » ( А Молдавія XVIст. (1501-1550Т.1 Бухарест) на сторінці 585 де відмічається: «Я, князь Молдавії, Іліеш Рареш, 3 лютого 1549 року подарую Юрію Спатару тільки п’яту частину села Проботешть  зі сторони Помирли, з обох боків струнка, знизу. А також видав йому частину біля кордону Герци». Таким чином, наше село входить до найдавніших   населених пунктів Герцаївщини.
     Перші мешканці села поселились у східній його частини (Букова, Царінка та Будей). Припускається, що поселились вони тут десь на межі XV – XVII ст. з Ардялу (Румунія) після нападу турків на ті землі. Взагалі якраз на цей період припадає заснування ще декілька сіл Герцаївщини, тому можна обґрунтуватися на цій версії про заселення вільних територій нашого краю арделянами. 
    fsd 3Також з інших джерел дізнались що на той час більшість територій поселень належали молдавським монастирем. Стосовно нашого села то більшість його земель були власністю монастиря Пробота. Цей монастир діє і понині недалеко від м. Сучава (Румунія). А був збудований молдавським воєводою Петром Рареш десь у 30-х рр. XVI ст. на руїнах колишнього X римського легіону, головнокомандуючим якого довгий час був знаменитий римський полководець Пробус. Дослужив в римської армії до генерала, а з 276-282 рр навіть був імператором. Також знаємо, що керівництво тодішніх монастирів на всіх землях які належали їм, будували невеликі церкви, які іменували ім’ям даного монастиря.
     У нашому селі, в уроче Букова ще довго зберігались рештки фундаменту першої церкви  « a Probotei» (Проботьска). Швидше всього, що від те ім’я і перша назва села, яку як святу Трійцю можна розташувати.
«Пробус - Пробота – Проботешть»
    На даний час  офіційно село має назву Дяківці. Ця назва була  дана у 1946 році під час перших радянських виборів, коли перша виборча дільниця села була названа Дескелень, від більшості прізвищ, які там мешкали. Новій владі  не дуже було до подоби назва Проботешть і хтось з керівників району перекладав слова «даскал» (діакон) на російську мову та зробили його Дяківці. У 1994 році в селі пройшов референдум для повернення історичної назви села. Мешканці проголосували однозначно за це, але ще і зараз офіційно село поки є Дяківці.

  

 

fsd 5

 

Стара хата

fsd 18fsd 18fsd 18fsd 18fsd 18fsd 18

 

 

                                               

 

         

 

Copyright 2012. All Rights Reserved.