Автор: gerzmog Категория: Могилівка
Дата публикации Просмотров: 1289
Печать

Історія

100 2632 

Керівник розділу

Клічук Юлія Георгіївна

 100 2702

Дослідницька група

Гаїнуца Ірина, Асанді Яна, Тома Марина, Александрой Марина уч. 9-го класу. 

 
    Село Могилівка це сільске населення розташоване на захід від міста Герца. Між селом та містом тече річка Герцушка. Село поділено на три частини.
     Мовіла –центр села Могилівка розташований вище рі
вня міста Герца, завдяки чому відкривається  вид на села Куліківка , Дяківці , Тернавка, Хряцька.
     Слобозія- місце розташування вільних селян .
    Годорожені-  хутір розташований за пагорбом. Назва походить від прізвища  Годорог власник тих земель.
Photo-1029
 
 
На даний момент цей хутір знагодлиться  на грані зникнення, тому що там  знагодиться 8 будинків.
 
   
 
 
 
    Аналізуючи стародавність населеного пункту та сільської церкви  за документами дізнаємося наступне: церква Успіння Богоматері була заснована сімею панів Герцяну. На даний момент церква є історичним пам’ятником архітектури.
100 1084
     Робота »Адміністративний поділ Румунії» з 1926р. не вміщує в собі село Могилівка тому що вона не належить до складу Герци.
     
 
 
 
 
 
 
    Згідно легендою, назва села Могилівка пов’язана з правлінням Штефана Великого.
s2 0
 
Старі люди розповідають що після 11 років правління  десь у 1468р Штефан Великий вів криваву війну з турками. Під час битви був убитий кінь правителя та він опинився у небезпеці. Це відбувалося на очах одного з воїнів який відразу  ж запропонував свого коня. Тому що воєвод був невеликий на зріст не міг осідлати коня самостійно, воєн став комочком  за допомогою якого Штефан великий  заліз на коня.
      Осідлавши коня воєвода пообіцяв якщо виживе у цій битві щедро його нагородить.
    Після перемоги Штефан Великий відшукав сміливого воїна який називався Апродул Пуриче.За допомогу, воєводіа подарував йому ці землі та змінив прізвище Пуриче на Мовіла  від нього й погодить назва села.
    Якщо досліджувати війни які вів Штефан Великий, бачимо що після кожної перемоги він будував церкву. Що Штефан Воде воював на цих землях і що легенда про Апродул-Пуриче –Мовіла  є реальною говорить нам історичний архітектурний монумент, ідентичний церквам з Молдови за часів Штефана  Великого, яка  збудована  на пагорбі Слобозія в селі Могилівка.
100 2724
В середині церкви на  західних стінах ледве помітно червоно – чорного кольору  портрет. Говорять що це був портрет  Штефана Великого. З церкви  на зовні існував підземний перехід , який був збудований на випадок нападу. На даний час цей перехід заваленнй.
    Йшов час… Церква почала руйнуватися , але протягом 2007-2008рр. за допомогою вірян  церкву реставрували.
    Отже, Могилівка як частина Герци засноване одночасно, про це нам говорять датовані документи  20 грудня 1437р.
    З часом населення села зростало та церква стала замалою, тому в центрі села побудувало ще одну  дерев’яну  церкву.     Протягом якогось часу в обидві церкви велися богослужіння. Тому що вони розташовані  далеко одна від одної  поряд з кожною існують кладовища.
   Протягом часу церкви стали очевидцями двох землетрусів.Після останього землетрусу знагодилась в аварійному стані та не велися богослужіння. Частина віруючих почали відвідувати Герцаївську церкву та церкву з центра  села. 
    З 1902- 1928р.Могилівка стає  адміністративно-територіальною одиницею. Таким чином, мали побудувати цегляну церкву замість дерев’яною, яка була розташована на панських землях Панаінте Казімер-Цинте який пішов з життя у 1887р, потім ці землі стали частиною панських земель Горгараміна Верона.Після того як їх не стало(1908), на цих землях розпочалося будівництво цегляної церкви. Засновники церкви стали Марія Георгіївна Стирча(1829-1913), Йоргу Рауц (1837-1908), майор Харлампие Мілош. У 1923р. закінчили будівництво та освятили церкву. При вході в церкву були поховані її засновники. Також  в 1908р.  за допомогою майора Мілоша розпочалося будівництво школи.
24042007156
В холі школи увіковічені слова: «Antreprenor- capitan Miloş» . Будівля  представляє архітектурний інтерес та на  даний момент функціонує як школа.
   100 3925
На кладовище церкви Успіння Богоматері  поховані предки колишнього посла  Румунії у Франції, потім посла ордина  Малти в Бухаресті, пан Іван Шонерю.
   Також тут розташована спільна могила 14 солдатів розтрілені на кордоні у 1940-1941рр.(фото) На їхній могилі  в 1998р спільними зусиллями з Румунією поставили пам’ятник.
  З села Могилівка яке розташоване біля кордону з Румунією, 13 червня 1941р. 44 особи було депортовано до Сибіру. Селяни  поставили їм перед церквою  пам’ятник.
  Аналізуючи вище сказане можемо зробити  такий висновок : село Могилівка має багату, цікаву та варто досліджування історію.Цей куточок раю подарував світові багато талановитих людей. 
Copyright 2012. All Rights Reserved.