Автор: gerzvelks Категория: Великосілля
Дата публикации Просмотров: 1585

Історія

Моя земля, мій край, моя кохана сторона - Буковина. Це край з жовтими ланами пшениці, де бездонна блакить неба купає золотосяйне сонце.
   Мій найрідніший край на землі це село Великосілля (відео), це місце де народилася я, мої батьки та всі мої родичі. Моє село мальовниче і розташоване між пагорбами, які являються ніщо інше як продовження Карпатських гір. Це Прикарпатська зона яка вражає гарним краєвидом.

IMAG0146

Нема гарнішої місцевості, дивовижної та більш привабливої ніж моя батьківщина. Село не дуже велике, але його краєвиди вражають своєю чарівністю у будь-яку пору року. Літом село зігріває яскраве сонечко і все що нас оточує радує око та душу. Зимою село покрите білим пухнастим сніговим килимом. Весною цвіте та зеленіє все навкруги і одночасно  молодіють і душі господарів цього краю, а щедра осінь вражає своєю родючістю.

IMAG0150   Природні та кліматичні умови ніби Божий дар для населення рідного краю. На півдні та півночі, село оточене пагорбами. Деякі з них ніби досягають неба, а деякі повільно переходять у рівнини, а у теплі пори року покриті травою та запашними квітками. На схід села розстеляється багатовіковий чарівний ліс , який служить як куток сховища для тих, хто хоче відпочивати на лоні природи. На заході відкривається панорама родючих ланів. Багатий край у натуральних ресурсах і в дбайливих  господарів, які використовують їх з розумом.

SL382041

Дійсно, проблема назв  міст і сіл лишається нерозкритою до кінця. Про це свідчить і походження назви нашого села.
   В період неоліту тут розселялися племена трипільської культури (4-3 тис. рр. до н. е.). У письмових джерелах про землі Буковини вперше згадав грецький історик Геродот (5 ст.до н. е.), який вказував, що в цей час тут розселялися племена гетів. Згодом тут поселилися племена бастардів, карпів, даків. У I-III ст. земля перебувала у складі римської провінції   Дакії.
   Звертаючись до давніх джерел походження назви села, то з’ясовуємо, що першу документальну згадку Піліпеуць зможемо знайти в хрисові Барновські Мовіле Воєвод  у 1627 році, а потім у даних перепису населення Молдавії 1772-1773роках.
   Згідно з цими даними село Піліпеуць належало до земель монастиря Скіт, який був розташований у Польщі. Також село було частиною  Чернівецького  краю. На той час у селі було 82 дворів. В селі проживали 948 румунів, 75 циганів,3 євреїв та 3 сербів.
   З 1816р. село Піліпеуць становиться власністю Штефана Холбан з кількістю населення, які давали данину - 145 чоловіків. Село було четвертим, порівняно з містом  Герци -  1487 чол., с.Тернавка- 200, Проботешть – 146. Данину, яку платили мешканці села Піліпеуць, складала суму 485 лей  .
   У 1891р. село існувало окремо, а з 1926р. стало частиною общини Лунка, волості Герца, уїзду Дорохой. У 1930р. у селі проживали 1168 мешканців, з яких – 1166 румунів, 1 росіянин та 1 циган.
   Наше село було відоме у волості Герца тим , що тут у 1904р. була заснована перша початкова школа сільського господарства з наявністю таких кадрів: директор, сільськогосподарський керівник, два майстра, двоє вчителів. Основними предметами навчання були: сільське господарство, зоотехніка бджільництво, арифметика, бухгалтерство, гігієна і мораль. На протязі двох років школа випускала агрономів і працівників сільського управління. Ця школа знаходилась під керівництвом Миколи Софіан.
   У 1915р. була відкрита початкова чотирьохрічна школа (фото).

Школа побудована у 1915р.2Школа побудована у 1915р  1
   В 1940 р. село як адмінистратівна одиница Герцаївського краю була окупована радянської владою. В 1941р.  чоловіки села, віком від 20до 45 були заслані у табори праці, розташованих на берегах озера Онега, а молоді від 15 до 20 були відправлені на вугільні шахти у Донбасі.
   В першу чергу засланими були багаті люди та інтелігенція. Наприклад, енкаведісти відправили на заслання таких людей нашого села :
 1. Дрон Іон, румун, 1896 р.н., засланий 12 червня 1984р. з дружиною Равека та донькою Вержіна.
 2. Кіріке Костянтин, румун, 1889 р.н., засланий 16 червня 1941р. з дружиною Аксенія і чотирма дітьми.
Майно: 5 гектарів землі, дім, сарай, дві корови, теля .
 3. Капре Георгій, румун, 1891р.н.,засланий 12 червня 1941р.з дружиною Оленою і п’ятьма дітьми.
Майно: 6 гектарів землі, дім, сарай, дві корови, двоє телят.
   Цей список засланих людей можна продовжити.
   Наше село має такі географічне положення: на півночі розмежовується з  вже зниклим селом Фрунзе, на півдні з селом Мовіла, на сході – з селами Орофтіана і Баранка (Румунія), на  заході – з селом Лунка.
   Складається село Великосілля з трьох частин : Валя, Дялул та  Піліхечєнь. Піліхечєнь – тому що, була орендована родиною Піліхач.
   На референдумі  26 вересня 1993р. мешканці села проголосували за повернення історичної назви села Піліпеуць, але нажаль, і до сьогоднішнього дня цього не сталося .
   У 2005– 2006 роках за участю Українського Фонду соціальних інвестиції та допомозі громади села Великосілля та Лунки був зроблений капітальний ремонт Великосільської ЗОШ І – ІІ ст.
   Сьогодні у селі мешкають близько 1015 мешканців, і функціонують: будинок культури, збудований ще у 1957 р. школа (відео), побудована у 1962 р. і дві церкви, одна з них являється пам’ятником архітектури XVIII століття.

Школа після капітального ремонту з 2006 р. Нова церква

Школа І - ІІ ступення                                                   Новая церква

PC120262

Стара церква

Отже, кожен край, як і людина, має свою долю, неповторну історію, яка утверджувалась не лише радістю, але і тяжкою боротьбою. Запропонований нами матеріал-спроба торкнутися словом серця і душ людей, повести їх прадавніми шляхами, носіїв духовності і культури.
   На основі археологічних, архівних, літературних та інших матеріалів досліджується історія рідного краю, починаючи з найдавніших часів і до наших днів.

Над сторінкою працювали:
Керівник: Падурару Віталій Тодорович

вчитель історії Падурару Віталій Т.

Пошукову діяльність здійснювали:

Екатерина Аміхалакіой                       Марина Аміхалакіой

учениця 9-го класу Екатерина Аміхалакіойучениця 9-го класу Марина Аміхалакіойучень  6-го класу Михайло Руссу

Руссу Михайло

.

Copyright 2012. All Rights Reserved.