Автор: glybkup Категория: Купка
Дата публикации Просмотров: 877
Печать

 Історія церкви, хору та дзвиніці села Купка

Церква завжди була місцем духовності, культури, моралі та етикі. Будуючи церкву  яка проповідує православну віру, вона виховувала християнські норми поведінки у жителів. Встановлено, що церква села Купка згадуеться у 1577 році. Церква була побудована на хуторі, на землі Драгоша Тарица. З того часу мало що зберіглося.
Історія села, церкви починається з літопису священика Епамінонда Преліч, що сповіщає про знайдення церковного каменя на рівнини Селіште, при земних розкопках. F1
Цей камінь мав надпис. Опис каменя дав наступний результат вираз: Церковний камінь уселі Купка рік 1255 (за християнським рахунком 1747р.).
Тут були знайдені залишки заборонених людей, докази того, що тут був цвинтар. Також під час обробки землі селянами були знайдені глиняні предмети заліза, залізне знаряддя, докази що в цьому місці жили ковалі. Допускається те, що тут, на рівнини Селіште знаходилась ватра села. У той час горби Купки були покриті дрімучими лісами. У 1771 році в нашому селі було всього 31 хат, з яких 26 платили податки. Під час служіння Плевана Петра в 1787 році була побудована церква у підніжжя Купського горба в садибі Алергуш Семена і була освячена в честь Архангелів Михаїла і Гаврила. Місце де знаходився вівтар було позначено великим горіхом, якого можна знайти і сьогодні. З 1803 року церквою керував Теодор Сімінович, під час його служіння, почалися точніші записи свідоцтв про народження.
У 1920 році з ініціативи культурного центру села Купка в серпні місяці, було організовано народне свято, на якому було зібрано пожертв у сумі 782 крони. Священник Георгій Велегорський який разом з вчителями Деонізієм Митрофановичем, Орестом Унгуряном, Талалеу Зегря F2
організували хор селян - плугатарів у 1919 році.
Вчитель Деонізіє Митрофанович займався і керував 27 учасниками хору. Хор співав і літургійні співи під час служби в місцевій церкві жителі села мали щастя вперше побачити і почути хор селянин і інтелігенції.
У 1920 році з ініціативи культурного центру села Купка в серпні було організоване народне свято, на якому було зібрано пожертв в сумі 782 крони.
У 1924- 1936 роках церковно - служителем у Купської церкви став Костянтин Григорович, який захоплювався церковною музикою, а також народною. Розпущений хор відновлюється заново під керівництвом Ореста Унгуряну, а потім самим Костянтином Григоровичем.
У 1928 році Воскресіння Христове хор вперше виступив у церкві, на протязі лише десяти років, хор зайняв одне з кращих місць серед існуючих буковинських хорів.
Так, 17 травня 1931 року хор бере участь у конкусі серед селянських хорів у Чернівцях, організованого товариством «Гармонія», зайнявши третє місце (нагороджений бронзовою медаллю).
22 рудня 1933 року купський селянський хор виступив у приміщенні Сторожинецького ліцею з буклетом колядок.
11 листопада 1934 року осередок товариства «Аркашул» Буковини організував у Чернівцях великий конкурс сільських хорів.
Ми дослідили цю тему, тому що нам було цікаво дізнатися про наше минуле, як появилась церква у нашому селі. Це цікава тема, що потребує дослідництва. Роль церкви і церковної громади у суспільно - політичних процесах ЗО - 40 -х років була розкрити їх просвітницьку, культурну, патріотичну роботу. Отже в результаті наших досліджень церква дійсно була справжнім центром духовного, культурного рівня, поліпшення освіти, продовження кращих духовних традицій румунського народу. В контексті суспільно - політичних подій цього часу це була прогресивна діяльність. Надалі ми постараємось додати до цієї роботи нові знахідки, нові доповнення.
Для нас і також для дітей селян цікаво дізнатись про своє минуле, про минуле своїх батьків, дідусів, прадіду сів.
Незважаючи на всі труднощі, село було, є і буде. Воно отримає у своєму серці усі секрети, усі тяжкі години, через які проходив і не забув про своїх працьовитих і гарних мешканців, які дбають про свою мову, звичаїв і пам'яток архітектури. Збережемо їх!

Copyright 2012. All Rights Reserved.