Автор: glybopr Категория: Опришени
Дата публикации Просмотров: 725
Печать

                        Легенди села Опришени

 

 

Виконавець: Плантус В.Г. – вчитель румунської мови та літератури Опришенської ЗОШ

 

Існує декілька легенд про походження назви села Опришени. Деякі старині люди кажуть, що ця назва була запозичена від річки Опришанка, яка протікає через цю місцевість, інші, що через село в давнину проходив Стефан Великий із своїм військом та зупинився тут на відпочинку. Правитель наказав: «Зупиніться тут» і так ця місцевість була названа Опришани від слова «оприш», що у перекладі означає «зупинка».
Першу офіційну згадку села Опришени знаходимо в молдавській грамоті зробленій Александром Добрим від 17 березня 1418 р. у Нижньому Тиргові (Роман). У цій грамоті князі Александр закріплює село як донину зроблену Бирлічем (Sân Bărlici) монастирю Молдовіци, а саме села Приворотя (Privorație) та Оприщинци (Oprișinți). На жаль, ця грамота не була збережена, але про неї писав німецький вчений Віск, який стверджував, що «грамота засвічена печаттю». З цього виходить, що в 1862 році автор все-таки мав на руки оригінальну грамоту написану старослов’янською мовою. На щастя, зберігається оригінал грамоти з 26 серпня 1503 року, де згадується вище зазначені села, а також дві села з округу Сирета (Буковина). У грамоті також відмічається, що до Александра Доброго, ці села належали боярину Бирли (Bârlă).
В іншій грамоті, зробленій Стефаном Великим в 1490 році, відмічено, що церква із села Опришени була дванадцятою – «Церква, де є Кудря Опріш». До того часу як церква стала власністю боярина Бирла, церква належала боярину Опришові, який був свого часу вельможним боярином та входив до ради Князівства Молдовського.
В одній грамоті із 21 грудня 6960 (1452) згадується село Опришени в Зелетині (Zeletin). Можливо, боярин Оприш продав чи подарив село бояринові Бирля, який в свою чергу в 1418 р. подарував село монастиреві Молдовиця (Moldovița).
Отже, можна зазначити з впевністю, що назва села походить від прізвища Оприш, якому належав село. Істрія походження села Опришени простежується в серії документів з 1755, 1785 років, ХVII та XIX ст.

 

Copyright 2012. All Rights Reserved.