Автор: zastbri Категория: Брідок
Дата публикации Просмотров: 668
Печать

 

Легенда походження села Брідок

Нещодавно буковинці відзначали 390-річчя звитяжної перемоги запорожських козаків на чолі з Петром Конашевичем-Сагайдачним над яничарами Османа ІІ. Та крім цієї доблесної дати, виповнюється 360 років битви козаків з польськими рейтарами під Берестечком. На жаль, ця історична подія овіяна поразкою, зрадою, підступом з боку татар. Декілька козаків, яким вдалося врятуватися, зуміли дістатися до Дністра і заснувати своє село Брідок. 

– Історію с. Брідок за архівними даними вивчив наш односельчанин, колишній голова колгоспу, світлої пам’яті Василь Андрушко. Саме він, дослідивши історію села, написав книгу «Брід», де змальовує події 1651 р. – битву під Берестечком. Саме в той час у Волинському краї лунав брязкіт шабель та гул гармат. Козаки зазнали поразки у цій битві.

 

Як відомо з історії, щоб порятувати основне військо Богдана Хмельницького, триста славних воїнів-козаків взяли на себе останній свій бій. Під час битви польські рейтари загнали козаків до болота та взяли в облогу. Тільки декільком козакам вдалося порятуватися саме в трясовині. Повертатися на Січ прямою дорогою вони не наважились, аби не натрапити на польське військо, тому й подалися до Дністра, аби через Буковину, Бессарабію, Молдолву дістатися до Дубосар, а далі – до Січі. Один із козаків знав, що нижче Чорного лісу на Дністрі є брід, ним скористалися. Козаків було тринадцять: Семен Проделайло (найстарший за віком), Василь Плаксій, Петро Марусяк, Іван Махній, Дмитро Ґудзик, Дмитро Великий, Онуфрій Дейнега, Іван та Андрій Куницькі, Яким Сулима, Микола Халатурник, Василь Ландига та Михайло Делей.

 

Ватага, яка дібралася до Днстра, вирішила перепочити неподалік с. Сеньків (сьогодні Заліщицького району Тернопільської області). Там і зустріли місцевого пасічника Петра Фірташа, який виявився товаришем Проделайла. Він попередив козацтво, що в Сенькові «газдують» польські рейтари. Після перепочинку козаки спустились в яр і попрямували до Дністра. Та все ж дорогою вони зіткнулися з польськими рейтарами і під час бою був поранений Яким Сулима. Тому, щоб врятувати побратима, товариство вирішило знайти місцину, де можна було б збудувати житло, перепочити та залікувати рани свого товариша.

 

Засновники Броду на новому місці осіли і вирішили тут пустити своє коріння. Знайшли для себе наречених у Сенькові. Так і по сьогодні родичаються, святкують свої храмові свята. Хочу додати, що в селі Брідок за 360-річну його історію ніколи не було панщини.

 

Copyright 2012. All Rights Reserved.