Автор: zastvik Категория: Вікно
Дата публикации Просмотров: 661
Печать

 

Вікнянську школу було засновано 1858 року. 1870 року, в центрі села, за сприян­ня держави збудовано трикласну школу з маленькою вчи-тельською. До 1887 року керівництво здійснював Кебич, з 1887 по 1911 рік – уже семирічна школа була під керівництвом І. М. Бажанського, з 1911 по 1918 рік директорував В. Боровський. У 1918 році школа стала румунською і такою залишалася до 1940 року.

 

     Вікнянські діти, хоч і не всі, мали можливість здобу­ти початкову освіту. Україн­ське населення не скорялося під гнітом Австрійської мо­нархії. Селяни зберігали свою мову, звичаї й культуру. Велику роль у цьому відігра­вала діяльність письменника Івана Миколайовича Бажан­ського, якого у 1887 р. при­значено надучителем (директором) школи. Тут він працював 24 роки. З його прихо­дом настає новий період у шкільному й культурному розвитку села. Бажанський, всупереч священику-румунізатору Петрашку, докладає усіх зусиль, щоб виховати в довіреному йому селі свідомих українців. За його сприяння 1892 року в селі відкрито хату-читальню й відділення культурно-освітнього товариства «Руська бесіда», офі­ційною метою якого було, як зафіксовано у статуті, «піклування про українську мову і освіту». Про вікнянський хор линула слава по всій Заставнівщині. Сюди на святку­вання роковин Т. Шевченка, І. Котляревського, Ю. Федьковича та інших корифеїв української літератури запрошувалися письменники Осип Маковей, Євгенія Яро­шинська, яка працювала у Брідку, та інші.

    У 1896 році в с. Вікно було випадково знайдено ба­гато старовинних польських монет. Місцезнаходження їх поки що невідоме.

   У вересні 1911 р. Івана Бажанського переводять до Вашківців надучителем гімназії для дівчат. Все село зі сльозами на очах проводжало свого улюбленого вчите­ля. Бажанський залишив згуртований колектив на чолі з В. Боровським. У домашньому архіві дочки Бажансько­го Ольги Шевчукевич зберігалися листи й листівки, які батько отримував від вікнянців.

    За кошти міс-цевого колгоспу в 1972 р. звели нову середню школу на 400 учнів­ських місць.

                                                  

За матеріалами вчителя історії

                                                       Гнепа Миколи Івановича

 

                                                    

 

Copyright 2012. All Rights Reserved.