Автор: zastvik Категория: Вікно
Дата публикации Просмотров: 1451
Печать

ГОРДІСТЬ СЕЛА

Шевчукевич Ольга Іванівна (1904 р.) – педагог, літературознавець, громад­ський діяч

Ольга Шевчукевич (Бажанська) – дочка письменника Івана Бажанського, наро­дилася 1 лютого 1904 року в с. Вікно. Початкову освіту здобуда у Вікні, середню – у Вашківцях. Закінчила філософський факультет Чернівецького університету, працю­вала в школах Буковини.

Свої вірші та оповідання, етнографічні матеріали друкувала у журналі «Жіно­ча доля». Брала участь у жіночому русі, дружила з Ольгою Кобилянською. У праці «Шляхами поколінь» відтворила історію Буковини, починаючи з ХVІ століття. На­писала цікаві спогади про визначних діячів української культури, з якими доводи­лося спілкуватися: про О. Кобилянську, Н. Кобринську, Д. Косарика, Є. Ліпецького, К. Дзержика, В. Стефаника, І. Карбулицького, І. Синюка, Сергія і Ярему Канюків, Павла Тичину. Пише статті, присвячені проблемам кохання, дружби, моралі, жін­ки: «Соціальне становище жінки в румунському фольклорі», «Жіноча доля в поезіях Федьковича», цикл «Листи до жінок». Цим же темам присвячені драми «Єва», «Друг».

Бабух Василь Іванович (1943 р.) – заслужений журналіст України, громад­ський діяч, поет

Народився у с. Вікно. Закінчив місцеву середню школу, тимчасово працював в Онутській та Чорнопотіцькій семиріч­них школах. У 1960 р. вступає на філологічний факультет Чер­нівецького держуніверситету й після його закінчення розпочи­нає журналістську діяльність у газеті «Молодий буковинець». Згодом перейшов працювати до редакції газети «Радянська Бу­ковина, пізніше» – газети «Чернівці».

З 1991 р. – власний кореспондент газети Верховної Ради Укра­їни «Голос України» в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закар­патській та Тернопільській областях. За багаторічну професійну діяльність Указом Пре­зидента України В. І. Бабуху присвоєно почесне звання «Заслужений журналіст України».

Захоплюється художньою фотографією, є членом Міжнародної асоціації фотографів-журналістів. Мав дві персональні фотовиставки – одну в Чернівцях, другу – у Києві.

Талановитий журналіст і фотомайстер одержав медаль за портрет матері кос­монавта Леоніда Каденюка на міжнародній фотовиставці у Польщі. Здобув звання лауреата Всеукраїнського конкурсу фотографів-журналістів, організованого телепе­редачею «Доброго ранку, Україно!».

   Підготував до друку книгу журналістських роздумів про рідну природу «Поба­чене в дорозі». В 1999 р. видав книгу поезій «Іскри з осінньої ватри», пише тексти для відомих українських композиторів. Найвідоміші його пісні – «Світ без тебе», «На голос матері спіши», «Вернись на Вкраїну, сопілко», музику до яких написали Воло­димир Івасюк та Павло Дворський.

Джуран Василь Тодорович (1957 р.) – поет

Народився 1 січня 1957 р. у с. Вікно. Після закінчення Ві­княнської середньої школи (1974) деякий час працював у місцево­му колгоспі «Зоря», після повернення з армії – на Чернівецькому гумовзуттєвому заводі.

Вірші пише зі шкільних років. Друкував їх у районній, військо­вій окружній, львівській і чернівецькій обласних газетах. У 1981 р. вступає на факультет журналістики Львівського держуніверсите­ту імені І. Франка. Після закінчення університету працює корес­пондентом районної газети «Прапор перемоги» (1986), нині – го­ловний редактор газети «Голос краю».

Василь Тодорович – член Національної спілки письменників України, автор ряду поетичних збірок: «Богородиця», «Чорнобиль. Афганістан. Сарапат», «Чекання у Львові», «Вікно», «Калинові кетяги», «Стосоняшник», «Часоводдя».

Творчість В. Джурана належно оцінена читачами і владою. Він – лауреат журна­лістської премії імені Г. Шабашкевича (1995), «Буковинський літопис» (1996), респу­бліканського конкурсу «Українська мова – мова державна» (1999), літературної пре­мії імені І. Бажанського (2001).

Попадюк Манолій Манолійович (1944 р.) – поет, журналіст

Народився 26 грудня 1944 року в с. Вікно. Закінчив Івано-Франківський техні­кум фізичної культури, Київський інститут політології.

Працював у спортивних організаціях Буковини, кореспондентом газети «Радян­ські Карпати» (Путила).

Нині працює начальником відділу внутрішньої політики Вижницької районної держадміністрації, ініціатор створення літературного клубу «Німчицькі словозле­ти».

Із друку вийшли збірки його віршів «Бентежний щем» (1997) та «Осінніх дощів кантата».

На вірші М. Попадюка самодіяльний композитор Т. Бойчук написав пісні «Зой­кнула в лузі калина», «Кароока гуцулка», «Червоні кетяги калини».

       Гнеп Микола Іванович (1926-2009 рр.) – вчитель, краєзнавець

Народився 3 вересня 1926 р. у с. Вікно. Початкову та семирічну освіту здобув у рідному селі. У 1944 р. навчався на педагогічних курсах при Чернівецькому облвно. Після цього працював учителем початкових класів у Вікні.

У 1950 р. закінчив Чернівецький учительський інститут і деякий час працював у с. Волока. Одночасно продовжує заочно навчатися на історичному факультеті Чер­нівецького держуніверситету, який закінчив у 1956 р. З цього часу й до виходу на пенсію працює вчителем у Вікнянській школі.

У школі створює краєзнавчий гурток, залучає дітей до археологічних розкопок в урочищі Мартинівка, які розпочали науковці Чернівецького краєзнавчого музею. Проводить з учнями екскурсії по рідному краю, досліджує і вивчає незаслужено за­буті імена діячів культури Буковини та України, друкує свої статті у районній і кра­йових газетах. У школі, а потім у клубі створює історико-краєзнавчий музей. За ак­тивну участь у громадському житті, просвітницьку діяльність 1993 року М. Гнеп був нагороджений обласною премією імені О. Поповича.

У 2000 році окремо видав історію рідного села під назвою «Вікно Буковини», а в 2008-му книгу «Заставнівщина». У 2001 році став лауреатом літературної премії імені І. Бажанського.

                                                   За матеріалами вчителя історії

                                                                     Гнепа Миколи Івановича

                                                        За матеріалами книги Миколи Черешнюка

                                                                   «Історія сіл Заставнівщини»

 

Copyright 2012. All Rights Reserved.