Home / Чернівці / Традиції Чернівці / Рогізнянська галушка

Рогізнянська галушка

Ідея цього дійства проста: кращі газдині із п’яти кутів Рогізни у печі варять голубці, які ще називають галушками, а відтак, пригощають ними всіх охочих – щоб відродити давні українські традиції.
До  свята “Рогізнянська галушка”, що проводиться у Садгорі вже другий рік поспіль,  організатори підготувалися славно: щоб голубці смакували краще, зі сцени співали українські пісні, розповідали гуморески, запалювали танцем. Усі без винятку – у яскравому національному вбранні, що неабияк підкреслювало український колорит. Так само, як і домоткані килими, котрі майоріли і на плотах, і на сцені, і, навіть, на землі. А от чому головними на цьому дійстві є саме голубці, садгірські газдині відповідають не криючись.
– Рогізна славиться добрими голубцями і галушками, які тут варяться. Показати хочуть, які бувають голубці: з гречки, мати-й-мачухи, з квасної капусти, різні-різні, – сказала Лілія Бабина, газдиня.
Галушки, так ще голубці звуть самі садгірчани, п’ятеро газдинь варили в печі цілу ніч. Вони на свято приїхали гонорово – на бричці.
Кожна газдиня представляла так званий кут, яких на Рогізні цілих 5. Звісно ж, у кожної – свій рецепт приготування голубців. Надія Пишнюк або ж тітка Надуся, як її називають садгірчани, – найповажніша серед газдинь. Вона представила кут Луг. Кухарка із великим досвідом  розповідає, що готувати різні страви, зокрема і голубці, навчилася сама. Та так вправно, що запрошували куховарити на багатьох весіллях та хрестинах. Минулого року ця газдиня  наварила  один  горщик голубців. Тоді – не вистачило. Цього року – цілих два. Каже, головне – все робити з любов’ю.
Окрім пісних голубців, були на святі і м’ясні, і гречані, і грибні галушки. Натуральних, смачних,  варених в печі голубців було кілька тисяч. Вистачило усім. Декотрі підходили за подвійною порцією.
Окрім голубців та доброї порції українського фольклору, на святі частували і свіжезвареною рибною юшкою.
Дуже шкода, що у повсякденній суєті втрачаються ті перлини народних традицій, але добре, що хоч у деяких родинах і школі  вони мають шанс на виживання.