Home / Новини Путильський район / Новини Підзахаричі / Проведення урочистостей з нагоди 130-ї річниці від дня народження Данила Харов’юка

Проведення урочистостей з нагоди 130-ї річниці від дня народження Данила Харов’юка

25 грудня 2013 року відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації спільно із Путильським районним товариством «Гуцульщина» на базі Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини»  було проведено  урочистості з нагоди відзначення 130-ї   річниці від  дня народження  українського письменника – новеліста, педагога та громадського діяча  Данила Харов’юка.

В заході взяли участь весь учительський та учнівський колективи Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини», а також численні гості.  Зокрема, до присутніх із вітальним словом звернулися: голова Путильської районної ради Ославський Д.М., перший заступник голови Путильської райдержадміністрації Платановський М.П., методист відділу освіти, молоді та спорту  Крилата Л.Б.
В навчальному закладі було проведено єдиний загальношкільний урок «Се талант оригінальний», присвячений Данилу Харов’юку.
Стиха лунає гуцульська мелодія, на мультимедійному екрані висвічуються слайди із фотографіями Д.Харов’юка, юні гуцулята – школярі декламують вірші про славетного земляка, а також виконують інсценізацію одного із творів новеліста «Баби». Керівники органів виконавчої та представницької влад району принагідно до цієї дати пошановують кращих майстрів пера нашого краю: поетесу Галину Татарин, письменника – новеліста, нашого земляка Анатолія Томкова; а також кращих дослідників – краєзнавців, які активно займаються вивченням життєвого і творчого шляху Данила Харов’юка: Ганну Колежук, Любов Маршавку, Наталію Черкач, Фрозину Томнюк. Разом з тим вручається подяка і вчительському колективу Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини» за активну роботу по вивченню матеріальної та духовної культури рідного краю. Продовження свята проходить за круглим столом  в літературній кав’ярні.
Голова  Путильського  районного товариства «Гуцульщина» Михайло  Григоряк презентував книгу «Данило Харов’юк. Се талант оригінальний». В цьому виданні зібрано всі відомі на сьогоднішній день матеріали про життєвий і творчий шлях нашого земляка, письменника – новеліста, педагога і громадського діяча Данила Харов’юка. В цікавій і захоплюючій розмові  взяли участь Фрозина Томнюк, Ганна Колежук, Любов Маршавка, Любов Крилата. В доповнення до розмови вчителями навчального закладу було проведено в мультимедійному форматі презентацію рідкісних, досі не відомих фотографій та листів родини Данила Харов’юка,  а в музеї етнографії та краєзнавства Гуцульщини було розгорнуто виставки всіх відомих на сьогоднішній день публікацій про письменника та фотографій із архівів його родини. Справжньою окрасою свята стала участь у ньому нашого земляка, сучасного українського письменника – новеліста, члена Національної спілки журналістів України Анатолія Томкова, який і вітав учасників свята, і розповідав про невідомі факти з життя і творчості Д.Харов’юка, і презентував нову збірку своїх новел. Організатори свята висловлюють щиру подяку тим, хто підтримав і допоміг реалізувати це дійство:  Путильській райдержадміністрації,  Путильській  районній раді,  відділу  освіти, молоді та спорту райдержадміністрації,  вчительському та учнівському  колективу Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини». Окрема подяка тим, хто матеріально підтримав проведення цього свята:      Гребенщикову В.О., ТомнюкФ.С.,  Вережаку М.В., Кочергану І.В., Івончі П.М.,  Боцвину І.Ф.
Разом із фотогалереєю про проведення урочистостей з нагоди 130- річниці від  дня народження  українського письменника – новеліста, педагога та громадського діяча  Данила Харов’юка подаємо короткий виклад матеріалу про його життєвий і творчий шлях.
СВІТЛИЙ ГЕНІЙ НОВЕЛІСТА
«Се талант оригінальний…». Саме так висловився про нашого земляка Данила Юрійовича Харов’юка у свій час Іван Франко. І заперечення  цьому не знайти. Оскільки твори, написані  Д. І. Харов’юком,  правдиво і точно   відтворюють тодішнє життя  гуцульського села. Він, як ніхто інший,  відчував  треби  свого народу, болем  душі  відгукувався на його проблеми. В результаті  появилася низка чудових  творів, до яких ми  повертаємося не раз і не два, щоб напитися цілющої водиці із  Харов’юкового  джерела. 25 грудня  2013 року виповнюється 130-а річниця з дня народження письменника.  І ми вкотре перегортаємо сторінки його хай і невеликої, але такої цінної літературної  спадщини, сторінки його життєвого шляху.  На жаль, він не був довгим.  Але,  завдяки допитливості,  ще з дитинства  Данило Харов’юк  мав нагоду  полюбити прекрасні карпатські краєвиди, познайомитися з народними піснями, казками, переказами про опришків, бачити гуцульське життя, наші звичаї. Народну школу Данило Харов’юк  закінчив в селі Розтоки. Потім навчався в Чернівцях в учительській семінарії, в якій  українську мову і літературу викладав відомий український письменник Осип Маковей.  Він і помітив у Харов’юка  нахил до літературної творчості і порадив  йому писати новели та оповідання з гуцульського життя.
Після закінчення семінарії  в 1905 році  Данило  Харов’юк вчителював  шість років в селі Розтоки, а потім його переводять в с. Корчівці Сторожинецького  повіту. А ще через три роки він переходить  в с. Іспас – Велике Поле.
В 1914 році Данила Харов’юка мобілізували в австрійську армію. В кінці 1916 року він після поранення  тяжко захворів і 14  жовтня  цього ж року помер у місті Тешен в Чехії. Ніхто не знав ліпше за Данила Харов’юка про гуцульське життя, про що свідчить і його  творчість.  За своє коротке життя (33 роки)  Данило Харов’юк написав  небагато творів, бо на літературній ниві він попрацював тільки  сім років (з 1907 по 1914 роки). Хоч талант його тільки брунькувався, але його твори заслуговують на велику увагу. В усіх творах Харов’юка події проходять на Гуцульщині.  Змальовані письменником образки з життя і побуту гуцулів є типовими для того часу. Прототипами персонажів його творів були люди, серед яких він виріс і працював. Данило Харов’юк знав їх болі і страждання, умів підібрати ключ до їх зраненого серця. Письменник вболіває за долю людей рідного краю.
Данило Харов’юк проводив і значну громадську роботу, особливо в хаті-читальні, де намагався піднести стан просвітньої діяльності, організувати хор, аматорський гурток. Він був одним з перших членів «Вільної організації українського вчительства на Буковині» у Вижницькому повіті.
На превеликий жаль, мало хто з науковців займався вивченням життя і творчості Данила Харов’юка.  Підготовка і проведення 130-ї річниці з дня  наородження письменника-новеліста, надіємося, посприяє ширшому вивченню і дослідженню спадщини  талановитого земляка.

About Путила