Home / Новодністровськ / Культура Новодністровська

Культура Новодністровська

Усі мої думки тобі, народе вільний, і пісня серця, музика душі – тобі!

DSC07354 Ці зізнання нашої славетної землячки, Буковинської Орлиці, Ольги Юліанівни Кобилянської, чиє 150-ліття святкувало цьогоріч усе українство 27 листопада, пройняли кожну струночку єства з найперших митей, коли автор ідеї та режисер однойменного літературно-мистецького вечора Лариса DSC07431Стародуб запросила новодністровців до задушевної мандрівки життєвою і творчою стежиною мисткині.Тож із першими словами ведучі Аня Мафтуляк та Ігор Скрипник майстерно захопили глядацьку аудиторію шанувальників пера відомої усьому світові буковинки. Слухаючи їхню розповідь, вдивляючись у фото Ольги Кобилянської та її рідних і близьких, неповторних буковинських краєвидів, ми всі мимоволі відчули й атмосферу, що панувала у домі цієї родини, спробували збагнути прагнення її, молодої дівчини, високо підняти голову й подивитися на становище тогочасної жінки у суспільстві зовсім по-іншому; пройнялися душевними й духовними злетами й падіннями, укотре пересвідчилися величі її літературного слова, густо переплетеного самотою, у якій довелося блукати упродовж усього життя…
DSC07453 Яскравими і промовистими доповненнями ілюстрували режисерський задум музичні номери, композиції й театралізовані постановки: родинний дует Владислави й Наталії Власюк, танцювальний колектив «Забава», народний хор «Калина» й актори-вихованці аматорського театрального колективу «Вишенька» – усі вони так високо майстерно вплітали у канву мистецького вечора свої переживання, вміння і голос самого серця! Саме тому у залі панувала незвична тиша, адже глядачі мимоволі ставали учасниками кожного життєвого кадру, що раз у раз з’являлися, здавалося, не просто на сцені Школи мистецтв, а в реальному житті, переносячи то до рідного Ользі Кобилянській містечка Гура-Гумора, то до Кимполунгу, то до села Димка, що згодом стало відомим, завдяки описаним нею вражаючим реаліям у повісті «Земля».

DSC07468Ці по-родинному трепетні стрічання у Новодністровську відбувалися саме тоді, коли у Чернівцях уже всьоме вручали літературно-мистецьку, вже Міжнародну, премію імені Ольги Кобилянської – тим, хто якнайкраще висвітлив у своїй творчості становище жінки в українському суспільстві.

DSC07485Особливо приємно звернулася до глядачів із новою присвятою Буковинській Орлиці. лауреат премії ім.. Ольги Кобилянської 2006 року Інна Михайлівна Гончар.
…Затихли мікрофони, спорожніла засмучено сцена, завмерла свіча на столі…, однак мистецьке стрічання зі славетною Жінкою, Людиною й Царівною зосталося у душах яскравим вогником народженого словом тепла.

 

РидванськаР.В., методист відділу гуманітарної політики

 

 

 

 

 

Культура

 

Новодністровська міська бібліотека

Бібліотека веде початок своєї історії з 1975 р. Серед перших книг, зареєстрованих у міській бібліотеці – «Історія міст і сіл УРСР: Чернівецька обл.», «Радянська Буковина», О.Іваненко «Тарасові шляхи», В.Кучер «Устим Кармелюк», твори українських і російських класиків та ін. Першою її завідуючою була Кузема М.О.
Починаючи з перших днів заснування і донині, бібліотека проводить велику роботу для максимального розкриття фонду  краєзнавчого змісту, історії, традицій і звичаїв нашого народу.
1992 рік  був початком  літературної творчості наших  земляків.
Рисунок1 В цей рік виходить перша поетична збірка  Т.Лаврук «Чебреці землі», публіцистичний  нарис письменника і журналіста І.С.Нагірняка  «Новодністровськ засвічує вогні». З кожним роком  культурно-мистецьке життя Новодністровська набуває нового змісту.  Бібліотека  організовує  змістовні і цікаві виставки мистецьких робіт  новодністровців  –  І.М. Сольського (автора малярських картин),   народних майстринь української вишивки «І на тім рушнику Україна моя», гончарних виробів заслуженого працівника культури України І.І.Гончара.
В бібліотеці проходять цікаві і змістовні зустрічі з письменником, журналістом, членом спілки письменників України І.С.Нагірняком, які висвітлюють  багатогранну творчість майстра літературного слова.  В творчому доробку  митця публіцистичні нариси «Новодністровськ засвічує вогні»(1992р), п’єси «Пастушок на літо»(2001р), «Мелодія давньої юності», новели «Прозріння»(2003р), документальні нариси «Світло людських долонь»,  «Корни и древо»(2004р),  «Відлуння незабутніх стріч» ( 2006р), поетична збірка «Сповідь»(2006), публіцистика  «Дністровська ГАЕС: погляд крізь літа і долі»,(2010),  фотонарис «Енергія»(2010).
Змістовно і різнобічно розкриваються літературні портрети авторів поетичних збірок: Гончар І.М. «За пензлем дивовижного митця»,  «Душі прозорої краплини», Рожка М.В. «Суцвіття музики і слова»,
Мельник Г.Т. « Дерево життя», «В полоні любові земної», «ЇЇ загадковості магія»,  Лаврук Т.В. « Я прийшла в цей світ любити»,  Руснак Інни « У віршах захисту шукаю», Плаксія Є.Ф. «На берегах Дністра», «Людям на добро», Чепендюка В. «Покручі багряних світанків: оповідання, п’єса», «Любов, що марево: вірші».

В співпраці з цими талановитими авторами  в бібліотеці пройшли  літературно-мистецькі заходи «Творчий портрет І.С.Нагірняка», «Поезія –  душі моєї свято», «В обіймах рідного слова», «Шевченкове слово у віках не старіє» та ін. В історії Новодністровської міської бібліотеки залишаються слова подяки майстрам літературного слова від вдячних читачів, які своєю творчістю плекають і примножують красу і мудрість рідного слова, тим самим збагачуючи культуру нашого міста, краю, держави.
Бібліотечними працівниками організовуються цікаві книжково-ілюстративні виставки: «Мій край – моя історія жива»,  «Роде наш красний, роде прекрасний!», «Літературно-мистецька Буковина», «Джерела нашої духовності», «Мова – невмирущий скарб народу», «Моє місто –  моя гордість», «В честі звичаї предків» та ін.
Туристичний потенціал Буковини розкриває інформаційний стенд  «Буковина – туристичний край».
Краєзнавчу скарбничку бібліотеки доповнюють альбоми і тематичні папки «Історія міста», «Літопис Дністровської ГЕС та ГАЕС», «Знані люди нашого міста», «Сторінки історії Буковинського краю», «Творчий розквіт наших краян», « Життя  Сокирянщини: за сторінками часопису «Дністрові зорі»» та ін.
В центрі уваги бібліотеки, як  завжди – читачі. Саме їм на протязі багатьох років  служили відданні  бібліотечній справі працівники – Кузема М.О., Скакун Г.Й.,  Зозульська С.М., Стоян А.А.,  Курган В.М. На сьогоднішній день продовжують розкривати красу і мудрість  друкованого слова зав. міською книгозбірнею Щаслива Г.П. та бібліотекар І категорії Чорна Н.С.

 

Галина Петрівна Щаслива, 
                                      завідувачка міською бібліотекою.

 

НОВОДНІСТРОВСЬКА МУЗИЧНА ШКОЛА

Новодністровська дитяча музична школа, єдина школа в області побудована по типовому проекту. ЇЇ відкрито 01 вересня 1981 року на базі філії Сокирянської дитячої музичної школи на основі рішень  виконкому обласної Ради народних депутатів № 435 від 04.11.1980 року про бюджет та наргосплан на 1981рік, рішенням Сокирянської районної ради народних депутатів виконавчого комітету № 258 від 10 серпня 1981 року. getImage 4Директором музичної школи було призначено  Думітраш Тамару Леонідівну,  заступником директора з навчально – виховної роботи призначено Мошака Василя Михайловича.
У 1983 музична школа перейшла  у нове приміщення, яке дітям подарувала дирекція будівництва Дністровського комплексного гідровузла. Це справжнє свято  для дітей відкрила Голова Новодністровської ради Разгонюк Галина Олександрівна. Гідробудівці  вручили символічний ключ від школи. З щирими вітаннями звернувся до присутніх директор Сокирянської музичної школи Мафтуляк Михайло Васильович.
Музична школа являє собою двоповерхове приміщення,  яке нараховує 17 класів для індивідуальних та групових занять. Для проведення масових заходів та музично – просвітницької роботи є концертний зал на 170 місць, який обладнаний відповідною апаратурою. Навчальні класи забезпечено необхідним обладнанням, музичними інструментами, інвентарем. Бібліотечний фонд школи складає 3856 примірників нотної, навчально – допоміжної літератури та підручників. Школу забезпечено в повному обсязі учбовими програмами та методичними рекомендаціями згідно переліку діючих програм управління культури і туризму Чернівецької обласної державної адміністрації.
Кількість учнів станом на 01.09.2012р.  складає 127 учнів. По відділах:
– фортепіано – 38
– скрипка – 16
– народні інструменти:  – гітара  – 12
– цимбали – 1
– баян, акордеон –30
– духові інструменти – 8
– сольний спів – 22.
getImage 3 Рішенням Чернівецької регіональної ради з ліцензування та атестації освітньої діяльності від 20.02.2009р. школа визнана атестованою за заявленим статусом  з відзнакою терміном на 10 років.
В школі працює 21 викладач. З них 11 мають вищу освіту. За наслідками обласної та міської атестаційних комісій у 2012 році відповідно до Типового положення про  атестацію педагогічних працівників України встановлено педагогічним працівникам школи:
 « Спеціаліст  вищої категорії » – 12 викладачів
– « Спеціаліст  першої  категорії » – 3 викладача
– « Спеціаліст другої  категорії » – 2 викладача
– « Спеціаліст  » – 3 викладачів
Підтверджено та присвоєно звання :
– « Викладач методист » – 1 викладач
– « Старший викладач » – 7 викладачів
 « Відмінник освіти » – 1 викладач.
Рожко Михайло Васильович – переможець Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності «Джерело творчості». Нагороджений медаллю Софії Русової. Член Асоціації композиторів піснярів Національної Всеукраїнської музичної спілки. Відмінник освіти України.
Добинда Анатолій Михайлович – у  2002 році став переможцем міського конкурсу «Людина року – 2002». Оркестр духовий приймає участі щорічно у обласному марш – параді.
В школі є такі відділи:
– Народно-духовий-керівник Рожко Михайло Васильович. Має вищу освіту, «Спеціаліст вищої категорії», «Викладач методист», «Відмінник освіти». На даній посаді 17 років.
– Струнно – фортепіанний відділ – керівник Глушко Ірина Андріївна. Має фахову середню спеціальну освіту «Спеціаліст І категорії». На посаді 22 років.
– Теоретичний відділ – керівник Зубаль Марія Михайлівна. Має фахову середню спеціальну освіту, «Спеціаліст вищої категорії». На даній посаді 12 років.
Завуч-Поліщук Світлана Юріївна. Має фахову середню спеціальну освіту, «Спеціаліст вищої категорії», звання «Старший викладач». На даній посаді 12 років.
Директор – Журавльова Вікторія Валеріїна. Вища освіта, «Спеціаліст вищої категорії».
getImage 6На базі школи створено і успішно працюють наступні колективи:
– хор старших класів – керівник Крайчак Олена Павлівна
– хор молодших класів – керівник Крайчак Олена Павлівна
– оркестр народних інструментів – керівник Дроган Альона Ігорівна
– духовий оркестр – керівник Добинда Анатолій Михайлович
– ансамбль скрипалів – Димитрюк Людмила Костянтинівна
– ансамблі малих форм
–  вокальний ансамбль викладачів – керівник Крайчак Олена Павлівна.
За рейтингом освітньої діяльності школа знаходиться у десятці кращих шкіл області.
Школа гордиться своїми випускниками, які обрали музику своєю професією.
Клас викладача Рожко Михайла Васильовича:
– Біцюк Олександр – працює у Вінницькому університеті, навчається в аспірантурі.
– Аушкіна Яна – викладач МШ в Донецьку.
– Бесараба В’ячеслав – Барське педагогічне училище, Вінницький педагогічний університет.
– Ломакін Олександр – Вінницький педагогічний університет
– Осипенко Ярослав – Чернівецьке музичне  училище, викладач ЧНУ ім.Федьковича кафедра музики.
– Тарасов Анатолій – Чернівецьке музичне  училище.
– Богдан та Денис Панченки –Чернівецьке музичне училище, Одеська музична академія.
– Мотузок Дмитро – Національна музична академія ім. П.Чайковського, переможець мистецької програми «Нові імена-2003», дипломант міжнародного конкурсу Даугавпіле–2005, переможець міжнародних конкурсів акордеоністів в Італії 2008, 2009.
– Любинецький Віталій – Чернівецьке училище мистецтв.
– Петруняк Павло – Вінницький педагогічний університет.
– Римар Олександр – Вінницький педагогічний університет.
– Дяков Василь – Чернівецьке педагогічне училище.
– Коротченко Ростислав – Одеський університет.
– Бєлік Ігор –Вінницький державний педагогічний університет.
getImage 10Клас викладача Добинди Анатолія Михайловича:
– Чорнобровий Едуард – Кіровоградське музичне училище по класу труби.
– Чосик Вадим  – Барське педагогічне училище по класу кларнета.
– Макотян Іван – Чернівецьке музичне училище по класу труби.
– Ільчишин Артур –  музичне училище по класу труби  і працює в військовому оркестрі.
Клас викладача Камбур Антоніна Андріївна:
–  Іванова Зоя – Чернівецьке музичне училище теоретичного відділу, Одеська музична академія.
– Чугунова Інна, Лоріонов Олександр – Чернівецьке музичне училище.
– Тарасов Андрій – Чернівецьке музичне училище (вокальний відділ).
– Мартинюк Ілона – Чернівецьке училище мистецтв.
Клас викладача Ридванська Раїса Володимирівні:
– Деліта Сніжана – Чернівецьке музичне училище по класу цимбали.
– Бурлака Людмила – Вінницький педагогічний університет (початкова школа з музичним нахилом).
– Войчук Андрій –заслужений артист України.
Клас викладача Заболотної Нелі Петрівни:
– Гуцул Таня – Чернівецьке музичне училище,  Національна музична академія ім.П.Чайковського – працює в МШ.
– Гнатчук Василь –Чернівецьке музичне училище, Київський університет (кафедра музики).
– Хатунцева Наталія – Барське педагогічне училище, Вінницький педінститут.
– Мостовий Сергій – Ровенський інститут культури.
Клас викладача Глушко Ірина Андріївна:
– Редькіна Тетяна–Чернівецьке музичне училище.
– Король Ліза –Чернівецьке музичне училище.
– Жиляєва Олександра –Чернівецьке педагогічне училище.
getImage Клас викладача Думітраш Тамара Леонідівна:
–  Кирилюк Андрій –Вінницький педагогічний інститут.
– Лутчак Людмила –Чернівецьке музичне училище, Київський інститут ім. Драгоманова.
Клас викладача Столярко Валентина Миколаївна:
– Денисюк Аліна –Вінницький педагогічний інститут.
– Сліпенюк Уляна – Чернівецьке музичне училище, працює в Чернівецькій філармонії.
Клас викладача Майстрюк – Радамовська Інна Вікторівна:
– Слушняк  Володимир – Чернівецьке музичне училище.
Клас викладача  Курдюмова Тетяна Володимирівна:
– Загурська Вікторія – Чернівецьке музичне училище.
– Кобзар Лілія – Чернівецьке музичне училище, Вінницький державний педагогічний університет ім. Коцюбинського.
– Лігоцька Євгенія – Чернівецьке музичне училище.
– Аноцька Наталія – Чернівецьке музичне училище.
Клас викладача  Григорчук Лариси Сергіївни:
 Дейбук Христина – Чернівецьке училище мистецтв.
Клас викладача  Журавльової Вікторії Валеріївни:
– Говорун Жанна – Чернівецьке музичне училище, ЧНУ ім.Федьковича

getImage 5Творчі здобутки вихованців та викладачів музичної школи за 2011-2012н.р.
            Участь в обласних конкурсах :
1. Кузан Сергій учень VI кл. – клас викладача Рожко М.В.                       I місце (баян);
2. Равінський Олександр учень III кл. – клас викладача Рожко М.В.      I місце (баян);
3. Вознюк Костянтин учень V кл. – клас викладача Ридванської Р.В.     II місце (гітара)

4. Малджан Керім  учень VI кл. – клас викладача Ридванської Р.В.,
концертмейстер Музика О.В.                                                                         III місце (цимбали);
5. Дейбук Христина учениця VIII кл.–клас викладача Григорчук Л.С.,
концертмейстер Музика О.В.                                                                          III місце («Пісенний вернісаж»);
6.Лотоцькі Дарина учениця III кл.–клас викладача Камбур А.А.,
концертмейстер Мельник Н.Є.  учасник («Пісенний вернісаж»)                 IV місце;
7. Дутка Дмитро учень III кл. – клас викладача Добинди А.М.,
концертмейстер Поліщук С.Ю.учасник (тенор)                                             III місце;
8. Нагірняк Роман учень II кл. – клас викладача Добинди А.М.,
концертмейстер Поліщук С.Ю.учасник (труба)                                             IV місце.

getImage 9  Участь у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах:
1.Кузан Сергій учень VI кл. – клас викладача Рожко М.В.
– II місце (IV-й Всеукраїнський конкурс баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття») м.Дрогобич;
– Диплом з відзнакою (IV місце) V Міжнародний конкурс баяністів – акордеоністів РЕRРЕТUUМ МОВІLЕ.
2. Равінський Олександр учень III кл. – клас викладача Рожко М.В.
–  I місце (IV-й Всеукраїнський конкурс баяністів  – акордеоністів « Візерунки Прикарпаття ») м.Дрогобич;
– II місце ( III-й Всеукраїнський конкурс виконавців   ім. А.  Онуфрієнка м. Дрогобич );
– II місце (V Міжнародний конкурс баяністів – акордеоністів РЕRРЕТUUМ МОВІLЕ. м. Дрогобич ).

Вокальний ансамбль викладачів – II місце в обласному конкурсі «Пісенний краю, Буковино»

Викладачі музичної школи вважають  своєю основною метою  залучення до навчання здібних, обдарованих  і талановитих дітей та молоді, розвиток творчих здібностей вихованців,  створення умов для  творчого, інтелектуального та духовного розвитку юного покоління.