Home / Путильський район / Плоска / Культура Плоска

Культура Плоска

   Установи  села Плоска

Історія Плосківської бібліотеки

та сільського будинку культури

 Перша бібліотека була розташована не далеко від восьмирічної школи де знаходилось АВМ.

Це була стара хатинка в якій знаходився клуб і бібліотека. Першим бібліотекарем була Біриш Ганна, вона працювала в 1946 році. А вже в 1947 році в бібліотеці працювала Заєць Ганна Павлівна.

Книжковий фонд був приблизно дві тисячі примірників. Книги були переважно російською мовою, а на українській мові було зовсім мало. Читало людей в ті роки мало, бо було багато не грамотних. Читачів було десь 200, а книговидача 1750 примірників в рік. З періодичних видань виписували лиш “ Радянські Карпати ”. Але не довго була бібліотека і клуб в цій хатині. Бо вона була в аварійному стані і в 1948 році було організовано хату – читальню в хаті Горбана Григорія, де дальше працювала Ганна Павлівна Заєць.

 В роботі бібліотеки приймали активну участь агітатори. Їх було декілька, вони мали по вісім хат, куди приносили книги. В хаті-читальні збирались вечорами, читали разом книги і проводили бесіди, обговорення книг, статей.

В 1949 році бібліотека була створена де зараз знаходиться сільська рада на другому поверсі, була бібліотека там поки не побудували новий клуб в центрі села, в приміщенні якого і зараз знаходиться бібліотека.

Будували клуб все населення села, кожна людина повинна була безплатно відпрацювати десять днів, тоді це називали відробити «гуш».

Новий клуб разом з бібліотекою були побудовані в 1951- 1952р.p. бібліотекарем працювала  Ганна Павлівна.

З кожним роком читачів в бібліотеці ставало більше і книжковий фонд збільшився до пяти тисяч книг. Періодичних видань виписували мало.

Приміщення бібліотеки має 72 квадратні метри. Фонд бібліотеки в даний час складає 10661 примірник. В даний час в бібліотеці впроваджені платні послуги. Бібліотека працює над новими формами роботи.

На даний час в бібліотеці працює Ткачук Катерина Георгіївна.

В 2008 році по легендах села в Чернівцях бібліотекар зайняла 3 місце.

ІСТОРІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

З  приходом  Радянської  влади  в  1940  р.  в  с. Плоска  було  створено сільську  раду,  яку   очолив  перший  голова  –  Маковійчук  Іван  Дмитрович,  секретарем  на  той  час  був  Мошуля  Танасій. На  початку  війни  село було окуповане  румунами;  до  1944  р.  в  селі  були  то  німці,  то  румуни.  Після  вересня  1944  р.  сільська  рада  знову  почала  діяти  під  керівництвом    Маковійчука  І. Д., який  був  головою  по 1947  рік, а  у  серпні  1947 року був  створений  колгосп  “ Нове життя “,  то  Іван  Дмитрович  був обраний  головою  колгоспу,  а  сільську  раду  очолив  Ревуцький  Василь  Григорович .

Перша  сільська  рада була  на  місці,  де  тепер  проживає  Гурепко  Ганна,  а  потім біля  нинішнього  Будинку  культури. Приміщення  було пізніше спалене.  Сільська  рада  перемістилася  у  попівську  хату,  зараз на  тому  місці  знаходиться  будинок  Рубан  Ганни Іванівни.

У  1950 році  було  збудоване  нинішнє  приміщення  сільської  ради .  Сільську  раду  в  різні  роки  очолювали  Бойчук Тимофій  Пантелович,  Ревуцька  Катерина  Іванівна,  Ігнатюк  Дмитро  Олексійович,  Карапка Дмитро  Петрович, Рубан Костянтин Кузьмович, Дроняк Іван Михайлович, Горбан Микала Іванович, Ревуцький Олександр Григорович. Нині сільським головою працює  Габур Петро Петрович, секретарем – Ліска Г.В.

 Сільська рада до 2011року                                                        

Сільська рада в сьогоденні

ІСТОРІЯ ЛІСНИЦТВА

    Питання охорони  лісу   цікавили  людей  давно. Багаті  гуцули  мали  свої  лісові  наділи. Вони  цінували  ліс за  те,  що  він  служив   притулком  для  тварин  і  птахів,  оберігав   річки  від  замулення    запобігав   ерозії   грутів,  володів  лікувальними  властивостями.  

Плосківське  лісництво  має  свою  історію. Спогади  старожилів  свідчать  про  існування  лісництва  ще  за  панування  Румунії  (до  1940 р.).  З  того  часу  лісничими  працювало  багато  людей. Найдовше  працював  лісничим  (1966 – 2000рр.) Філіп’юк  І. В.. Під  час  його  керування  було побудовано  нове  приміщення    лісництва  (1978  – 1982  рр.),  яке  є  окрасою  с. Плоска .

            Серед працівників  Плосківського  лісництва  слід  відзначити  Зберчу  Юрія   Олексійовича,  який   віддав  лісовій   справі  49  років.  За  цей  час  під  його  керівництвом  було посаджено  понад  2 тис. га  лісу.

 

 Професія лісівника  була, є і буде  однією з найпоширеніших  на  Буковині.  Її  можна здобути в Сторожинецькому   лісному   технікумі. Багато плосківчан  працюють  в  лісовому  господарстві  району. Серед  них  такі  династії:  Ліска  М. Д.  та  його  сини  Сергій  і  Валентин, брат  Ліска Д. Д. – помічник  лісничого  Плосківського  лісництва;  Юрчишин  І. А.  та   його  син   Юрчишин  А. І.;  сім”я  Несторяків – Василь  Григорович, син  Михайло.  На даний час очолює Плосківське лісництво Іван Миколайович Паучек, який вміло керує і допомагає в розвитку шкільного лісництва.

   Історія фельдшерсько-акушерського пункту с. Плоска

Неподалік від центру села на мальовничому пагорбі, ми можем побачити великий і гарний будинок фельдшерсько-акушерського пункту, де на даний час працює завідуючою Бойчук Ганна Василівна.

Перший ФАП був розташований неподалік старої школи, біля центральної дороги в 1913 році. Працювали тут багато різних фельдшерів: Берещанська Марія Борисівна, Пойда Раїса, Лукович Галина, Пилип»як  Володимир.

З 1967 року по 2000рік працювала фельдшером Ліска –Гавриляк Марія Максимівна, молода, гарна дівчина, яка тільки закінчила Вашківецьке училище і була направлена в с.Плоска на роботу в фельдшерсько-акушерний пункт завідуючою.

Історія ДНЗ

 У серпні 1966 року колгоспом «Нове життя» була відкрита Плосківська дошкільна установа. Для маленьких дошкільнят була віддана невелика хатинка на дві кімнати. Будинок знаходився в центрі села і батькам було зручно приводити дітей.

Першою завідуючою була Юрчишина Ніна Федорівна, вихотель-няня – Чепіль Параска Михайлівна, які створили затишні умови для дітей.

У 1974 році колгосп передав садок у державну власність.

1 січня 1988 року у селі Плоска відбулася приємна подія, яка привернула увагу всіх жителів села – було відкрито нове приміщення дитячої дошкільної установи. Завідуючою на той час працювала Марія Михайлівна Андрієвич. Було відкрито дві групи, а з 1994 року працювала одна різновікова група та група продовженого дня для першокласників. Згодом відкрито групу з короткотривалим

перебуванням дітей по підготовці дітей п’ятирічного віку до школи.

                                                      ІСТОРІЯ  ПОШТИ

До 1967 року поштове відділення знаходилось в приміщені сільської ради. Начальником пошти був Ревуцький Роман Олександрович. 1966 – 1967 рр. побудували поштове відділення де знаходиться і по сьогоднішній день. Листоношами з 1968 року працювали Дудіна Наталія Миколаївна, Логос Олена Миколаївна та Заєць Євдокія Василівна і начальником залишався Ревуцький Р. О. до квітня 1977 року, бо він помер. Після його смерті мінялися часто начальники, які приїжджали з Путили, а у 1979 році начальником пошти стала дочка Романа Олександровича  Григоряк  Вікторія  Романівна. (третя з права)

Підписки було на той час дуже багато – журналів і газет. Заєць Є. В. працювала листоношею до 1979 року, після неї працювала Дудіна Михайліна Миколаївна до березня 1999 року. Дудіна Н. М. пропрацювала листоношею 28 років і по хворобі в 2002 році пішла на заслужений відпочинок.

А на її місці працює Азаренко Наталія Василівна. На місці Дудіної М. М. працює Різак Зінаїда Іванівна, яка на даний час знаходиться у декретній відпустці. Після Логош О. І. працювала Мацьопа Олена Петрівна, а на даний час працює Пилипко Анна Марківна. Начальником пошти на даний працює Чечул Ніна Іванівна.