Home / Путильський район / Шепіт / Історія Шепіт

Історія Шепіт

Історична довідка: перші згадки про село датуються 1640 роком. З 1914 до 1938 року за маршрутом Радівці (сучасна Румунія) – Шепіт (кінцева зупинка «Велика станція») функціонувала залізниця, мощена залізними шпалами. У цьому гірському селі, де проживало понад 10 тисяч чоловік (більше, ніж на даний час у найбільшому в Україні селі Клішківці), працювало кілька пилорам, два водяні млини на річці Сучава. Великими партіями сплавлявся ліс.

За Шипотом гра Сучава,
                  Розбива пороги.
                  Над Шипотом місяць сходить
                  Срібний, круторогий.
Ю. Федькович «Шипітські берези»

Шепіт

Мальовниче гірське село на Сучаві, в яку збігаються кришталево-чисті гірські потічки, а ліси навколо шепчуть свої прадавні легенди. Красується під теплим гірським сонцем пишний килим полонинських квітів і трав. Тонкий аромат їх наповнює довкілля. А ось попливли у просторі звуки вівчарської флояри, співаючи гімн красі природи і людини. А вкриті снігом вічнозелені ліси створюють враження зимової казки,таємничості. Кожного, приїжджає до села, вітають вони своїми пишними кронами.
Вперше село Шепіт згадується в дарчій грамоті молдавського господаря Штефана Великого 15 березня 1490 року, в якій він подарував його монастирю Путна.
Походження назви села невідоме, хоч є перекази про те, що ця назва походить від слова «шептати», адже поселення знаходилось серед дрімучих лісів карпатських, спокій яких порушував шепіт смерек та річки Сучава.
За часів панування боярської Румунії і аж до приходу Радянської влади (28 червня 1940 року), село називалося Шепіт на Сучаві тому, що воно розташоване вздовж річки Сучава. Місцеве населення називало село Шепіт – Ізвірський.

   Село має довжину 40 кілометрів, ширину 18 кілометрів. Воно межує з с. Гринява Івано-Франківської області, біля третини території села є державний кордон з Румунією. Село розташоване за 32 кілометри від районного центру селища Путила, за 78 кілометрів від залізничної дороги м. Вижниця і за 156 кілометрів від обласного центру м. Чернівці.
Село Шепіт розташоване на південному заході Чернівецької області. Центр села має абсолютну висоту 782 метра над рівнем моря. Яровицьке середньогір»я, яке розташоване на території села є найвищим гірським районом Буковинських Карпат (г. Яровиця має висоту 1574 метри, який належить до Рахівської тектонічної зони.
Хребти Томнатик, Яровиця, масивні, з плосковипуклими вершинами і крутими схилами. На території Шепітськії Ради є біосферний заповідник «Чорний Діл», заповідні урочища Мелиш і Буковинка, де збереглися букові дерева. Ця місцевість славиться рослинами і тваринами, які занесені до Червоної книги . В урочищі Жупани росте едельвейс (білотка альпійська), луках росте конвалія. А тварини, які під охороною це олені, козулі, ведмеді, рисі, форель.
В центрі Шепота знаходиться геологічна пам’ятка водоспад Гук – місце відпочинку місцевих жителів і приїжджих.