Розтоки

Думаємо, будете щасливі відкрити для себе красу нашого мальовничого села Розтоки, яка змушує захоплюватися, дивуватися, викликає приємні емоції….

Шановні гості нашої сторінки!

Цікавого дізнаєтесь багато –

Про звичаї, традиції, обряди,

Про те, як ми проводим будні й свята.

Дізнаєтесь про Знаменитих,

Які зі школи вийшли в світ.

Про те, як живе наша школа,

Вона 150 років краю цвіт!

Увагу вашу привернуть сповна:

Обидві церкви в центрі села,

Смугарські водоспати, Протяте каміння,

Синичена кичера – природні дива.

Тож запрошуєм в Розтоки

Ми чекаєм радо

Зичим щастя і здоров’я

І добра багато.

Розтоки багаті природними та культурними пам’ятками

 

Смугарські водоспади є частиною ландшафтного заказника, який перебуває у підпорядкуванні Розтоківського лісництва Карпатського регіону. Вони розташовані біля селища із давньою й цікавою історією – Розтоків.

Смугарські водоспади посіли дев’яте місце, трохи не дотягнувши, щоб потрапити до списку семи природних чудес України. Масивні піщаники, вапняки та сланці утворюють каскад водоспадів різної потужності й висоти. Вода у них може спадати з виступів або, наче кішка, спритно стрибати кам’янисто-глиняними сходинками.     Донедавна постійних водоспадів було сім:       

Ковбер, найперший водоспад висотою 3,5 метра. Свою назву дістав від імені місцевого аристократа, який спорудив тут бетонну стіну для роботи водного млина.

 Водоспад Сич має 10,5 метра висоти. Його назва походить від особливого звуку шуму води, який нагадує сичання.

 Нижній Гук висотою 9 метрів є вертикальним водоспадом, розташованим трохи вище, ніж Сич.

Водоспад Ворота мав висоту 3,5 метра. Сьогодні його вже, на жаль, не вдасться побачити.

Середній Гук має висоту 3,5 метра і розташований за 250 метрів від попереднього.

Великий Гук – найвищий водоспад, який має висоту 19 метрів і є найгарнішим серед своїх «сусідів».

 Верхній Гук висотою 5 метрів – останній водоспад із низки відомих у цій місцині.

Щоб побачити усі Смугарські водоспади, потрібно мати велике везіння на вдалу погоду та доброго провідника, адже дорога до них звивиста й часто буває розмитою. Проте побачити хоча б один із них та оцінити красу довколишньої природи усе ж варто. Ландшафтний заказник «Смугарські водоспади» – чудове місце для любителів активного відпочинку. Огляд його часто включають до програм рафтингу річкою Черемош. А справжні екстремали, які не бояться крижаної води, навіть можуть прийняти душ під стрімким гірським потоком.

 

 

        Село Розтоки на Путильщині сміливо може претендувати на звання кінематографічного центру Буковини. Тут у 1970 році знімався справжній шедевр українського кінематографу «Білий птах з чорною ознакою» режисерів Юрія Іллєнка та Івана Миколайчука.

Тут же народився хіт №1 української естради 70-х років «Червона рута». Прибувши у липні 1970 року разом з танцювальним ансамблем «Вітерець» на зйомки «Білого птаха», молодий композитор Володимир Івасюк намагався за допомоги місцевих жителів розкрити таємницю червоної рути. Тоді ж був написаний остаточний варіант пісні, який 13 вересня цього ж року вперше пролунав на українському телебаченні в програмі «Камертон доброго настрою».
І, нарешті, 1975-го у Розтоках режисер Віктор Стороженко відзняв музичний фільм «Пісня завжди з нами» за участі Софії Ротару, в якому співачка виконала 6 пісень Володимира Івасюка.

До Розтоківських природних пам’яток належить «Камінь Довбуша», який знаходиться у с. Товарниця.

Це геологічна пам’ятка природи місцевого значення висотою 20 м і діаметром 40 м.

Це утворення пов’язане з легендою про О.Довбуша, ватажка народних месників – опришків. За переказами, камінь слугував місцем збору захисників знедоленого люду. Також, на скелі постійно знаходились вартові, які вчасно попереджали своїх побратимів про наближення ворога.

     На початку70-х років минулого століття поблизу цього природного дива проходили зйомки художнього кінофільму «Білий птах з чорною ознакою» в постановці режисера Юрія Ільєнка. Під час зйомок цього кіношедевру біля «Каменя Довбуша» відточувала свою акторську майстерність ціла плеяда видатних постатей українського і світового кінематографу – Іван Миколайчук, Богдан Ступка, Лариса Кадочнікова, Джемма Фірсова.
 
     Також біля каменя (і навіть на його вершині) знімались багато епізодів до музичних фільмів за участю неперевершених Софії Ротару, Назарія Яремчука, Василя Зінкевича, вокально-інструментальних ансамблів «Смерічка» і «Водограй». В цих місцях народилася знаменита пісня Володимира Івасюка «Червона рута». (за ред. часопису «Буковинська Гуцульщина»)