Home / Вижницький район / Бабине / Культура Бабине

Культура Бабине

Культура

Інтелігенція села, підтримуючи традиції старшого покоління, активно брала участь у громадському житті. Людей, різних за віком і фахом, єднала любов до музики, пісні і сцени. Влаштовувались конкурси на краще виконання пісні, танців, літературні читання.

На початку 60 –х років у формуванні « нової людини комуністичного майбутнього вільної від релігійних забобонів» набирає великих обертів  атеїстична пропаганда, переслідування віруючих. Представники радянської влади намагалися стерти з людської пам’яті народні звичаї та традиції, які сягали своїм корінням ще дохристиянських часів. Одна з них – « Переберія».

Влада боялася переодягнутих, бо люди хоч у масках могли висловити свою думку, проявити протест. Попри всі намагання партійців  спрямувати життя селян в одне русло, в Бабині все ж таки збереглися народні традиції, звичаї, обряди. Розвивалась матеріальна база культури.
На честь 50 – річчя Жовтня у 1967 році у Бабині введено в експлуатацію сільський клуб.

Поліпшення матеріально – технічної бази закладів культури сприяло розвитку аматорського мистецтва у Бабині. У розвиток бабинського драматичного гуртка вагомий внесок зробила його керівник ( з 25 січня1973 року по квітень 1996 року) завідуюча клубом Євдокія Степанівна Стринадко, яка зуміла не тільки зберегти, а й примножити здобутки драмгуртківців села.  Репертуар аматорського гуртка складався з п’єс Г. Біленького « Бережіть хвилинку», М. Гріна « Як у космосі», В. Дрозда « Веселі заручини», І. Карпенка – Карого « Сто тисяч», І. Котляревського «Наталка – Полтавка» та інші. Вистави учасників бабинського гуртка мали успіх у глядачів Карапчева, Вашківців, Замостя, Волоки та інших сіл району, а також на оглядах у Вижниці. У виставах брали активну участь Д.Г. Стринадко, В. П. Дашкевич, М. І. Вержак, М. Г. Москаль, Г. І. Тесліцька, Г. М. Терновецька, І. М. Токар, В. О. Барановська, Л. В. Турчинець.
За ініціативою Октавії Іванчук  та завідуючої сільським клубом Вірсти Зіни Михайлівни  був створений у 2002 році фольклорний колектив
« Свашки». Спочатку колектив налічував шість учасників. Колектив виступав у  Вижниці, Чернівцях. А вже через рік колектив почав поповнюватися молодими аматорами. Вчитель місцевої школи Микола Москаль очолив даний фольклорний колектив. Тут зібралися люди різних професій, яких об’єднала любов до народної пісні, народних звичаїв.

 В основу репертуару ввійшли  пісні перлини, що побутують на Бабині, які не втратили блиску та чарівності і по сьогодні. Більшість із них споконвіку сумні пісні, журливі, як ставкова вода, пісні про кохання, про розлуку, про сирітську долю. Лиш де – не – де між піснями  є жартівливі, що притаманні лише нашому краю. По особливому в їхньому виконанні звучать старовинні колядки з якими від хати до хати ходять колядувати учасники колективу під час Різдвяних свят.
Своєю автентичною красою вражають збережені від діда – прадіда костюми колективу, які аматори збирали селом: вишиті сорочки, горботки, катрінци.
За десять року існування колектив неодноразово виступав в містах та селах області та за її межами: Вижниці, Чернівцях, Красноїльську, Косові, Яремчі, Яблуниці та інших.  У даний час фольклорний колектив «Свашки» є лауреатом  ІІІ  і IV регіонального фестивалю народної творчості «Калинові обереги», лауреатом IX Міжнародного гуцульського фестивалю.

 

 

Виступ Колективу “Свашки” на програмі Першого національного каналу

У 2012 році колектив “Свашки” брав участь у програмі Оксани Пекун “Фольк-мюзікл”. Колектив став преможцем даної програми.