Home / Вижницький район / Вали / Культура Вали

Культура Вали

Культура

Про те, що пісня завжди була і є надійним, вірним супутником валівчан, про глибоку постійну їхню любов до слова, про талановитість Валівської землі, яка повнилася і повниться численними гуртами музикантів, що грали на весіллях, шляхетських балах, забавах, вечірках, про широку тематичну палітру різного роду свят, оказій, що проводилися, проводяться Валівським клубом, Валівським Будинком культури, бібліотекою с. Вали, про велику емоційну, естетичну, виховну наповненість цих заходів, свідчать і такі рядки.

Уродженці Валів Петро Князький, Ольга Князька внесла немалий вклад в роботу аматорського драматичного кружка в Карапчеві, заснованого в 1929 р., зокрема, Петро був секретарем цього об’єднання, а Ольга однією з найактивніших його учасниць.

На багатьох кутках с. Валів підтримувались народні звичаї і традиції, що сягали ще дохристиянських часів, зокрема, таке театралізоване дійство проводилося ще в І половині ХХ ст. З розповідей Ольги Григорівни Веренько (1932 р. н.), Іларія Івановича Веренька (1934 р. н.), Георгія Вакарюка (1918 р. н.), Валерії Іларіонівни Кузик (1953 р. н.) Валівська Переберія була шляхотською. На Василія до радиційних «ведмедів», «дідів», «жидів», «циганів», «жандармів» додавалися нові персонажі «баба» (Маланка), «Василько» і «дідько». Обов’язковими були «пан» з «панною». Серед організаторів дійства Петро Арбора, Георгій Вакарюк.

Учасниками шляхотської Переберії організовували «баль» за власні гроші, тому що у день Різдва не колядували, а на Василія майже не ходили і за коляду і Маланку гроші не брали.

Драмгуртківці Валів у 70-80-і роки ХХ ст. ставили вистави за п’єсами “Дай серцю волю – заведе в неволю”, “Доки сонце зійде – роса очі виїсть” Марка Кропивницького; “Лимерівна” Панаса Мирного; “Відважне серце” Ірини Вільде; “Журавлі летять” Юрія Мокрієва та ін. Активними учасниками і організаторами драмгуртка були Марія Танасіївна Паламарюк (зав. клубом Валів) і Орися Олександрівна Вакарюк. Вони розповіли, що з своїми виставами з великим успіхом виступали і в Карапчеві в інших селах і містах Вижницького району, у виставах брали участь учителі Омелян Броніславович і Ніна Григорівна Волошини, Надія Орестівна Крижанівська, Марія Яківна Попович, Валентина Сергіївна Половецька; колгоспники Семен Олександрович Вакарюк, Дмитро Іванович Паламарюк; робітники Парафтемій Іванович Попович, Ганна Іллівна Вербовська; учні – Василь Паламарюк, Олександр Лека, Олександр Вакарюк.

Як свідчить колишня солістка хору з Валів, вчителька цієї школи Орися Олександрівна Вакарюк, окремі колективи художньої самодіяльності з її села не раз ставали переможцями районних оглядів-конкурсів, здобували визнання і вдячність глядачів сіл району. Під час одного з концертів у Бабині в 1969 році, коли вона разом з чоловіком Семеном Олександровичем виконувала пісню “Чернівецький листопад”, у залі раптом погасло світло. Захоплені їх співом глядачі швиденько принесли від сусідів гасові лампи, і концерт продовжувався. Вона ж розповіла, як майстерно грали на народних інструментах валівчани Тодор Гуцул і його п’ятеро синів, а також Олександр Вакарюк, Олександр Зав’ялець, Іларій і та Омелян – сини Андрія Максим’юка, Микола Теслицький.

Будинок культури с. Вали і тепер веде жваву масову роботу з населенням. Регулярно святкують так звані календарні події: свята Новорічно-Різдвяного циклу, свято Масляної, Шевченківські дні, День сміху, Чорнобильські дзвони, День Перемоги, День Матері, День захисту дітей, свято «Ой, на Івана, ой на Купала», День Конституції, День Незалежності України, День знань, День вчителя, День Буковинського віча, Андріївські ворожіння, Свято Миколая.

Народжуються нові традиції. Так 26 червня 2011 р. в с. Вали проведено День села, якому була присвячена широка програма. А 10 липня 2011 р. був проведений День села в Карапчеві.

Звання «Почесний громадянин с. Карапчів» отримали в тому числі і уродженець с. Вали Князький Орест Миколайович, і людина, що 24 роки очолювала Валівську школу, Лазар Микола Єлізарович (посмертно), і Кузик Ярослав Олексійович, що більше 10 років працює вчителем Валівської ЗОШ І-ІІ ст.

Проект підготували:

Кузик Ярослав Олексійович – вчитель української мови і літератури

Кузик Ярослав Ярославович – вчитель інформатики та фізики

Дячук Тетяна Іванівна – директор школи, вчитель історії

Липованчук Ірина Іванівна – завуч школи, вчитель початкових класів

Чибір Надія Іллівна – учениця 8 класу Валівської ЗОШ І-ІІ ст.

Чибір Софія Іллівна – учениця 7 класу Валівської ЗОШ І-ІІ ст