Сторінку підготували:
Мазуряк Михайло Миколайович – учитель музики Іспаської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Мойсей Юрій Іванович – директор СБНТД:
Мойсей Микола Григорович – директор Іспаської школи мистецтв.
Здатність вчувати звуки вітру й моря, скрипки і саксофона, вміння чути іншого й поважати його думку, здатність спілкуватися, радіти й сумувати разом, – все це культура.. Коли в твоєму житті гостем є радість від мелодії рідної тобі народної музики, пісні та танцю – це також культура. Осередками культури в моєму рідному селі Іспас є Іспаська школа мистецтв, Будинок культури та клуб.
Іспаська дитяча музична школа була відкрита в червні місяці 1988 року. До її відкриття в селі діяв філіал Вижницької дитячої музичної з 1972 року, але він був з невеликою кількістю викладачів та учнів. Приміщення школи досить давнє, якому приблизно 130 років і мало
різнофункціональну історію. Із спогадів односельчан Штеф*юка Івана Танасійовича, Денис Василини Іванівни, Павловської Одокії Тодорівни, Гакман Марії Миколаївни, власником даного будинку був житель села Іспас, поважна людина, адвокат (суддя) Новосівський Іван Михайлович, який в 1940 році виїхав до США. Під час румунської окупації, цей будинок використовувала румунська жандармерія.
Зачасів радянської влади тут була контора колгоспу, згодом – політвідділ МТС, тривалий час – дитячий садок з 1988 року — дитяча музична школа. Приміщення школи має 10 класних кімнат та господарські прибудови.
На день відкриття в школі налічувалось 80 учнів. 16 навчалось на фортепіанному відділі, 23 учні – на відділі народних інструментів ( баян, акордеон, цимбали, сопілка), 14 учнів – на струнно-смичковому відділі (скрипка), 27 учнів – на відділі духових інструментів (труба, тромбон, кларнет).
Навчали їх досвідчені і молоді професійні викладачі: Мойсей Микола Георгійович – клас баяна, акордеона, керівник оркестру народних інструментів викладачів, Мойсей Ольга Семенівна – хор, вокал, сольфеджіо, музичні літератури, вокальні ансамблі, солісти, Білокрилець Владислав Петрович – цимбали, труба, кларнет, сопілка, керівник дитячого оркестру народних інструментів, Кузик Петро Іванович – труба, тромбон, керівник духового оркестру, Сичова Лідія Григорівна – сольфеджіо, музична література, фортепіано, Церковнюк Наталія Ярославівна – фортепіано, концертмейстер, Чепух Микола Георгійович – цимбали, сопілка, гітара, Сеньковська Ярослава Ярославівна – скрипка,
Кудрик Тарас Григорович – баян.
Школа була забезпечена музичними інструментами, фонотекою, бібліотекою та технічними засобами.
За роки існування зі стін школи вийшло 13 випусків і закінчили заклад 200 учнів. З них 30 учнів отримали середню спеціальну музичну освіту, 14 учнів – вищу освіту. В даний час 2 випускники школи навчаються в Київській консерваторії і 1 учениця в Донецькій консерваторії, 2 учениці в Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича на факультеті музики та 2 учні в Ровенському університеті культури, 3 учні в Чернівецькому училищі мистецтв ім. С.Воробкевича.
В 1997-1999 роках директором школа була Ольга Семенівна Мойсей, яка також мала великий досвід роботи, працювала в школі з перших днів її відкриття, володіла чудовим голосом, що
зачаровував при виконанні вокальних творів, пісень жителів села, району, області. Вона створила в школі дитячий молодший і старший хори, дитячі вокальні ансамблі,.Всі ці колективи і до цього часу беруть активну участь у концертах школи, села, району, області, різних конкурсах, фестивалях
і т.д. Також нею був створений сільський хор (мішаного складу), вокальні ансамблі які були кращими в районі і області. Ця талановита жінка не лише професійно керувала творчими колективами, але була і добрим організатором в школі. В 1999 році Ольга Семенівна отримала районну почесну літературно-мистецьку премію імені Г.Гараса.
В 1998 році на базі музичної школи були відкриті художній та хореографічний відділи навчання дітей. Це дало великі можливості для дітей села отримати початкову професійну мистецьку освіту. У травні 2002 року школа отримала державний реєстр Іспаської школи мистецтв.
З 1999 р. по 2006 р. директором школи був Руслан Володимирович Аронович, який в даний час працює заступником директора з навчально-виховної роботи.
Нині в школі працює 13 викладачів та навчаються гри 120 учнів на таких інструментах: фортепіано, скрипка, цимбали, сопілка, баян, акордеон, гітара, труба, кларнет, саксофон та художній і хореографічний класи.
В школі працюють нові молоді викладачі:
Андрич Василь Васильович – (клас труба, кларнет, саксофон) – керівник дитячого
духового оркестру.
Аронович Руслан Володимирович – (клас баян, акордеон) – керівник дитячого
оркестру народних інструментів.
Андрич Людмила Дмитрівна – клас сольфеджіо та музичної літератури.
Лучик Ігор Михайлович – клас скрипки.
Буджак Галина Омелянівна – клас скрипки.
Стринадко Дмитро Степанович – клас скрипки.
Нагірняк Олеся Антонівна – художній клас.
Павлюк Марія Георгіївна – клас хореографії.
З 2006 року по даний час – директором школи знову Мойсей Микола Георгійович – викладач класу баяна, акордеона, фортепіано, керівник оркестру народних інструментів викладачів.
Учні та викладачі школи постійно беруть участь в обласних конкурсах, художніх виставках, фестивалях народної творчості регіону, традиційних заходах музичного і культурного життя школи, села, району і області.
Колектив викладачів Іспаської школи мистецтв працює творчо, постійно,вносячи нове у педагогічну діяльність, самовдосконалюючись виховують обдарованих учнів, які своїми успіхами постійно підвищують професійний рівень та авторитет школи, розширюють географію подальшого навчання випускників школи.
Для більш практичного ознайомлення з діяльністю Іспаської школи мистецтв
пропонуємо переглянути частину фото-відеоматеріалів з мистецького життя школи.
Іспаський будинок культури побудований в 1975 році.
При СБНТД діють такі гуртки та колективи художньої самодіяльності:
1. Народний аматорський чоловічий хор. Керівник Сергій Глушківський.
2. Чоловічий квартет у складі: Мойсей Ю. І.,Боб`як Ю. С., Глушківський С. І., Горюк Т. М.
3. ВІА «Черемош» керівник Бобяк Ю. С.
4. Діють три вокальні дуети: «Два крила», «Етно», «Два кольори»
5. Існує любительське об’єднання «Іспаські ремесла», в які входять: вишиванка, лозоплетіння, ткацтво, художня обробка дерева, писанкарство, живопис…
6. Хореографічний гурток для дітей шкільного віку.
Директор СБНТД: Мойсей Юрій Іванович |
Протягом року організовуються та проводяться тематичні вечори до Дня Незалежності, Дня жінки, Дня матері, Дня молоді, Дня конституції, видовища і масові театралізовані дійства до Новорічно-Різдвяних, Великодніх, Купальських свят. Організовуються виставки та продаж творів декоративно-ужиткового мистецтва. Аматорські колективи беруть участь у різних фестивалях, конкурсах та концертах.
Кожного року в четверту неділю травня іспасчани проводять фестиваль «Калинові обереги». Засновником фестивалю є учителька Іспаської ЗОШ І-ІІІ ступенів Корсун Марія Олексіївна.
Відкриття фестивалю «Калинові обереги». Травень 2011 рік.
У фойє Будинку культури розгортається виставка народного мистецтва.. Свої вироби представляють народні умільці села, а також гості з сусідніх районів та областей. Чудово вишиті рушники, подушки, килими, витончена різьба на дереві, вироби з лози залишають незабутнє враження у гостей. Майстри діляться досвідом та надбаннями в народному мистецтві.
На завершення свята талановиті музиканти, танцюристи та співаки веселять душу й серце глядачів.
На сцені чоловічий хор Іспраського БНТД |