Свято купала – одне з найпоетичніших народних свят – сягає своїм корінням у глибину віків. Під різними святами його знають у багатьох європейських країнах. Припадає воно на середині літа, на період літнього сонцестояння. Свого часу християнська церква приурочила свято до дня Івана Хрестителя (24 червня), від якого воно і запозичило свою назву «Івана Купала».
В нашому селі свято Івана Купала ще за часів наших предків було особливим, в цей день збирали трави і гілля, плели вінки з квітів, купалися обливалися водою біля Дністра та промовляли щоб я мав таке здоров’я, як ця річка могутність та красу. Вважалося, що гілля, зібране в цей час, має цілющі властивості. Невід’ємним атрибутом цього свята є також вогнище. На свято з масовими розвагами довкола нього збиралося багато молоді. Перескакували через вогнище тим самим набирались цілющих властивостей, адже вогнище має цілющі властивості в це свято. І до теперішнього часу збережено традиції в селі, але зазнавши змін. Жителі святкують це святок збираючись в сільському будинку культури співають пісень ставлять сценки, і обовязково незабувають облити водою одне одного. Адже вода в цей день має цілющі властивості.
Пошукова група «Всезнайки»
Керівник: Андронік Леонід Васильович
Свято Маланки в селі Кормань
За традицією нашого села Кормань , напередодні Нового року, 31 грудня, справляють святкування свята Маланки – веселе свято з обрядами, забавами.
Готуються до цього свята заздалегідь. Хлопці гуртуються і створюють костюми для участі у Маланці, частіше за все, з підручних матеріалів. Існує декілька груп маланичів – одні ідуть з конем водити «Маланку», а інші – доросліші хлопці (зазвичай ті, хто прийшов зі служби в армії) утворюють «старшу Маланку» – т. зв. калфи.
Вранці всі гурти збираються в одному місці і вирушають водити «Маланку» по селі.
«Молодша Маланка (яка ходить з конем)» складається з наїзника , чорта-касира, діда, баби, панича (хлопець в ролі нареченого) та інших учасників. Заходять у ті будинки, де є незаміжня дівчина, чи маленька дівчинка, танцюють з дівчиною , просять позолотити кармани, «на зуби», та вітають господарів з Наступаючим Новим роком. Все це супроводжується живою музикою.
«Старша Маланка (Калфи)» – це найголовніша Маланка в селі, її боїться та поважає «Молодша Маланка». Калфи ходять в усі подвір’я, вітаючи господарів.
У «Старшій Маланці», на відміну від «Молодшої», немає коня. А тому найголовнішими в них є панич (армієць) і наречений з нареченою (обидва переодягнені хлопці).
Трапляється, що дві або більше груп «Маланки» зустрічаються на одному подвір’ї , то починається боротьба між її членами, яка закінчується танцями та продовженням водіння «Маланки»
«Маланка» – народне дійство, що прийшло до нас з глибокої давнини, і покликане виконувати магічно – заклинальну функцію – відганяти злих духів і забезпечити людям врожай та здоров’я.
Цього прагне і наша корманська «Маланка», тому їдуть на змагання в районний центр, аби показати свою вправність та любов до свого народу.
Пошукова група «Фольклористи»
Керівник : Дзіняк Жанна Ігорівна
Свята вечеря — центральна традиція у святвечір. Цього дня господині зазвичай готують дванадцять різних страв, головною з яких є кутя. Традиційно в цей день дорослі не їдять до сходу першої вечірньої зірки (Віфлеємської зірки, яка символізує появу на світ Ісуса), дітей трохи годують в обід. А ввечері всі члени родини у святковому одязі збиралися за столом, заставленим стравами. В цей день в хаті ніхто не свариться, а навпаки, миряться навіть зі своїми ворогами, щоб у наступному році була злагода в хаті , і поза хатою.
За корманською традицією, під час Святої вечері на покутті стоїть дідух — останній обжинковий сніп, у склад якого входять: овес, жито, пшениця, льон. Дідух знаходиться у хаті протягом тижня: його присутність приносить в родину гарний настрій, затишок і святковість. В цей день заведено в Кормані нести поману фінам до вінчальних батьків.
Свята вечеря розпочинається молитвою. На столі запалюють різдвяну свічку — пам’ять про душі предків. За святковий стіл засідає вся сім’я, у тому числі немовлята.
Дана традиція продовжується і донині у нашому селі.
Пошукова група: «Джерело»
Керівник: Андронік Валентина Миколаївна