Home / Сокирянський район / Волошкове / Духовність Волошкове

Духовність Волошкове

Церква Різдва Богородиці / 1908р.//архіт./

Розташована з західного боку села на рівнинному правому березі ріки Дністер. Споруда мурована, потинькована, п’ятидільна, хрещата в плані, однонефна, однобанна, збудована в стилі еклептики з цегли /стіни, склепіння/ і тесаних кам’яних блоків /цоколь вис. 0,5м./ Належить до типу поширених на Буковині /особливо в Сокирянському і Хотинському районах/, церква з вежею-дзвіницею на головному фасаді. До квадратної в плані нави примикають рівні з нею за шириною і висотою квадратний бабинець, півкругла вівтарна частина і короткі бічні ремена. Нава накрита масивною банею з перехватом внизу посадженою на восьмигранному підбаннику з тосканськими пілястрами на гранях, між якими прорізані арочні вікна, бабинець накритий двосхилим дахом; вівтарна частина – двосхилим заокругленим, бічні ремена – причілковими дахами. Обабіч вівтарної частини прибудовані низькі прямокутні ризниці під двосхилими дахами, до західної стіни бабинця – триярусна вежа-дзвіниця з низькими квадратними сіньми перед головним входом. Перший ярус дзвіниці – прямокутний, розчленований лопатками, з двома нішами, заповненими живописними зображеннями святих Петра і Павла, накритий чотирисхилим дахом, над яким здіймаються верхні квадратні яруси зі зрізаними рогами, підкресленими тосканськими пілястрами. Верхній ярус завершений розкрепованим профільованим карнизом, фігурними фронтонами і шпилястим чотиригранним зі зрізаними рогами наметом, увінчаним цибулястою маківкою. Арочні вікна оформлені профільованими дугами на імпостах з підвіконними полицями.
Внутрішній простір нави зі зрізаними кутами перекритий характерним для української архітектури XVII-XVIII cm. зімкнутим зрізаним сплетінням, на якому посаджений восьмерик бані з півсферичним склепінням. Бабинець і бічні ремена перекриті циліндричними склепіннями, вівтарна частина – конховим, нартекс – хрещатим. При західній стіні бабинця влаштовані вигнуті дерев’яні хори з дерев’яною блюстрадою. Нава з бічними просторовими частинами з’єднана арками. Іконостас двох’ярусний, пофарбований білою фарбою, царські врата – різьблені і позолочені одночасно з церквою. Пам’ятка з характерним зразком культового будівництва Буковини початку XX століття. Територія навколо церкви огороджена чавунною решіткою /1990р./ і старим муром із ламаного і грубо обробленого каміння з початку XX століття.
Неподалік від берега Дністра виблискує куполами Волошківська Свято-Покровська церква.
Будувалася вона ще в кінці XIX століття та на початку XX cm. на кошти поміщика Костянтина Васильовича Євтосьєва, прах якого перенесено з кладовища на церковне подвір’я. З переказів старожилів відомо, що день посвячення церкви – 14 жовтня 1908 року.
За часів радянської влади церкву було закрито, пізніше були спроби зробити в ній краєзнавчий музей.
У 1990 році на кошти прихожан споруду було реставровано.
1991 року церкву знову посвятили і вона почала діяти.
У 2011 році проведено капітальний ремонт за кошти жителів села.

Над розділом працювали: Пошукова група «Дослідники»
Керівник: Склярук Світлана Василівна