Home / Сокирянський район / Ломачинці / Традиції Ломачинці

Традиції Ломачинці

Однією з найцікавіших традицій було святкування «Великодніх забав».
Вертались наші пращури з церкви з освяченими дарами, їли, відпочивали, а по обіді виходили на пляц, так називалась площа села де в даний час побудована школа і починались «Великодні забави». Маленькі діти грались (козла, дубчика, цурки), молодь співала, танцювала (танець «Піріца»), парубки та дівчата парами колисалась на «крученій» колисці. А старші люди  сідали довкола і дивились на це дійство та розповідали всякі небилиці.
Фольклорна пісня «Дом кірпічний»
Дом кір пічний (2 рази)
Невелике зданіє
Здраствуй нові ухажори
Старі досвіданія.
Я узяла гарний бантік,
Ти зачеп розв’язував,
Я любіла тебе тайно,
Ти зачеп розказував.
Коло хати терен-мати,
Білий цвіт біліє,
А хто любить карі очі,
А я голубії.
А я люблю голубії,
Я на них дивлюся,
Брешіть, брешіть, ворожечки,
Я вас не боюся.
Брешіть, брешіть, ворожечки,
Добрешетись лиха,
А ми в бої, серце моє,
Кохаємось стиха.
Сходила вечірня зірка і всі розходились по домівках, відпочивати. На наступний день приходили знову на пляц і забави продовжувались. Так тривало на протязі 3 пасхальних днів.
Зелені свята (квітчальна неділя)
Зазвичай, натовп з хоругвами обходив поля, межі, городи:
–    Благослови, боже, святий хліб, хай гарно родить!
До груш, яблунь, слив та усякої іншої плодючої деревини підходили дівчата і чіпляли з голів своїх віночки, «би Бог благословив і самим плодючим стати».
Це було в неділю після служби Божої. А в суботу, напередодні, кожен ішов липи рвати, найменшенький кутик нею обтикати, місця там нечисті не давати.
Зелена неділя – то свято Трійці (Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого), отож і святкувалось три дні. В четвер випікали різну поману (калачики, з якими в неділю чи в суботу ішли до померлих), дівчата звивали вінки, з якими мали ходити аж до неділі, «би нечисті над ними верха не мали», в п’ятницю бралися за вишивання на чоловічих сорочках, щоб їх не тягнуло на зраду, в суботу до полудня попелом ошпареним вимивали цебер, «би все зле, що налипло за рік, відійшло». В неділю в усього, що волею Господньою благословлялось, сили просилось. Гурти дітей грались в ритуальні ігри, в яких звертались до зелено буйства дерев: «Свічі зелені, для неба землею запалені, вділіть мені вашої кріпості моці, що надходить з землі і йде від Бога. Кожен звертався до дерева свого, яке садили на честь його появи на світ.
Найхарактерніше для юні – на Зелену неділю дівча, що переросло у дівку, вперше виряджали на данец. В кодах та у вінку, в червоній із корункою (мережкою) сукні, перший танок вона танцювала з  верховодою серед парубків.
У кого болящі очі, з першими променями сонця (саме в цей час Дух Святий зійшов на апостолів), збирали росу для їх лікування, примовляючи: «Жива водичко – Божа росичко, Духом Господнім оснащена, капай у цю мисочку. Так, як ти чиста, зроби пречисто у болящих очах».
Коляда
Як і в будь-якому селі України в с. Ломачинці святкується Святвечір. В цей вечір треба було повіншувати усіх родичів і близьких, сусідів, друзів, товаришів, бо скільки колядників прийде у цей вечір та Різдвяний до їхньої господи – стільки додасться щастя.
А перед цим у дома була урочиста вечеря, якій передував шеститижневий піст (по п’ятницях втримувались без їжі до вечора).
Господині напередодні білили у хаті, бо великий празник наближається! Прискіпливо перебирали пшеницю для кутті, біб, перев’язували нитками горішки та яблука для ялинки.
Пахучим сіном притрушувався стіл, перш ніж застелити на нього святкову скатертину. До сіна добавляли зерно (щоб був добрий урожай), часник (щоб не приступали до хати злі сили) та гроші (щоб трималися в хаті і зичити не ходили).
Малеча залазила під стіл – кувікали (щоб свиня ніколи не слабувала), мукали (щоб корова вчасно положилася), бекали (щоб вівця не скинула ягня) і так поки на столі не з’явиться дванадцять пісних страв.
Вечеря починалась з пшениці (кутті), тому що вона зіграла головну роль у спасінні Христа.
У Святвечір ішли колядувати всі. А ось на Різдво… Як прийде під хату першою дівка – свиня пороситиме одні льошки, вівці котитимуть тільки ягниці, корова вчинить теличку. Та й дівчинка народиться у молодят… Краще, щоб першим прийшов з колядою хлопець.
Коляда (фольклор)
А вчора з вечора (2 рази)
З небесного двора (2 рази)
Прийшла нам новина (2 рази)
Вродила дєва сина (2 рази)
Вродився, создався (2 рази)
На Бога придався (2 рази)
На Божії руки (2 рази)
На єврейські муки (2 рази)
Євреї спіймали (2 рази)
На хрест розіпняли (2 рази)
На третій день воскрес (2 рази)
На небеса воснез (2 рази)
Там будуть судити (2 рази)
Живих і умерших
Правідних і грішних
Правідних на право (2 рази)
За Хрестову славу (2 рази)
А грішних на лєво (2 рази)
За хрестове тєло (2 рази)
Добрий вечір!