Home / Глибоцький район / Йорданешти / Освіта Йорданешти

Освіта Йорданешти

Виконавцї: учні Йорданешстської ЗОШ І-ІІ ст. Бостан А.І, 9 клас
Кирчу Марінела І.,9 кл
Ніколайчук Юлія Г., 9 кл.
Опаець Інна М.,9кл.
Якуб Доріна В.,8 кл.
Опаець Адріана Г.,8 кл
Керивник: Шородок М.Г.,вчитель історії

                            Школа – це осередок, що сіє зерна знань.
У селі Йорданешти є 2 школи: одна на правому березі – школа №2, друга на лівому – школа №1. Йорданештська ЗОШ №1, що на лівому березі, була заснована в 1882 році в хаті Іллі Костиняна, який потім став головою сільської ради. Серед перших вчителів були Євгеній Немеш, Ілля Товстюк, Микола Кірілов, Олимпія Ткачук. Останнім директором міжвоєнного періоду був Діонісій Купаренко, який у 1940 році емігрував до Румунії. В 1944 році директором школи було призначено Дору Роземблат. Після війни класи були комбіновані. В 1950 році відкривається п’ятий клас, а 1952 році закінчують школу перший випуск 7 – клас. В 1954 році   закінчують школу 42 учні. В 1962 році закінчують школу перші учні , що вчились 8 класів. Коли директором був Сімеон Клар (1959 – 1964), будуються ще 4 навчальні класи.Найбільшу кількість учнів школа мала у 1973 та 1974 роках. В школі навчалися 207 та 206 учнів. Список директорів Йорданештської ЗОШ І-ІІІ ст.: Євгеній Немеш 1891 р.;   Ілля Товстюк – 1930;  Діонісій  Купаренко 1936-1949рр.; Дора Роземблат – 1944 – 1949р.; Лазар Гуцуляк – 1949 -1959р.; Сімеон Клар 1959 – 1964р.; Михайло Патраш 1964 – 1974р.; Іван Божеску 1974 – 1982р та 1990 – 1996р. Микола Божеску 1982 – 1990р.; Шапка Наталія з 1996р.
В 2002 році школа святкувала своє 120- річчя, а також здобула статус Загальноосвітньою. Йорданештська школа  №2  була заснована рішенням австрійської влади в Чернівцях літом 1897 року. Про це було написано в публікації Ємільяна Сисляну про початкове навчання в Чернівецькій області. Спочатку школа працювала в найманій хаті, маючи лише одного вчителя. Це була хата Івана Бостана. Його дід Григорій Бостан був деканом кафедри румунської філології, доктором філологічних наук.  Вона була відкрита зусиллями голови сільської ради Івана Божеску і священика Теофіла Савчука, котрі зуміли переконати Чернівецьких чиновників про необхідність початкової школи на правому березі Сірета. В  будівлі були 2 навчальні класи та кімната вчителя.  Згодом головою сільської ради став Карп Андрій  і почав будувати приміщення сучасної школи. Всі витрати на будівництво школи взяли на себе сільська рада і церква, а будівельні роботи були вт; Євгенія Мітран; Георгії Горобець; Лазер Гуцуляк; Василь Товарницький;Боріс Гладун; Микола Марюцак; М. Патраш;иконані селянами. В 1986 – 1989 року були збудовані ще дві навчальні класи і спортзал. Серед  директорів школи булі : Туркевич В.,  Купаренку С., Преоту В. Дора Розембла
Серед випускників школи були Григорій Опаєць – вчитель університету «А.І. Куза» в Ясах, Октавян Карп – архітектор(Тімішоара), Василь Малеон – інженер. Після війни школа залишилась практично без вчителів, але маючи  таких розумних директорів, як Роза Роземблат, Є. Митран, Г. Горобець, Л. Хуцуляк, В. Товарницький школа продовжувала працювати. Серед випускників школи можна зазначити 3 докторів наук: М. Опаєць, З. Дущак, І. Іонець. У 1997 школа святкувала свою 100- річницю. На даний час школі 115 років. На даний час в школі  навчаються 128 учнів.

Список літератури

1.Буковина : історичний нарис .- Чернівці : Зелена Буковина, 1998.-416с.

2.Державний архів Чернівецької області .Фонд №3. Крайове управління Буковини за 1888р., 1964 роки видання.

3. Йорданешти :оповіді і долі .Ніклає Шапка .Глибока 1997.

 

                                                         Йорданештська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Керівник групи : Опаіць Лілія Георгіївна
Стаття з районної газети «Новий День»( Редактор : М.А.Шапка)
Дані про авторську групу:
Леонтюк Данієла – учениця 11 класу
Болокан Іонуц – учень 11 класу
Вікован Альона – учениця 10 класу
Ніцу Марія – учениця 9 класу
Відкриття школи
11 січня 2018 в Йорданештах відбулось відкриття нової ошатної, світлої, теплої, чудової школи. Саме про це учні Йорданешт мріяли десятки років.
Перший проект нового навчального закладу з‘явився на початку 90-х і на цьому все. Попереду були 20 років прохань, клопотань, доказів, сварок, обіцянок… У 2009 році вдалося отримати другий вже проект майбутньої школи і, нарешті, у 2012 розпочалося будівництво. Це був серйозний крок вперед, але невдовзі через події в країні будівництво припинилося. Сьогодні можна стверджувати, що школа будувалась швидкими темпами протягом останніх двох років. Відкриття школи було включено до програми зустрічі міністрів закордонних справ та міністрів освіти України та Румунії у Чернівцях. Отже, це вже не було звичайне відкриття школи і приготування до неї було не просте. Але найважливіше – залишалося духовне довгоочікуване свято дітей, батьків, вчителів, які одягнули в цей день свої національні костюми.
За доброю традицією хлібом-сіллю зустріли високоповажних гостей, а це міністри закордонних справ України та Румунії Павло Клімкін та Теодор Мелешкану, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич та міністр національного виховання Румунії Лівіу Маріан Поп.
Після того як прозвучали державні гімни двох держав, гості привітали присутніх на святі.
До громади звернувся народний депутат України Григорій Тіміш, який чимало допоміг в реалізації будівництва цієї школи. Григорій Іванович зупинився на тому, що лишень спільна праця місцевої влади з депутатами районної та обласної ланки, які постійно лобіювали питання школи надала позитивні результати.
Присутніх також привітали народний депутат України Іван Рибак, голова облдержадміністрації Олександр Фищук та голова обласної ради Іван Мунтян, голова Сучавської повітової ради Георге Флутур.
Серед гостей свята були надзвичайний і повноважний посол України в Румунії Олександр Баньков та посол Румунії в Україні Крістіан Леон Цуркану, генеральний консул Румунії у Чернівцях Елеонора Молдован та заступник керівника цієї дипломатичної місії Іонел Іван, інші.
І ось довгоочікувані миті: керівники району – голова райдержадміністрації Георгій Придій та голова районної ради Петро Панчук разом з головним підрядником, директором ТзОВ «Надія» Василем Бічером вручають директору школи Флорі Шапці символічний ключ від нової будівлі навчального закладу.
Згодом старшокласники у присутності гостей перерізають стрічку. Школа відкрита!
Свято продовжували у новій актовій залі.
Після відвідання школи міністрами в актовій залі зібралися майже дві сотні батьків та гостей. Тут пролунали взаємні слова вдячності за виконані роботи. Щиру подяку заслуговують будівельники ТзОВ «Надія», директором якого є депутат обласної ради Василь Бічер. Василю Георгійовичу неодноразово доводилося відкривати двері обласної та столичної влади і переконувати чиновників у необхідності фінансування цього об’єкту, загальна вартість якого 44 мільйона гривень.
Присутніх привітав голова обласної організації працівників освіти Володимир Дудчак, начальник управління капітального будівництва області Олександр Пуршага.
Народний депутат України Григорій Тіміш, і тут у своєму виступі говорив про важливість розвитку інфраструктури саме у місцевих громадах, яким приділяє чимало уваги.
Щирі слова вдячності керівникам району — голові райдержадміністрації Георгію Придію, голові районної ради Петру Панчуку, і начальнику управління освіти РДА Василю Барарюку. Будівництво Йорданештської школи було на порядку денному їхньої повсякденної роботи. Десятки разів вони починали і завершували свій робочий день саме на цьому об’єкті.
На святі були присутні голови райдержадміністрацій області, директори шкіл району та сільські голови, делегація з м.Дубно Рівненської області у складі голови райради Олександра Козака та його заступника Андрія Бронського, а також першого заступника голови Дубненської РДА Володимира Іщука. Всі виступаючі завітали на свято не з порожніми руками. Варто зазначити, що гарні подарунки нова школа отримала також від Департаменту освіти ОДА (директор Оксана Палійчук), сільської ради, Асоціації органів місцевого самоврядування нашого району, Волочиської районної ради Хмельницької області (голова Сергій Пазюк), Радикальної партії Олега Ляшка, випускниці школи Олени Окрім, яка передала подарунок з Франції, випускника школи, депутата Йорданештської сільради Віктора Малайка; емоційно виступила Людмила Костинян – дружина-вдова колишнього випускника школи і знаного у краї підприємця Іллі Костиняна, який неодноразово клопотав про будівництво закладу.
Міністр освіти України Лілія Гриневич подарувала новій школі інтерактивну дошку та мультимедійний центр. Мерія сектора №1 міста Бухарест (мер Даніель Тудораке) через Генеральне консульство Румунії у Чернівцях Генконкул Елеонора Молдован) подарувала меблі для двох кабінетів румунської мови та літератури, а також для вчительської. Міністр закордонних справ Румунії Теодор Мелешкану привіз для шкільної бібліотеки румунську класику.
На завершення сільський голова Георгій Лютик та директор школи Флоря Шапка подякували усім за сприяння, роботу, підтримку. Будівельники та техпрацівники отримали з рук керівників району та сільського голови грамоти, подяки, премії.