Home / Глибоцький район / Валя Кузьмина / Освіта Валя Кузьмина

Освіта Валя Кузьмина

ПОШУКОВА ГРУПА ВАЛЯКУЗЬМИНСЬКОЇ ЗОШ:

Керівник групи:
Вчитель українознавства Валякузьминської ЗОШ І – ІІ ступенів
Котик Домніка Іллівна
Члени групи:
1.Чупак Ольга Михайлівна – завуч школи, вчитель біології.
2.Кирилюк Зінаїда Степанівна – вчитель української мови та літератури
3.Мельничук Крістіна Тодорівна – педагог – організатор
4.Галущак Юлія Вікторівна – вчитель початкових класів
5.Щербань Анастасія – учениця 9 класу
6.Репчук Яна – учениця 8 класу
7.Лодба Крістіна – учениця 8 класу
8.Гросу Софія – учениця 8 класу
9.Штирбу Марія – учениця 8 класу
10.Кіндрачук Петро – учень 7 класу
11.Тихон Олександра – учениця 5 класу
12.Флореску Петро – учень 5 класу
13.Дамян Руслана – учениця 7 класу

                       Розвиток освіти села Валя Кузьмин
Освіта завжди відігравала в житті суспільства важливу роль. Як говорить народна мудрість : «наука в ліс не заводить, а з лісу виво-
дить». Ще двісті років тому в нашому селі людей, які мали освіту було дуже мало. Освіченими були священнослужителі та люди, які вели документацію громади, діти заможних сімей. Не знаючи грамоти, нашим односельцям було важко розбиратися з різною документацією, важко було тим , хто отримував листи від рідних або тим, хто хотів написати лист або дати комусь необхідну вісточку.
Необхідно було попросити грамотну людину виконати певну роботу: написати лист , оформити вітальну листівку, документ, за виконану роботу треба було платити. Іноді ці операції людині надавали певні незручності: авторські слова передавалися неточно, змінювали прізвища, імена, іноді спеціально передавалася недостовірна інфор -мація. Бабуся- вчительки Валякузьминської ЗОШ Котик Домніки Іллівни – Сарафінчан Ганна Семенівна, 1900 року народження, розповідала про те, що її батьки мали тільки початку освіту, тобто вміли читати та писати на німецькій та румунській мовах. Вона сама також навчилася читати та писати на двох мовах. Багато дітей не мали змоги взагалі вчитися в школі, адже не було за що придбати необхідні шкільні речі. Таким чином багато жителів села Валя Кузьмина залишилися безграмотними до кінця ХХ століття, навіть тепер деякі односельці, яким по 80 років безграмотні.
                                                           

                                                                 З історії школи
Валякузьминська ЗОШ має своєрідну історію. Під час правління Австро – Угорської імперії діти навчалися в звичайній селянській хаті, яка мала дві кімнати та маленький коридор по середині. Вчителів було тільки двоє. Діти навчалися тільки в початкових класах – комплектах (1 з 3 класом, 2 з 4 класом)
Навчання проводилося на німецькій мові . Після ВВ війни приміщення австрійської школи було відведено під шкільну ідальню.
Наприкінці ХІХ століття почалося будівництво початкової школи та кімнат в яких мав проживати директор школи, на фотографії , де ми бачимо зображення Валякузьминської ЗОШ 2009 року ця споруда розміщена по середині. Початок будівництва даної школи припадає на 1973 рік. Випускники отримували свідоцтво випускника початкової школи. Учні школи продовжували навчатися на німецькій мові до 1918 року. З 1919 року навчання в школі було переведене на румунську мову . Велика увага приділялася духовному та естетичному вихованню. В школі також діти отримувала перші ази рукоділля: для дівчат та для хлопців проводилися уроки практичні , на яких хлопці виготовляли дерев»яні хазяйські речі , віники, совочки, іноді виготовлені речі продавали, а за отримані гроші купляли необхідні речі для школи. Учнів школи наказували за порушення дисципліни фізично : били по рукам різками вербовими, лінійками, ременями , ставили на зерно колінами, тримаючи руки до гори і так далі. Знання були міцними, адже учні не мали права не вивчити вдома задану тему, за невиконання домашнього завдання учнів в школі чекала розплата, тому старі люди, які навчалися в школі в 20-вих – 40 –их роках ХХ століття і тепер пам»ятають вірші, оповідання, прислів»я , таблицю множення , які вивчали ще в школі. Оцінювання проводилося за 10 бальною системою, найвищий бал -10. Нам вдалося зібрати пару табелів за якими оцінювалися знання наших випускників. Вивчаючи табелі ми маємо змогу проаналізувати, які предмети вивчалися в тих чи інших класах в різні історичні періоди . Наприклад: в 5-му класі в 1905 –1909 роках вивчалися такі предмети: релігія, читання, румунська мова, арифметика та геометрія (оцінювалися разом), природознавство та фізика (разом), географія та історія (разом), каліграфія, малювання , музика, німецька мова.
В 1949 – 1950 навчальному році завідуючою школою стала Портна Євдокія Йосипівна. В школі навчалося 104 дітей , в 1 – му класі – 30 дітей, в 2-му класі – 32 учнів, в 3-му класі – 26 учнів, в 4 – му класі- 15 учнів, з них 49 дівчат та 55 хлопців.
З 1955 року директором школи став Самець С.М., вчителями були:
Портна Є.Й., Пасічник Надія Федорівна , Ткаченко Віра Валентинівна., Ткаченко Тетяна Леонівна , Фурман В.Г.,, Трубюк Марія Іванівна, Трубюк Андрій Андрійонович. Школа стала семирічною. Саме в цьому навчальному році школи отримали наказ про введення в шкільну систему два екземпляри домашніх зошитів та систематично їх перевіряти, один екземпляр мав зберігатися в школі.
В 1956 – 1957 році до списку вчителів додається Бланк Ріта Меерівна,
яка була призначена вчителем комплекта 3 і 4 – го класів старша піонервожата Бурачок Марія Миколаївна.
За 1957 – 1958 навчальний рік до списку вчителів додалися такі прізвища : Мельник Олена Михайлівна – вчителька комплекта 2 і 4 класів, Ляхута Галина Никифорівна – вчителька української мови та літератури Кормарчик Ольга Михайлівна – вчителька фізкультури,
старша піонервожата Колодзій Софія Северинівна , Панич Євгенія Петрівна – вчителька І класу. З 1 вересня 1959 року директором школи стала Жеребицька Раїса Петрівна , вона керувала школою до 1964 року, а потім перейшла працювати на посаду вчителя російської мови та літератури, Костенюк Марія Дмитрівна-
старша піонервожата ,Тимофтій Родіка Петрівна прийшла замість Костинюк Марії Дмитрівни, Турко Владіслав Петрович – вчитель математики.
З 1964 року по 1997 рік посаду директора школи посідає Усатий Микола Олексійович. Саме за цей період школа розширилася
Восени 1987 року почалася добудова восьми класних приміщень , які надали можливість перевести учнів всієї школи в одну зміну.
З 1997 по 2002 роки школу очолює перша жінка – директор Ткачук Наталя Василівна, яка згодом очолила відділ освіти Глибоцької райдержадміністрації.
З 2002 року по сьогоднішній день директором школи являється Паламар Світлана Дмитрівна.
На даний момент в школі відкрився комп»ютерний клас, бібліотека, їдальня та великий сучасний спортзал.
3 вересня 2007 року відкрилися двері нового спортивного залу площею 500 метрів квадратних, який був збудований за участі Українського Фонду Соціальних інвестицій, який надав кошти в сумі 705 тис. гривень, хоча дана споруда коштує 1 мли. 300 тисяч гривень,
різницю надали: сільський, районний , обласний бюджети , спонсори та 205 добродушних жителів села.
На даний момент учні нашої школи з великим задоволенням проводять свої спортивні заняття, різноманітні змагання. Поповнюють свої знання з фізичного виховання та навички на секційних заняттях. Двері спортивного залу відкриті для проведення
різноманітних змагань та заходів. Навіть вибори в селі є де провести, учні школи тепер мають де святкувати загальношкільні свята, адже в школі немає ще актового залу.
Ми розпочали роботу над збором інформації про випускників нашої школи. На даний момент ми зібрали такі дані:
Неповний список випускників Валякузьминської ЗОШ, які здобули вищу освіту:
1.Кирилюк Зінаїда Степанівна – ЧНУ
2.Іфтодій Валентина Іванівна – ЧНУ
3.Булезюк Родіка Петрівна – ЧНУ
4.Котик Домніка Іллівна – ЧНУ
5.Фрунзе Петро Іванович – ЧНУ
6.Фрунзе Степан Іванович – ЧНУ
7.Кіндрачук Віктор Іванович – Чернівецький мед.інститут / хірург
8.Чемериська Надія Василівна – ЧНУ
9.Лодба Галина Мірчівна – Чернівецький мед. інститут
10.Костинюк / Лелет Надія Дмитрівна – Чернівецький мед. інститут
11.Гронік Наталія Олексіївна – ЧНУ
12.Чемериська Валерія Іванівна – ЧНУ
13.Костенюк Оксана Анатоліївна – ЧНУ
14.Присяжнюк Володимир Йосипович – ЧНУ
15.Морар Валерій Мірчович – Чернівецький мед. інститут
16.Морар Віталій Мірчович – Київський стоматологічний інститут
17.Покотилюк Людмила Василівна- Львівський фізкультурний інститут
18.Тефтюєва – Горобець Наталія Василівна -Чернівецький мед.інститут
19.Йосуп Альоша Степанівна – ЧНУ
20.Руснак Марін Васильович – ЧНУ
21.Глопіна Віталій Георгійович – Бухарестський університет
22.Людба Костянтин Васильович – Каменець Подільський ветер.інст.
23.Охневський Михайло Васильович – ЧНУ
24.Кіфяк Альона Володимирівна – ЧНУ
25.Андоній – Максимюк Тетяна Іллівна – ЧНУ
26.Невестюк Феліція Гаврилівна – ЧНУ
27.Чиківчук Василь Ілліч – ЧНУ
28.Дем»ян В»ячеслав Михайлович – Бельцький стомат. інститут
29.Дем»ян Михайло Костянтинович – ЧНУ
30.Блассі Георг – Олександр Едуардович – ЧНУ
31 Клайн Іван Михайлович – лісничий інститут
32.Морар Марія Василівна – ЧНУ
33. Кіндрачук Микола Троянович – ЧНУ
34. Невестюк – Кіндрачук Лукреція Аурелівна – ЧНУ
35.Меус Віра Петрівна – ЧНУ
36.Придій Людмила Дмитрівна – ЧНУ
37.Стратой Роман Маринович – ЧНУ
38.Савка Тетяна Олександрівна – ЧНУ
39.Невестюк Марина Маринівна – ЧНУ
40.Невестюк Ганна Аурелівна – ЧНУ та багато інших.
Все починається з малого , так і навчання починається з першої вивченої літери, першого вивченого віршика , прочитаної стрічки, так само вчителі Валякузьминської школи прививають учням любов до пізнання, вміння досягати поставленої мети через кропітку щоденну працю. Цей короткий розпочатий перелік підтверджує те, що учні нашої школи отримують міцний фундамент для здобуття в подальшому міцних знань. Нам приємно дізнаватися про те, що саме наші колишні випускники працюють і у нас в країні, і за кордоном в усіх галузях та досягають гарних результатів.
ШКОЛА ПИШАЄТЬСЯ СВОЇМИ ВИПУСКНИКАМИ!