Home / Глибоцький район / Опришени / Культура Опришени

Культура Опришени

Автори матеріалу:
Попович Марія – Аліна Василівна – учениця 8 – А класу
Боднарюк Микола Іванович – вчитель історії Опришенської ЗОШ

 

Достовірно відомо що ще у 1903 році в селі вже існувавлектур ний кабінет «Міхаї Емінеску», заснований священиком Атанасієм Германом. 8 вересня 1934 року в селі засновано секцію товариства «Румунської Культури та Літератури Буковини». керівником товариства став священик Пантелеймон Бірев. Секція мало в розпорядженні бібліотеку з фондом у 110 книжок та змішаний хор з 62 членів. Опришенській хор виступав часто з різноманітними програмами в Чернівцях, Сучаві та в селах Буковини.
У міжвоєнний період в селі діяло товариство стрільців « Авраам Янку». Сільській хор продовжував своє існування і після Другої світової війни. Хором керував мешканець села вчитель музики Алекса Ротар. Центром розвитку культури з 60 років і по сьогодення став будинок культури села. На базі будинку культури діє народний фольклорний колектив «Датіна». Народний фольклорний ансамбль «Мугурел» керівник Мафтей Ниміжан. Колективи будинку культури села Опришени виступали на сценах не тільки Укрїни а і зарубіжних країн.
Центром розвитку культури села став і Опришенській музей археології та етнографії ім. Максиміліана Гакмана. Одним з осередків збереження, вивчення і пропаганди пам’яток матеріальної і духовної культури став і Опришенській музей археології та етнографії ім. Максиміліана Гакмана, офіційне відкриття якого відбулося 18 грудня 2005 року.
А починалося все ще в далекі 60 – ті роки минулого століття, коли місцевий вчитель історії, ентузіаст Пантелій Білецький, віддано займався улюбленою справою, зібрав матеріали про давню історію села та району, культурну спадщину, створену предками. Щоправда, тоді не вдалося з різних причин відкрити музей, але він виховав добрих учнів – послідовників, справжніх патріотів «малої батьківщини».
З 2000-го року розпочалась нова кропітка діяльність по відновленню історичних традицій села і створення музею. Різноманітний археологічний, етнографічний матеріал збирають учні Опришенської ЗОШ, члени новоствореного гуртка Глибоцького ЦТКСЕУМ на базі школи «Юні археологи» разом зі своїм керівником, вчителем історії, краєзнавцем Боднарюком Миколою Івановичем. На протязі трьох років за допомогою громади села було зібрано чималу кількість предметів. Поряд з цим гуртківці розпочали і наукову роботу по виявленню і відтворенню невідомих досі сторінок історії села. На базі школи розпочали проводити шкільні конференції, симпозіуми, зустрічі з видатними людьми села. Про цю роботу інформували громадськість через публікації в районній та обласних газетах. Гуртківців неодноразово запрошували до виступів і на телебаченні. У 2002 році з ініціативи гуртківців було проведено в школі першу конференцію, присвячену 584-ій річниці від першої документальної згадки про село. Матеріали конференції були опубліковані в обласній румуном овній газеті «Молодь» (Жунімя). Вже у 2003 році 21 вересня святкування 585-ої річниці села проводилось на обласному рівні з гостями з різних куточків країни та закордону. На другому поверсі Опришенського будинку культури в одній кімнаті було відкрито першу музейну експозицію. Так розпочалась музейна діяльність в селі. Ідея створення музею в селі та проведення щороку святкувань, присвячених Дню села, отримали підтримку місцевої влади та громади в цілому.
У 2002 році була створена музейна рада, в яку входило дванадцять осіб, і яка прийняла рішення відкрити музей у вересні 2003 року до 585-ої річниці від першої письмової згадки. За пропозицією Русу Лівія Івановича, музейна рада вирішила присвоїти музею ім’я видатного односельчанина, правника і історика, професора, ректора Чернівецького Національного Університету у (1921 – 1922) рр., автора багатьох монографії з правознавства та історії, Максиміліана Васильовича Гакмана.
За сприянням сільського голови Поповича Миколи Костянтиновича, літом 2003 року, розпочались роботи по підготовці відкриття музейної кімнати історії села в Будинку культури.
Однієї музейної кімнати виявилось мало для розміщення всього зібраного музейного матеріалу. Розпочались пошуки шляхів розширення тематичних музейних експозицій. Музейна рада та громада села звернулася з проханням про допомогу до місцевої влади 16 вересня 2005 р. Опришенська сільська рада за рішенням № 17 виділила для музею другий поверх старого приміщення колишньої школи, будівлі кінця ХІХ, століття, яка довгий час слугувала як хата сільського священика, де народився і виріс Максиміліан Гакман. Пізніше будівлю перетворили на сільський клуб та контору колгоспу, а з 1967року відкрили класні приміщення для школи. За три місяці при допомозі учнів, батьків та районної державної адміністрації був проведений частковий ремонт приміщень та оформлення чотирьох тематичних експозиції, які відображали історію села від перших людських поселень і до сьогодення.
18 грудня 2005 року відбулось офіційне урочисте відкриття Опришенського музею археології та етнографії. На відкриття було запрошено гостей, журналістів, телебачення, представників влади краю. Перед гостями були представлені результати багаторічної праці педагогів, учнів, краєзнавців-аматорів.