Home / Глибоцький район / Волока гл / Видатні особистості Волока гл

Видатні особистості Волока гл

 

 

Керівник : Загарчук Ємілія Георгіївна,                                                                     заступник з виховної роботи

 

 

 

Виконала пошукова група : «Дослідники видатних людей»

Антош Денис (7-А клас Волоківська ЗОШ І-ІІІ ступенів)

Сторож Дмитро (7-А клас Волоківська ЗОШ І-ІІІ ступенів)

Кутюк   Маргарита  (7-А клас Волоківська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 Головач Марія  (7-А клас Волоківська ЗОШ І-ІІІ ступенів)

 

 

 

 

Розташований на берегах річки Дерелуй, який веде свої воли до старого Прута, огороджений пагорбами і долинами, огородами та квітучими садами, обмежений старими лісами поміж яких ходив мужній воєвода Штефан чєл Марє, село Волока є одне з найбагатших, найкрасивіших сіл Глибоцького району. У сусідстві з селами Великий Кучурів, Валя Кузьмін, Міхучени – цей край виділяється своїми мальовничими хатами тутешніх хазяїв, побудованими останніми 30 роками. В цьому селі проживають трудолюбиві люді, які знають ціну хліба й праці, пісень та танцю.
Серед видатних особистостей села виділяється людина з великим, дивовижним талантом : Іон Пауленку. Народний  артист Республіки Молдова, соліст Театра і Балету Модлови.


Іона Пауленку

 

Народився Іон Пауленку в 1940 році в мальовничому селі Волока, Глибоцького району,Чернівецької області. Пройшов через багато бід поки став оперним співаком. Після закінчення школи, в 19 років стає чоботарем. Також, співав в церковному хорі. Лише в 26 років збувається його мрія і він стає студентом Інституту мистецтв в місті Кишинів (Молдавія). Одночасно співав в народному оркестрі «Фольклор» радіо телебачення. З 1972 року він стає солістом національної опери. Окрім театральних ролей, гордістю талановитого співака та викладача канто  є його вихованці. Наприклад Неонела Дуплей – солістка  оркестру Національного академічного ансамблю народних танців та пісень, виборола гран – прі   на Національному фестивалі романсів «Срібна хризантема».

З його ініціативи було знято фільм «Слово для Месії», який має за основу легенду про народження Христа. Мріє зняти ще один фільм : «Весілля прадідів».

 

              Бенефіс Іона Пауленк                             в  Національному театр                                   опери та балету

 

 

                       Батьківська хата                                                    Іона Пауленку                                                         в селі Волока

 

 

На сьогоднішній день Іон Пауленку – народний   артист Республіки Молдова, соліст Театру і Балету Молдови. Він старається передати своїм вихованцям частинку свого великого таланту, своєї майстерності.
Не менш  видатною постаттю нашого села є Мінтенку Микола Петрович – заслужений вчитель України, поет, виконавець народних пісень, публіцист.

                                      Мінтенку Микола Петрович у свої 70 років

Народився 15 листопада 1942 року в селі Волока, у селянській родині. В 1960 році закінчує  Волоківської СШ, а в 1962 – Чернівецьке педагогічне училище. В 1972 році отримує диплом вищої освіти в Чернівецькому Університеті (Викладач румунської мови та літератури). Відомий виконавець румунських народних пісень, лауреат міжнародних фольклорних фестивалів в Тиргу Северін (1995 р. Друга премія), Тирговіште(1996р. Друга премія) Румунія і в Чернівцях (2001 р. перша премія). Автор трьох поетичних збірників (2003,2004,2012 рр.) Про нього написана книга «Три іпостасі  Миколи Мінтенку». Протягом 20 років співає в церковному хорі села Волока. Микола Петрович є членом Національної Спілки Журналістів України. Микола Петрович – майстер пісні, слова та педагогічної майстерності.
50! Вчителювати піввіку — це не на жарт. І не просто ходити до школи, аби викладати свої уроки і потім повертатись додому. Це п’ять десятиліть віддані дітям рідного села. А міг би і він працювати у якійсь редакції газети, на телебаченні чи радіо. Адже за кілька місяців роботи у редакції Всесвітньої Служби Радіо Україна Микола Минтенку отримав кваліфікацію диктора І категорії. Однак молодий Микола обрав вчителювання у рідній альма-матер. І не жалкує. Адже він виховав кілька поколінь своїх односельців у дусі рідної мови та любові до  батьківщини.
Сьогодні Микола Петрович заслужений вчитель України. Звичайно, задоволений, що держава поцінувала його старання. Як і для кожної скромної людини, найбільше визнання – це вдячність колишніх і теперішніх учнів. А найбільше щастя для нього — навчати мови та творчості Великого Емінеску.
55!  Миколу Мінтенка вважаємо  «аматором» сцени. Через 55 років служіння розвитку, збереженню та розповсюдженню румунської народної пісні як на Буковині, так і далеко за її межами, лідируючи у багатьох крайових, національних та міжнародних конкурсах, він і надалі розвиває свою плодовиту творчість, а глядацьке визнання супроводжує його все життя.  Його пісні стали відомими в усьому фольклорному ареалі, а «Дойна Волоки» є візитною карткою цього села. І все саме завдяки відомому виконавцю румунських пісенних творів.
Микола Петрович не піддався впливу сучасності щодо  свого національного костюму, у якому вже десятки років з’являється перед своїм глядачем: каракулева сіра шапка, гарний, але простий сардак, нитками вишита сорочка та кальсони, блискучі високі хромові чоботи. Таким він і залишається: незмінним, як пісня рідного краю, як колискова матері. Сьогодні поруч з ним на сцені співають його учні у сучасних, унікальних, вишитих бісером волоцьких костюмах, при цьому всі вони схиляють голови перед простим сардаком свого вчителя.
Найбільша хвала і честь Миколі Мінтенку за те, що він не покинув рідне село заради кар’єри. І важко не погодитись з одним із його друзів, який приїхав у рідну Волоку, аби привітати друга з ювілеєм, — народним артистом Молдови Іоаном Пауленку, який сказав так: «якби Микола  свого часу поїхав до Кишинева, він однозначно був би Народним артистом». Але юнак не міг залишити найулюбленішу людину на світі — рідну матір і податися у світ за славою. Ось саме за це сьогодні його цінують і поважають.

      

  На ювілейному концерті                   Миколи Петровича (2012 рік)            (на фото четвертий зліва)

 

 

 

70 років Микола Мінтенко є прикладом людяності: у дитинстві — для дітей, у молодості – для молоді і нині  —  навіть для поважних господарів села.
Не залишився поза увагою і поетичний доробок Миколи Мінтенка. Він пише дивовижні, душевні вірші, яких з натхненням декламують учні.
Недавно, в листопаді Микола Петрович організував в сільському будинку народної творчості святковий концерт, на якому виступав навіть сам. Почесні гості віддали шану Миколі Петровичу з нагоди 50-річчя педагогічної, 55-річчя сценічної діяльності та з нагоди 70-річчя від дня народження. Дати поважні і в кожній з них знаходимо Миколу Мінтенка.

 

      Мінтенку  Микола під час                                виконання пісні

 

 

 

 

Волока пишається й іншими видатними людьми, серед яких:
1.    Пєнтелєску Ніколай Дмитрович, священик, автор монографій села Волока до 40-го року XX століття.
2.    Пенлелейчук Теодор – Іоніке, диригент церковного хору (1936р.), композитор, поет, прозаїк
3.    Гайничеру Михайло Іванович, голова Чернівецької Обласної Ради
4.    Казаку Георгій Тодорович, голова Торговельної Палати Сучавського повіту в Чернівцях, заслужений працівник культури України;
5.    Попович Микола Дмитрович, доктор філософських наук, м. Кам’янець – Подільск
6.    Головач Віталій Миколайович, доктор фізико – математичних наук, Швейцарія
7.    Коча Діна Іванівна, народна артистка Молдови
8.    Коча Лучан Іванович, заслужений артист Моддови
9.     Горда Іван, протоїєрей, благочинний Глибоцького району
10.    Павленко Василь Миколайович, протоієрей, с.м.т.Красноїльськ, Сторожинецького району
11.      Хлопін Василь Прокопович, екс – кореспондент  обласної газети «Зорілє Буковінєй», поет, публіцист.
12.      Нікітович Корнелій Федорович, екс – заступник  голови Чернівецької  обласної державної адміністрації.
13.     Пітей Віктор Миколайович,  доктор фізико – математичних наук, Республіка Молдова.

 

  Пітей Віктор Миколайович                                                     на своєму   робочому місці

 

 

 

 

14.     Гаванос Ілля Георгійович, заслужений журналіст України
15.     Горда Георгій Іванович, екс – редактор   республіканської газети «Конкордія», поет, прозаїк
16.     Головач Ніколета Миколаївна, кандидат філологічних наук, ЧН
17.    Мінтенко Дмитро Миколайович, поет, публіцист