Home / Глибоцький район / Грушівка / Культура Грушівка

Культура Грушівка

                                 Народне образотворче і декоративне мистецтво

Виконавець: Ропкол М.Д.-уч. 8-го класу                                                                           Керівник: Вільчак Д.Д.- вч. Історії

Народне образотворче і декоративне мистецтво своїми коренями сягає глибокої давнини. Воно нерозривно поєднанє з обрядовою і господарською діяльністю людини . Саме тому твори народних майстрів містять як духовні так і матеріальні ознаки . Поширене твердження , що кожна річ , виготовлена вручну, має певні художні якості . Він сприймається емоційно-чуттєво,стає не лише предметом , а твором мистецтва . Народне мистецтво яскраво характеризує національні особливості нації , це минуле в сучасному .
Наші сільські майстри дуже вдало поєднують технології минулого з сучасними тенденціами у виготовленні різноманітного одягу . З давна одяг виконував різні функції: практичну , захисну , обрядову , оберегову , соціальну та інші . За народними віруваннями за допомогою певних символів , нанесених на одяг способом вишиття , ткання , вибійки тощо , людину оберігали від «поганого ока» , злих духів .Зараз велике значення має обрядова функція , яка вимагає спеціальних навиків.Наша село славиться саме виготовленням обрядового одягу,а саме- весільними сукнями . У цьому наші майстрині випередили багатьох професіоналів .
Вишивка-один з давніх і найбілш розповсюджених видів народного декоративно-прикладного мистецтва . Вона виникла дуже давно і передавалось від покоління до покоління . На наших національних костюмах ми можемо побачити вишивку бісером . Це дужє гарно , тому наші майстрині використовують цю техніку і на сучасних весільних сукнях . Спочатку вишивають узор з квітів та інших рослин. Це зветься аплікацією , іноді купують готові . Потім ці аплікації вишивають бісером.Бісер обирають білого кольору , різних розмірів та різних форм : круглий , овальний , продовгуватий та інші . Іноді , для контрасту , використовують й кольоровий бісер . Вишитими аплікаціями прикрашають весільні сукні . Так наші майстрині використовують свої вміння до сучасних потреб . Й це дуже важливо . Бо якщо ремесло не має практичного використання-воно гине .
Для створення головних уборів також використовують бісер . Але тут потрібна техніка плетіння бісером , а не вишивання . Бісер нанизують на нитки та проволоки , а потім сплітають з цих рядів гарні візерунки , з яких роблять діадеми для наречених , та інші головні убори .
У давнину головні убори оздоблювали тканням і вишивкою з великою кількістю кольорового бісеру. Оздоблювали теж бісерними стрічками , золотими монетами , дзеркальцями , штучними квітами та іншими . Зараз головні убори більш прості та вишукані , але використання бісеру та стрічок збереглося .
Дуже важливою обрядовою річчю є весільні букети , особливо букети нареченої . В нашому селі є дуже багато майстринь , які виготовляють такі букети . Для цього треба мати гарний матеріал , форми, проволоку , бісер , ліску , брошки , нитки , клей , камінці та багато інших дрібниць . У кого яка фантазія . Хоча форми і матеріали сучасні , але техніка виготовлення здебільшого залишилася старою . Іноді використовують і техніку вижигання на тканинах . Це теж дуже гарно .
Вироби наших майстринь продаються на різних базарах в нашій країні та за її межами.Сьогодні під ремісництвом ми розуміємо не тільки виготовлення речей , які носили наші предки , але й сучасні твори , зі складною технологією , які можна використовувати  у сучасному житті . Практичність цих речей  дуже важлива , бо інакше ремесло зникає . Таким чином народне мистецтво існує  у двох формах : перша – творчість народних майстрів для себе і близьких ; друга- виготовлення художніх виробів для збуту . Ми вважаємо , що тільки  так можна зберегти промисли та ремесла наших предків