Освіта Герца

Важливим чинником у розвитку людини відіграє освіта. Для нашого району головним освітнім центром є Герцаївський ліцей. Нас завжди цікавило яку освіту діти здобували в минулому, і тому ми зайнялись пошуковою роботою.
На початку ХХ ст. в Герцах була велика гарна румунська школа, побудована у 1910 році. Вона мала один парадний вхід з багатьма сходами та два запасні входи. Всі входи вели до великої зали, де в мозаїці написано ім’я підприємця: Майор Х.Мілош – ветеран Визвольної війни. Навчання велося до 7-го класу. Педагогічний колектив складався з таких вчителів: Олена Хадирке, Анна Лазареску, Наталія Худеску, Тодор Бербекару. Директором школи був К.Хадирке. Для тих дітей, котрі хотіли навчатися грати на скрипці, Тодор Бербекару відкрив спеціальні курси. У Герці був будинок культури «Г.Асакі», яким керував художник Паул Верона, але усі культурні заходи проводилися в приміщенні школи, у великій залі. Тут і молоді організовувала бали.
Учні Герцаївщини та сусідніх сіл після семирічної школи навчалися у аграрній школі в Лунці, у ремісничій школі в Маморниці, у ліцеях в Чернівцях, Дорохой та Ясси.
Ліцей «Анастасе Башоте» з Помирли був заснований у 1879 р., коли назначили директором письменника Самсона Боднереску, який попрацював там до смерті (1902 р.). Розповідають, що Самсон Боднереску дуже часто навідувався до Герци, і нібито, одного разу взяв із собою свого друга і поета Михая Емінеску, який був частим гостем Боднереску.
Позаду румунської школи, через дорогу, була єврейська державна школа. Викладали там мову ідиш. Деякі євреї спочатку навчалися у румунській початковій школі, особливо ті, які мали намір продовжити навчання в ліцеях.

В Герці працюють два навчальні заклади: Герцаївський районний ліцей ім. Георгія Асакі та Герцаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів. У продовженні описуємо деякі історичні дати цих освітніх установ.

Герцаївський ліцей ім. Г.Асакі

Герцаївська середня школа-інтернат (нинішній Герцаївський ліцей) була заснована в 1961р. і продовжила своє існування до 1995 року. На протязі цих років посаду директора займали:

Ліліяк Віктор Петрович (1962-1969)
Онофрей Євген Іванович (1969, декілька місяців)
Ністрян Варлаам Парфірович (1969-1979)
Tодерян Василь Георгійович (1979-1992)
Скріпа Василь Михайлович (1992-1995)
Школа навчила та виховала 30 випусків, усього 689 учнів. З них –19 медалістів (12-золотих медалей, 7-срібних).
У 1995 відбулася реорганізація школи-інтернат, і в тому ж приміщенні був заснований Герцаївський районний ліцей, який функціонує до цього року. Протягом 16 років існування, посаду директора зайняли наступні педагоги:
Oнеску Захарій I. (1995-1997)
Aлбу Василь П. (1997-1998)
Aндрієш Іван К. (1998-1999)
Санду Петро П. (1999-2001)
Toдерян Василь Г.(2001-2005)
Maфтей Олена Г.(з 2005р. )
Ліцей науково-методично співпрацює з Чернівецьким національним університетом ім. Ю.Федьковича, із Чернівецьким інститутом післядипломної освіти, із Ботошанським технічним коледжем ім. ,Г.Асакі ,та нещодавно почали співпрацювати із Кишиневським ліцеєм ім. Г.Асакі.

Герцаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів

          Герцаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — один з найдавніших навчальних закладів Чернівецької області і є правонаступницею першого навчального закладу міста Герца, який існував в статусі початкової школи з 1796 року.

Статус державної публічної школи навчальний заклад отримав в 1857 році, як початкова, пізніше семирічна державна публічна школа для навчання юнаків. Даний заклад в свій час був третім пачатковим міським навчальним закладом в краї Дорохой.
Першим директором Герцаївської школи був Анастасіє Сава, призначений на цю посаду 1 вересня 1857 року.
Школа в місті Герца була організована як зразок для подальшого будівництва шкіл в селах району.
Після другої світової війни школа відновила роботу у статусі:
– середня школа з українською мовою навчання;
– середня школа з російською мовою навчання;
– з 1998 року — загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з українською мовою навчання;
– у 2009 році — введений в експлуатацію ІІ корпус школи після капітального ремонту та добудови 4-х класних приміщень і спортивного залу.
Напрям навчання — суспільно-гуманітарний.
Профіль — історичний.

Над напрямком «Освіта» працювали:
 Вчитель української мови та літератури ліцею: Тинку Г.А.
 Учні 10 класів: Анкуца Анна; Акірі Христина; Акірі Ірина; Ілку Сергій; Апетрі Георгій; Грібан Чіпріан; та 9 класу: Єнакакі Іван; Апреутесей Наталія.