Home / Герцаївський район / Горбова / Культура Горбова

Культура Горбова

Людина створила культуру, а культура – людину. Культура – це не тільки все те, що створене руками й розумом людини, а й вироблений віками спосіб суспільної поведінки, що виражається в народних звичаях, віруваннях, у ставленні один до одного, до праці, до мови.

Зі своєю появою на світ ми стаємо користувачами і носіями культури свого народу. І саме від нас залежить збереження вже існуючих культурних цінностей і створення нових.

Важливу роль у створенні культури нашого села відіграли музична школа, сільський клуб і всі наші мешканці. Свій вагомий внесок внесли сім’ї Скалко і Буздуга.

Горбова –  одне з найбільших і найгарніших сіл Герцаївського району, Чернівецької області. До цього часу мешканці цього румунського села зберігають багато народних традицій і звичаїв. Велика робота щодо збереження народних традицій проводиться у сільському будинку творчості, де на протязі 35 років активно працюють танцювальні ансамблі « Алунелул», «Сперанца», «Мугурелул» під керівництвом талановитого хореографа Марії Буздуга. Плідно працює румунський народний театр «Міоріца». За межами села і області відомий професійний оркестр народних музикальних інструментів вчителів музикальної школи під керівництвом Дмитра  Скалко «Валя Прутулуй».

Одним з яскравих представників аматорського хореографічного мистецтва Буковинського краю є народний аматорський ансамбль танцю        «Алунелул» Будинку народної творчості та дозвілля с.Горбова Герцаївського району.

Організатором і незмінним керівником колективу, впроводж 35 років, є Марія  Дмитрівна Буздуга – людина творча, фанатично віддана праці.

У 1976 році, після закінчення хореографічного відділення Чернівецького культурно-освітнього училища, повернулась у рідне село. Працюючи художнім керівником у сільському  Будинку культури, створює на базі середньої школи ансамбль танцю з поетичною назвою «Алунелул», що в перекладі з румунської означає «горішок».      Завдяки її таланту, наполегливості, організаторським здібностям, колектив професійно зростає, збагачуючи палітру репертуару, визначаючи своє творче обличчя.

У різноманітному доробку колективу понад 50 хореографічних постановок. Це румунські, молдавські, буковинські, українські танці, серед них особливим місцевим колоритом вирізняються румунські « Хора і сирба», «Флуєраш», « Хостропєц», «Данс де сербетооаре».

Характерно, що ансамбль танцю зберігає свою яскраву самобутність, своєрідність виконавської манери, заснованої на глибоких традиціях народного танцю, нікого не наслідує, що власно допомогло здобути любов і визнання глядача.      Минулі роки і сьогодення багаті для колективу гастрольними  поїздками, участю та перемогами на  Всеукраїнських, Міжнародних фестивалях, оглядів-конкурсів.

Ансамбль танцю з великім успіхом репрезентував хореографічне мистецтво Буковини на Всеукраїнських фестивалях: «Всі ми діти твої,  Україно» 1998, 2002 р.; у м. Миколаєві 2003р. де відзначені другою премією, Міжнародних фестивалях фольклорного, хореографічного мистецтва м. Глодень Молдавія – 2002р., містах Тульча – 1996 р., Ботошани – 2000 р., Бухарест – 2002 р. Румунія.; 2003  р.– Міжнародний фольклорний фестиваль  «Буковинські зустрічі» м. Чернівці; 2006 р. – XVII Міжнародний фольклорний  фестиваль «Буковинські зустрічі» м. Ястрове Польща; 2006 р.- Румунія «Алунелул»; 2007 р. – «Буковинські зустрічі» м. Чернівці; 2008 р. – «Буковинські зустрічі» м. Кимпулунг Румунія.

Справжнім святом для шанувальників хореографічного мистецтва стали вже традиційні, щорічні творчі звіти народного ансамблю танцю «Алунелул» і його підготовчих студій.

Зустрічі глядача з улюбленим колективом завжди очікувані : це нові прем’єри, високе професійне мистецтво танцю, єдність рухів, національних ритмів.

В репертуарі колективу є ще одна традиційна народна хореографічна програма «Ла мулць ань» (Многая літа), присвячена новорічно-різдвяним   святам, яку щороку з особливим нетерпінням чекають односельці і чернівчани.

Сьогодні на базі народного аматорського ансамблю танцю «Алунелул» діють підготовчі групи: молодша «Бриулєцул», середня «Мугурєл», старша «Спєранца», де розвивають свої творчі обдарування близько 80 дітей від 5 до 14 років.

Народний аматорський оркестр народних інструментів «Валя Прутулуй». Оркестр народних інструментів «Валя Прутулуй» був створений у 1963 році при Горбівському Будинку культури. За збереження популяризації національної культури, високий художній рівень, у 2001 році присвоєно звання «Народний аматорський». Через даний оркестр музичну майстерність пройшли біля 150 учасників різного віку та професій. Оркестр виконує різноманітні твори, оригінальні інтерпретації оркестровки румунських, молдавських, українських, угорських авторів. Оркестр здійснює музичний супровід чотирьох танцювальних колективів БНТД села Горбова. Являється лауреатом міжнародних, республіканських та обласних оглядів, фестивалів. В колективі приймає участь понад 25 учасників. Народний аматорський театр «Міоріца» СБНТД с. Горбова створений у 1960 р. Створив театр вчителька румунської мови В. Пую. В 1980 році за постановою І. Друце «Каса маре» йому присвоєно звання «народний». Акторську самодіяльну майстерність пройшли біля 200 учасників. За час існування свій високий творчий потенціал театр продемонстрував через близько 50 творів класичних, сучасних румунських, російських, молдавських, українських  авторів. Театр продовжує працювати над включенням до репертуару нових вистав.

З успіхом виступає щороку в обласному огляді театральних колективів  «Буковинська театральна весна», де у 2009 році учасниці театру О.Ворняну було вручено диплом за кращу роль ( у другому плані ) за роль  «матері» у виставі  А. Дударєва «Прагул», а сам театр «Міоріца» зайняв третє місце у фестивалі «Буковинська театральна весна 2009».       При народному театрі діє дитячий драматичний гурток, який нараховує біля 20 учасників.

 

Керівник: Згирча Алла Костянтинівна – вчителька української мови та літератури