Home / Герцаївський район / Молниця / Освіта Молниця

Освіта Молниця

Рік, коли була відкрита школа в Молниці, невідомий. Відомо тільки те, що в другій половині XIX століття в Молниці існувала школа. З точністю відомо, що в селі Помирла, яке знаходилось недалеко від Молниці, теж в Герцаївському повіті, А. Валюта відкрив у 1338 році школу. Директором школи був письменник Самсон Боднареску, котрий дружив з Михайлом Емінеску. У тому ж році Емінеску гостював у Помирлі. Молниця розташована між Помирлою та Чернівцями. Хто знає, може поет, який направлявся в Чернівці , зупинив свій погляд і на Молницю.     Інша школа – школа садівництва почала діяти у 1904 році в Піліпеуці -Лунка, яка знаходилась близько 5 км. від Молниці. Тут вивчали виноградництво, скотоводство, грецьку мову, арифметику, гігієну та мораль.  До 1932 року, коли були збудовані дві кімнати школи, за згадками молничан, уроки велись в декількох будівель. Одна знаходилась на дворі пана Траяна Жоржовяну, біля церкви Святого Миколая, інша там, де сьогодні амбулаторія. У 1932 році була збудована нова школа на землі, придбаної у  вдови Алекси.

   Фотографія демонструє  момент після освячення школи з односельчанами, з учителями і  директором школи. Селяни згадують, що дружина директора була дочкою директора  Новоселицької школи, який був засуджений Радянською владою у 1940 році на 25 років ув’язнення. У 1940 році Дмитро Алекса утік до  Румунії. У 1941-1944 роках директором Молницької школи була сестра дружини Дмитра Алекси. Вона, за згадками односельчан, була відповідальною, доброзичливою та жінкою рідкісної краси.     Після 1944 року, за часи Радянської влади, директорами семирічної, восьмирічної, середньої школи-ліцея у  90-х  роках працювали: Гейничеру (1944-47), Борис Сандуляк (1947- 53) , Георгій Траян (1953), Віктор Левицький (1953-56), Шугані, Михайло Рехтер, Іон Кілару, Іван Горбатюк, Вікторія Хаснаш, Михайло Онофрей, Віктор Ліліяк, Іон Андрієш, Пінтілей Андрієш, Дмитро Житарашу. Місцевими були І. Кїлару – поет та редактор обласної газети „Зоріле Буковінєй”, яка виходить румунською мовою. Теперішній директор –  Дмитро Житарашу.     Війна, емігрування за кордон, заслання залишили село без інтелектуалів, як і всі села, що були окуповані. З’ясовуємо скільки приблизно молоді здобули освіту після 1944 року: близько 400 дітей здобули вищу та середню спеціальну освіту, з яких більше 200 мають вищу освіту. Не враховуємо тих, хто оселилися у селі після одруження. Вибрали собі різні професії: більшість стали педагогами, медиками, медичними сестрами та фінансистами. П’ять молничан мають звання докторів наук. В післявоєнні роки діти села виявили бажання навчатися, здобувати знання. Селяни посилали своїх дітей на навчання для того, щоб вони  утверджувались у житті.     Поряд з румунською мовою у школі вивчається українська мова як державна мова та англійська мова як іноземна.  Декілька вчителів виховують дітей, які проживають у дитячому будинку при монастирі, що знаходиться у Молниці.     В школі навчаються 347 учнів, викладають 43 вчителі.

  Обладнано кабінети – інформатики, фізики, хімії, математики та майстерні. Є бібліотека з книжковим фондом 5 тис. книг, спортивний зал, їдальня. Школа газифікована у 2006 році.
Одне з пріоритетних напрямків роботи школи є – духовно-моральне виховання підростаючого покоління.

Обираючи виховну проблему школи педагогічний колектив  виходив с того  що 140 учнів,  які навчаються у закладі   виховуються в найбільшій  сім’ї  на Україні – сім’ї  отця Жара Михайла.    Це  людина, яка має Божий Дар,  та змогла зігріти біля свого серця 300 дітей  заснувавши Молницькій дитячий будинок при Банченському монастирі.

Ці діти різновікові, починаючи з кількох днів від народження до повноліття, 16 з  яких  є студентами вищих навчальних закладів.     Наша школа – храм науки і доброти, тут ми отримуємо гарні знання, пізнаємо світ через процес навчання й виховання, вчимось доброзичливо ставитись до людини та до всього що нас оточує.

 

Над сторінкою працювали:  Керівник – Житарашу Г.В. педагог – організатор

Пошукову діяльність здійснювали: Аміхалакіоає Лучіан  Михайлович – 5кл., Бабаш Ангеліна  – 5кл., Пінтілей Даніела Іллівна – 5 кл., Кіріяк Лоредана  Василівна– 5 кл., Гуцану  Ріта  Василівна– 5 кл., Кречун Марія Петрівна – 5 кл.