Home / Герцаївський район / Остриця Герца / Традиції Остриця Герца

Традиції Остриця Герца

Давні різдвяні традиції добре збереглися зокрема у селі. Ці традиції не потребують витрати багато грошей. Різдво – Кречун (Craciun) – одне з найбільш очікуваних релігійних свят, особливо для дітей. В Остриці це свято відзначається 7 січня.

Різдво асоціюється з зимовою феєрією, з чистотою снігу, що радує особливо дітей, які очікують Діда Мороза (Mos Craciun).
 Села живуть святковою атмосферою, веселощами і хвилюванням. Дзенькіт дзвіночків, запах ялинки та козонаку, вийнятого з печі напередодні Різдва, яблука та горіхи на підвіконнях – створюють в кожній сім’ї казкову атмосферу, душевний спокій. Ще від Святого Миколая діти й молодь починають готуватися та вивчають або пригадують колядки, виготовляють костюми, специфічні іграм в масках.

 

 

 

 

Раніше (починаючи від Св.Андрія – 13 грудня) жінки пряли і ткали з вовни для всієї сім’ї одежу та різні оздоби для хати, як рушники чи ковдри. Вони збиралися на посиденьки (sezatoare) в когось вдома, щоб працювати в приязній, теплій атмосфері і з більшою охотою.

Справжнім сплеском життя  під час Різдвяних свят в Остриці є діти, які рушають по вулицях від хати до хати, одягнені або національні, або в звичайний одяг, співаючи колядки. Кожен господар був дитиною і пригадує із задоволенням про чистоту дитячої радості в очікуванні Різдва.

У ці дні  люди відчувають себе ближче до Бога, а молодь готує п’єси, з якими підуть колядувати, особливо Віфлаєм з трьома мудрецями та Зіркою,  але не забувають і гру кози та ведмедя чи навіть про ватагу Бужора.

Увечері, коли темніє, села оживають від колядок гуртів хлопців, які, під супроводом народних інструментів,проходять вулицями з одного кінця села в інший, співаючи колядки або плугу шор, і так цілу ніч. Від Різдва до Водохрещення діти, особливи хлопчики, ходять із Зіркою – це давній звичай, притаманний всім християнським народам.

Особливу увагу приділяють підготовці святкового столу, яке починається рано- вранці напередодні Різдва, коли випікають калачі.Господині готують 12 пісних страв, викладають їх на стіл у “великій хаті”, а увечері приходить священик, який освячує хату та страви, а потім всі члени сім’ї сідають за стіл.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пошуковою діяльністю займалися учні 7 класу: Мігаєсі Стас, Пушкашу Олег, Ніколаєвич Павло та Скаловська Інеса.