Home / Герцаївський район / Петрашівка / Видатні особистості Петрашівка

Видатні особистості Петрашівка

ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ СЕЛА ПЕТРАШІВКА

    Петрашівська  стала колискою багатьох науковців, письменників, слава про яких лине далеко за межі не лише села, а держави. Ми пишаємося тим, що саме рідне село стало для них, образно кажучи, стартовим майданчиком для творчого злету.

1. Жар Михайло Васильович – Архімандрит Лонгін, настоятель Свято – Вознесенського чоловічого монастиря, Герой України 2008 р.

2. Лункашу Михайло Йордакевич – доктор біологічних наук, м. Кишинів, Молдова;

3. Жар Михайло Харлампович – доктор математичних наук м. Толляті, Росія.

4. Агафіца Володимир Костянтинович – доктор математичних наук, м. Кишинів, Молдова;

5. Гріб Лівіу Тодорович – доктор медичних наук, м. Кишинів, Молдова;

6. Аіріней Георгій Дмитрович – доктор медичних наук, м. Париж, Франція;

7. Фолошня Георгій Тодорович – доктор медичних наук,

8. Каламанчук Георгій Ілліч – письменник , драматург, м. Бельци, Молдова.

9.Плешка Раду Костянтинович – засновник фірми «ПІКО інвест».

10.Плешка Іван Костянтинович – директор фірми «ПІКО інвест»

Лонгин, епископ Банченский

 Архімандрит Свято-Вознесенського чоловічого монастиря Михайло Жар. Народився в 1965 році в с. Петрашівка у простій селянський сім’і Герцаївського району Чернівецької області. У дитинстві залишився сиротою. Після закінчення школи навчається в духовній семінарії м. Кіцькань, Молдова. У 1990 році повертається у рідне село як священник починає будувати нову церкву, яку відкриває 15 серпня 1995 р., але не зупиняється на цьому. Будує нові церкви у с. Підвальне, Банчени і відбудовує церкву у с. Над’ярне. У с. Боян Новоселицького району збудовав жіночий монастир. У 1992 році відкрив дитячий будинок (фото). Прийняв постріг в 1997 році і потім став настоятелем Банченського Спасо-Вознесенського чоловічого монастиря (Чернівецька область, Герцаївський район, село Банчени). У монастирі виховуються і проживають понад 400 дітей-сиріт.

( Відео  http://www.youtube.com/watch?v=34Lp753KMI8 )

НАГОРОДИ ТА ЗВАННЯ

• Звання Герой України (з врученням ордена Держави, 24.11.2008 – за видатні особисті заслуги перед Україною в реалізації державної політики соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, багаторічну благодійну діяльність).

• Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2006).

• Звання «Людина року 2009 року».

• У 2010 році його було обрано «Людиною року у християнстві»

21 травня 2012 у храмі на честь Всіх святих столичного Свято-Пантелеймонівського жіночого монастиря у Феофанії відбулося наречення намісника Свято-Вознесенського Банченського чоловічого монастиря Чернівецької єпархії архімандрита Лонгина (Жара) у єпископа Банченського, вікарія Чернівецької єпархії. Чин наречення очолив Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир. Його Блаженству співслужили: митрополити Чернівецький і Буковинський Онуфрій, Вишгородський і Чорнобильський Павел; архієпископи Бориспільський Антоній, Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, Яготинський Серафим, Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, Городницький Олександр; єпископи Хотинський Мелетій, Макарівський Іларій, Івано-Франківський і Коломийський Пантелеімон, Васильківський Пантелеімон, Броварський Феодосій. При нареченні архімандрит Лонгин звернувся до Блаженнішого Митрополита Володимира й інших архіпастирів із ставленицьким словом. Рішення про обрання архімандрита Лонгина (Жара) у єпископа Банченського було ухвалено на засіданні Священного Синоду УПЦ 8 травня 2012 року .
Архієрейська хіротонія архімандрита Лонгина (Жара) відбудеться 22 травня за Божественною літургією у соборному храмі Свято-Пантелеймонівського монастиря. Про це повідомляє офіційний сайт УПЦ МП.

       Лівіу Ґріб Народився: 12 липня 1961 року в селі Петрашівка (Міхорень), Герцаївського району, Чернівецької області. Навчання: 1976-1978 – повну середню школу в с. Горбова; 1978-1984 – стає студентом факультету загальної медицини в Державному медичному інституті м. Кишинева, Молдова; 1984-1985 – проходить інтернатуру в Тираспольський міській лікарні. 1988-1991 – доцент кафедри медицини при державному університеті медицини «ім.. М. Тестаміцяну», м. Кишинів, Молдова; 1991 – секція «Кардіологія», кардіологічна клініка при інституті, кардіолог вищої категорії. З 1991 членом спілки кардіологів в республіці Молдова , Європейської асоціації кардіологів. Наукова діяльність 1992 – Доктор медичних наук. З 1997 – доцент кафедри «Внутрішня медицина» по даний час.

Георгій Каламанчук

Перший письменник і драматург села Петрашівка (Міхорень). Член спілки письменників Молдови та Румунії. Народився 7 лютого 1945 року в селі Петрашівка на Герцаївщині в родині Іллі та Катінки Каламанчук. В рідному селі закінчує 8 класів, а повну середню освіту здобуває в сусідньому селі Байраки. Продовжує навчання в Молдові, в педагогічному інституті м. Бєльці. Працює в школі вчителем румунської мови, директором, викладає в університеті ім.. «А.Руссо», також є літературним редактором Національного театру «В. Александрія» в м. Бєльці. Стає членом спілки письменників Молдови та Румунії. Літературні збірки: „Deea – Fecioara din lacrima cerbului”, вірші, 1998; „Caprele verzi”, п’єса, вид. A, 1998; „Ispita înecului”, п’єса, вид. A, 2000; „Poemele repaosului”, поема, вид. A, 2001; „Toamnele lui Adam”, поема, вид. Августа, 2004; „Ultimul Urmaş al lui Ştefan-Vodă” п’єса, К, 2005; „Să mă iubeşti sinucigându-te. Să te sinucizi iubindu-mă” (мелодрама), К, 2005; „Salvaţi capra lui Creangă!” (театр для дітей), К, 2007; „Vise cu brânduşe” (казки для дітей), К, 2007; „Ghicitori pentru hâtrişori”, К, 2007; „Să-ţi fie dor de tine” (повели), К, 2009; „Paradisuri ironice” (вірші), Плоешть, 2010; „Singur, în 50 de poeme” , 2010. Даний час е літературним редактором Національного театру «В Александрії» м. Бєльці. Співпрацює з журналами «Література і Мистецтво», «Театр сьогодні», «Театр румунський », «Хроніка» та інші.

Над сторінкою працювали:

Керівник: Лупу Мiхаєла Василівна 
Пошукову діяльність здійснювали: Лупу Адріана,учениця 7-А класу; Фолоршня Северіна, учениця 11 класу; Олару Костянтин учень 11 класу; Фолошня Оліна Георгіївна – вчитель укр. мови; Олару Олена Георгіївна- педагог-організатор; Кобаські Юлія Георгіївна-  вчитель укр.мови.