Герцаївщина славиться видатними людьми, які народилися і творили на цій прекрасній землі. Вони відомі не лише у рідному містечку, але й далеко за її межами. Кожна людина пишається здобутками цих людей, які є для нас взірцями.
Барбу Фундояну (Бенжамін Фундояну) (1898-1944)
Народився в Яссах. Але дитинство і юність провів у Герці.
У вісім років були перші поетичні спроби,а становлення як творчої особистості відбулося у 16 років. Публікує твору у часописах «Viaţa nouă» («Нове життя»), „Însemnări literare” («Літературні замітки»), «Adevărul literar şi artistic» («Літературне та художні правда»).
Закінчивши факультет правознавства Ясського університету, продовжує навчатися на факультеті філософії. Відомий як представник таких літературних символізм, модернізм, реалізм.
Всі його вірші видані одним тоном «Priveleşti». Пише свою відому символічну поему «Герца».
Б. Фундояну своїми творами зробив творчий внесок в розвиток румунської літератури, його постать можна прирівнювати до Георгія Асакі, Василя Богрі, Георгія Сіона.
Сільвія Гівіряк – Каба (27.12.1943)
Народилася сучасна поетеса Герцаївського краю у с. Хряцька, Герцаївського району).
Публікується в районній та обласній пресі, а також видає свої збірки поезій в Румунії.
Автор таких збірок: «Aici la margine de ţară» («Тут, на краю землі», 1995), «Lacrimi în cuvinte » («Сльози в словах», 1999), «ultimul stejar din Codrii Herţei» («Останній дуб Герцаївського лісу», 2002), «La bunicuţa» («У бабусі», 2007), «în leagănul ciocârliilor» («У колисці жайворонка», 2007), «Agheasma sufletului» («Свята вода душі», 2009).
Лауреат районної премії імені Георгія Асакі (2006р.)
На збірку «Lacrimi în cuvinte» нагороджена премією Видавництва Макаріе (Бістріца, 1999р.).
Нагороджена дипломом, ювілейними медалями.
Артур Верона (25.08.1868 -1946)
Тривалий час проживав у м. Герца. Відомий як живописець-пейзажист.
Саме природа буковинського Краю надила його до створення шедеврів, які демонструють його здібності і розкривають талант.
Відчувши необхідність навчатися, іде до Мюнхена. Повертається, на батьківщину, створює шедевр «Codrul Herţei» («Прадавній ліс»), який на виставці в Парижі у 1897 р. був премістований.
Відомий як автор творів „Peisaj cu troiţa”, „La iarba verde” («На зеленій траві»), „Fata cu ulciorul” («Дівчина з кухолем»), „Iarna la Herţa” «Зима в Герці», „Fete din Bucovina” «Дівчата з Буковини», які були продемонстровані на виставках Парижа, Мюнхена, Вени, Бухареста.
Павло Верона (1877, Герца – 15.01.1966).
Племінник Артура Верони.
Закінчив ліцей в Яссах і продовжує навчання на факультеті правознавства.
Поряд з цим розкривається його талант як письменника і живописця.
Він навчався за фахом в інституті культури в Яссах Веlle Arte, далі в паризькій Академії Julien.
Згодом презентує свої твори живопису в Бухаресті, публікував художні хроніки в журналі «Viaţa românească» («Життя румунське»).
Також став основоположником «Асоціації майстрів живопису».
Георгій Асакі (01.03. 1788, Герца – 12.11.1869)
Георгій Асакі відомий як поет, прозаїк, перекладач, засновник, журналіст газети «Albina românească» («Румунська бджілка»), чим зайняв почесне місце в плеяді класиків румунської літератури.
Разом з іншими діячами Г.Асакі заклав фундамент культурно-просвітницької діяльності молдавських лікарів (1830р.), яка згодом стала «Медичною Асоціацією з дослідження історії м. Ясси» (1832р.)
Тематика творів письменника актуальна і сьогодні: проблема моральної деградації, людина і громада, збереження духовних національних скарбів тощо.
В м. Герца вшановують пам’ять видатного діяча буковинського краю: встановлено пам’ятник. Герцаївська районна бібліотека та Герцаївський районний ліцей носить ім’я Георгія Асакі, а у бібліотеці закладу засновано музей.
Твори Г.Асакі популярні серед ліцеїстів.
Дім в якому народився Георгій Асакі, теперішня районна бібліотека імені Георгія Асакі
Козьма Дмитро Васильович (29.08.1970, Герца, Чернівці)
Дмитро навчався у Герцаївської школи-інтернат з першого класу.
Він навчався на відміно. Під час навчання посів І місця по хімії, біології та математики у районній та обласній олімпіади.
Закінчив 10 класів відміно. Він навчався у Молдавії на факультет фізико-математичній. Нині доктор фізико-математичних наук і займає посаду декану фізико-математичного факультету м. Кишинів.
Герас Марин Михайлович (14.08.1970, Герца, Чернівці)
Марин навчався у Герцаївської школи-інтернат з 1 класу по 8 класу.
Закінчив Герцаївську музичну школу на відміно. Займався на сопілці.
Він навчався у Кишинівської Академії мистецтво «Гавріл Mузіческу».
Mарин працював багато років як соліст у академічний Ансамбль популярних танців «Жок». Він брав участі з концертом у Румунії, Германії, Франції, Іспанії, Росії, Турції, Кінні.
Він нагороджений орденом «Народний артист Молдови»
У 2010 Марин Герас разом з національним Оркестром Росії «Микола Осипов» організував виступи у США, Франції та Польщі.
Олександр, син співака, співає у оркестрі з батьком. Марин Герас працює вчителем у Музичної, Театральної Академії, де навчається його син. Він мріє організувати спільний сімейний квартет.
Соліст музичного оркестру братів Адвахов, Марин Герас співпрацює з оркестром «Провінціали» з Румунії під керівництвом Євгенія Раду.
Марин Герас готується брати участь у концертах Росії зі своїми творами для ная «Сірінке». Співпрацює з композиторами Борис Дубосарський, Георгій Мустя, Лівіу Штірбу. Він разом з Лівіу Штірбу зареєстрував п’єсу «З любов’ю у польотах».
Апетрі Олена Георгіївна (09.05.1973р. с. Куликівка, Чернівці)
Вчителька румунської мови та літератури Герцаївського районного ліцею імені Георгія Асакі. Має вища категорія та призвання вчитель-метод. Її стаж роботи у районному ліцеї 16 років.
Керівник театрального гуртка “Датіна”.
• Лауреат конкурсу вчитель року в номінації “Румунська мова та література” (2003 р.) та “Зарубіжна література” (2011 р.)
• Автор методичного посібника “Лунає дзвінок веселий”.
• Її учні – призери міжнародного конкурсу читців поезії Емінеску, районних та обласних олімпіад.
• Вчителі району вивчають її педагогічний досвід.
• Експерт міжнародного проекту “Емінеску універсальний поет, поет без кордонів”.
• Захистила докторську роботу на тему “Поети Західної Буковини”.
• Керівник музейної кімнати «Емінеску з нами».
Над напрямком «Видатні особистості» працювали:
Вчитель румунської мови та літератури – Тутунару В.І., бібліотекар ліцею – Шкарампота Р.Г.
Учні 7 класу: Молодяну Таїсія; Акірі Анастасія; Вікол Надія; Тинку Маріана.