„Asa cum codrii , doar cu frunza scriu
Si canta, doar cu fosnetul de vant
Tot astfel tu, taran al Hertei ,viu
Esti romanesc in crez si legamant”
Моя земля, мій край, моя кохана сторона, – так мовить кожна людина про свій рідний край. Напевно, так само виспівує птах , коли повертається навесні до рідного гнізда. Це Божий закон любові до роду-прароду , до місця, де ти пустив своє коріння у чисті джерела рідної землі.
Земля, що її з давніх-давен посів румунський народ, була надзвичайно родючою, надзвичайно багатою, і вона дала родючі соки. Румунський народ утворив своє власне життя, утворив велику своєрідну культуру і має своїх видатних, талановитих людей. Серед них, почесне місце займає, Іон Герман – доктор доцент медичних наук .
Він народився 6 січня 1920р. в селі Піліпеуць (нині Великосілля). Закінчив два класи сільської початкової школи, на дворі якої посадив акацію, що і сьогодні нагадує про нього.
Закінчив Хотинський ліцей. У 1946р. закінчив Медичний факультет, після чого продовжив навчання на курсах Факультету Природничих Наук в місті Клуж (Румунія) (фото).
Як лікар, біолог написав 400 наукових робіт, які були представлені на міжнародних з’їздах науковців. Протягом життя опублікував 37 монографій та університетських підручників. Його діяльність була оцінена тим, що він був членом міжнародних престижних товариств . Нагороджений срібною медаллю Паризької Медичної Академії, а у 1998р. Кембриджський міжнародний біографічний центр (Великобританія) та Американський біографічний інститут Nort Carolina (США) визнали його як «Людина року».
Як син Герцаївського краю, як голова товариства «Герцаївський край» і як свідок трагічних подій останніх десятиліть, Іон Герман протестував проти загарбання румунських земель серед яких і Герцаївський край.
Ці протести були представлені у 300-х статтях румунської преси, а також у п’яти монографіях.
Книги доктора Іона Германа
Хвороби органів травлення Літописець Герцаївського краю
Від Германа дізнаємось про заслання 1941р. та більшовицьке загарбання 1944р. Всі чоловіки села, віком від 20 до 45 були заслані у табори праці, розташованих на берегах озера Онега, а молоді від 15 до 20 були відправлені на вугільні шахти у Донбасі.
В першу чергу засланими були багаті люди та інтелігенція. Наприклад, енкаведісти відправили на заслання таких людей нашого села :
1. Дрон Іон, румун, 1896.р.н, засланий 12 червня 1984р.з дружиною Равека та донькою Вержіна.
2. Кіріке Костянтин, румун, 1889р.н, засланий16 червня 1941р. з дружиною Аксенія і чотирма дітьми. Майно:5 гектарів землі, дім, сарай, дві корови, теля .
3. Капре Георгій, румун, 1891р.н, засланий 12 червня 1941р.з дружиною Оленою і п’ятьма дітьми. Майно: 6 гектарів землі, дім ,сарай, дві корови, двоє телят.
Цей список засланих людей можна продовжити, але…
«Спогади докучливі, як нежить,
Що тій славі принесуть нове?
Тільки тим історія належить,
Хто сьогодні бореться й живе».
(Ліна Костенко)
Над сторінкою працювали: Керівник – Герцану Тетяна Тодорівна
Пошукову діяльність здійснювали:
Жакут Андрея Лупу Олександрина