Home / Глибоцький район

Глибоцький район

                                                              Шановні краяни!

Мальовнича і неповторна Глибоччина вітає Вас на сторінках сайту «Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області»
Ви маєте прекрасну можливість дізнатися більше і глибше про наш рідний край, який має багату історію і цікаве сьогодення. У нашому районі народилися або жили і працювали видатні люди, які прославляли, розбудовували досліджували свою малу батьківщину. Це Євсевій Мандичевський, Ольга Кобилянська, Ірина Вільде, Дмитро Макогон, Сидір Ботушанський, Домка Ботушанська, Василь Левицький, Семен Продан, Мірча Лютик, Штефан Флореску, Василь Товарницький, Василь Постеука, Іво Бобул та багато інших. Вони є гордістю для наших краян.
Глибоцький район має унікальне геополітичне та географічне розташування. Створений він 12 листопада 1940 року. Площа – 673 км², що складає 8% території Буковини. Район на сході межує з Герцаївським, на заході зі Сторожинецьким районами, на півночі з Чернівцями, а на півдні – з Румунією. Своєрідними воротами України є контрольно-пропускний пункт «Порубне».
У райцентрі та в селах проживають люди понад 40 національностей. Упродовж століть вони дбайливо культивували між собою етнічне взаємопорозуміння, злагоду та відому усьому світові буковинську толерантність. Завітайте до нас на календарно-обрядові свята, на весілля, на культурно-мистецькі фестивалі і ви почуєте автентичні румунські, українські, російські, польські, молдавські пісні, побачите іскристі танці, серцем і душею доторкнетесь до краси духовних скарбів.
Туристів приваблюють у нашому краї і дивовижні букові ліси, які є окрасою та гордістю землі нашої. Пам’ятки історії, архітектури, археології сповнять ваші серця гордістю за славні сторінки минулого, за людей, які тут жили і творили. Серед цих пам’яток є й унікальні: наприклад, Успенський собор старообрядців в селі Біла Криниця, віковий дуб Штефана Великого в селі Валя Кузьмина, музей-садиба Ольги Кобилянської в селі Димка.                                                                     Тож щиро запрошуємо Вас познайомитись з інформацією на сайті, а відтак і відвідати наш район.

Голова
Глибоцької райдержадміністрації                        Георгій Васильович Придій

 

Глибоччина – неповторний буковинський край, щедро вкритий буковими лісами, заквітчаний полями, мальовничими луками, садами, оперезаний великими і малими річками… Тут – прадавня історія і культура тісно переплетена з новітньою історією і сучасними традиціями.
Історія Глибоччини, як і історія Буковини, сягає глибини віків. Перші письмові згадки про села датуються початком ХV століття.
Земля ця ніби дихає старовиною. У с. Старий Вовчинець – пам’ятки археології трипільської культури ІІІ тис. до н.е. Такі ж пам’ятки можна побачити у селах Волока, Коровія, Молодія та Черепківці. Село Кам’янка знамените своїм Кириловим горбом, де збереглись рештки наземних осель із глинобитними печерами, в східній його частині виявлено поселення трипільської культури, а в урочищах Калатура та Турецький Вал – поселення і городище перед скіфського часу. На території Глибоцького району, зважаючи на невелику площу, напевне, найбільше на Буковині пам’ятників архітектури і культових споруд. Тут більше 40 церков та соборів. До найвизначніших з них можна віднести Козьмодем’янівську церкву ХІІІ ст. та Собор старообрядців у с. Біла Криниця. Собор нині діючий, є відомим архітектурним витвором, створеним в традиціях архітектурного зодчества.
Дерев’яна церква в с. Луківці – архітектурна пам’ятка ХVІІІ ст., яка була побудована у 1757р. Ця незвична споруда збудована без єдиного цвяха. У с. Поляна відома дерев’яна Миколаївська церква з дзвіницею 1618 року.
Глибоччина також відома своїми історичними та літературними музеями. Найвідомішим є музей-садиба О. Кобилянської в с. Димка поблизу Глибоки. В цьому селі довгий час жила видатна українська письменниця О. Кобилянська. В основу її повісті «Земля» лягли реальні події та факти, що відбувалися в селі Димка на рубежі ХІХ-ХХ ст. Жителі села свято бережуть пам’ять про свою прославлену землячку. Будинок письменниці відбудований у 1971 р. на основі документів, спогадів родичів, архівних матеріалів та плану будинку, складеного батьком письменниці.
У Старововчинецькому ліцеї нині діє краєзнавчий музейний комплекс, де зібрано багато експонатів побутового характеру, зберігається велика колекція писанок – понад 5000 штук.
Музейна справа розвивається: у закладах освіти і культури створено краєзнавчі та літературно-меморіальні музейні кімнати, де глибоко досліджується історія, адже маємо знати чиї ми діти, яких батьків-дідів нащадки.
Глибоцький район багатий не тільки своєю природою та історією, він є невичерпним джерелом самобутніх митців.
Найбільшим скарбом Глибоччини є люди: працьовиті, щирі, гостині, талановиті. Визначними рисами буковинців є толерантність, активність, небайдужість і велика любов до рідної землі.
Славна Кобилянська заповідала: «Згадайте предків своїх, щоб історія перед вами не згасла, і золото нитки не згубіть».

Голова Глибоцької районної ради                                 П.В.Панчук

 

                                                                 Шановні друзі!
Знати минуле і сьогодення рідного краю, свої корені і духовні джерела – цепатріотичний обов’язок кожної людини. Щоб поліпшити і активізувати цю благородну спробу і була створена сторінка сайт «Історико-краєзнавчий портрет Чернівецької області». До змістовного наповнення та оформлення сторінок сайту були долучені педагоги та учні всіх шкіл району. Радий відзначити, що їх матеріали є цікаві і свідчать про небайдужість земляків до минулого та сьогодення кожного населеного пункту. Педагогічні та учнівські колективи здійснили великий обсяг пошуково-дослідницької роботи з історії, етнографії, екології, географії свого рідного села. Тому більшість сторінок сайту змістовні, вдалі фотографії ілюструють значимість і актуальність висвітлюваної теми чи об’єкту.
Велика заслуга у цій благородній справі належить Глибоцькому центру туризму та краєзнавства. Адже упродовж двох десятиліть цей позашкільний заклад є організатором, координатором, методичним порадником у краєзнавчих дослідженнях педагогів та учнівської молоді. Два рази щороку заклад проводить конкурси пошуково-дослідницьких робіт з різних напрямків краєзнавства. Тож не випадково, що кращі з цих робіт педагоги навчальних закладів розмістили і на сторінках сайту.
Серед тематичного розмаїття сайту бажаючі можуть познайомитись з матеріалами про шкільні музеї, які є справжніми храмами людської пам’яті та скарбницями матеріальної і духовної культури. Прочитавши про наші шкільні музеї, у вас неодмінно виникне бажання відвідати Старововчинецький краєзнавчий музей, Опришенський музей археології та етнографії ім. М.Гакмана, літературно-меморіальний музей Домки Ботушанської в Глибоцькому ліцеї, а також краєзнавчі етносвітлиці в Сучевенах, Михайлівці, Турятці, Купці, Корчівцях та інших селах.
Щира подяка всім, хто доклав максимум зусиль, щоб сторінки сайту про Глибоччину були цікаві, змістовні, корисні, а наша отча земля була привабливою для туристів і гостей. Тож ласкаво просимо у край Сірету і диво-букових лісів.

Начальник управління освіти
Глибоцької райдержадміністрації                              Василь Іванович Барарюк