Розвиток освіти в селі Чагор
Керівники
пошукової групи Чагорської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Яловко Володимир Сергійович – вчитель історії, завідуючий шкільною кафедрою історії, археології та історичного краєзнавства.
Миронко Інна Іванівна – вчитель історії.
Список
пошукової групи Чагорської ЗОШ І – ІІІ ступенів
Бордіян Каріна Іванівна Пислар Віталій Дмитрович
Андоній Крістіна Георгіївна Горощук Мар’яна Петрівна
Гуменюк Василь Миколайович Загарюк Владислав Васильович
Звоздецька Віра Василівна Кірілаш Владислав Олександрович
Козачок Юлія Валентинівна Савчук Валентина Валеріївна
Історія школи…А чи може бути історія школи відокремлена від історії села, історії рідного краю? Звичайно ні, адже історія школи тісно пов’язана з історією села.
Цікавлячись історією школи, довелось зустрітись зі старожилами села Чагор. Вони розказали, що в село був направлений священик Берару Олександр. Священик був освіченою людиною. Він підняв питання про будівництво школи. І ось в 1890 році в селі була збудована перша двокласна школа. Класи були різні: в одному класі навчались діти українців, в другому- румунів. Навчання проводилось рідною мовою, але обов’язково в кожному класі вивчалася одна і друга мова, а з 11 до 13 години навчання проводилось німецькою мовою.
Директором в ті роки був П. Шкраба. Крім нього в школі працювали ще троє вчителів: Черкейз Михайло, його дружина і ще один вчитель-студент, який доїжджав із Чернівців (прізвище його не пам’ятають). Релігію в школі викладав священик. Будинок першої школи зберігся в центрі села. Неподалік біля школи знаходився будинок жандармерії.
В 1906 році громада села вирішила побудувати нову школу.
Довго радилися і шукали місце для школи. Хотілося, щоб нова школа була в центрі села, на пагорбі. Порадившись, громада вирішила, що кращого місця для спорудження школи, як обійстя Чорнея Іллі Івановича, годі знайти. За згодою Чорнея І.І. на толоці йому побудували нову хату, господарські будівлі, викопали криницю, а на місці старої хати розпочали будівництво нової школи, де діти села Чагор навчаються і зараз.
Директором школи на той час став Черкейз Михайло. Тут діти навчались з 6-річного віку та вчились 6 років. Класи були великі та світлі. Двері, вікна з круглими арками. На другий поверх вели великі кам’яні сходи. Спочатку діти навчались в одну зміну. В класі було по 30 і більше учнів. Потім через брак приміщень навчання проводилось у дві зміни. Дівчатка та хлопчики сиділи окремо в 2-х рядах. Навчання було безкоштовне. Якщо батьки хотіли продовжити навчання дітей, то віддавали їх в гімназії м. Чернівці і за навчання платили. Але це були поодинокі випадки. Випускник тодішних класів нашої школи Придій Танасій був знаменитим адвокатом в місті Чернівцях.
В роки Першої світової війни, з 1914 по 1916 роки, в приміщенні школи розташовувався військовий госпіталь.
За часів австрійського панування Чагорська школа була 4-х класною з німецькою мовою навчання. Діти селян в ній не вчилися. Тому не дивно, що в 1940 році кількість дорослого неписьменного населення в селі становила 85%.
Після Великої Вітчизняної війни довгі роки директором школи працював Житняк Василь Григорович. На той час школа була семирічною.
Поступово вона була реорганізована на восьмирічну і, нарешті – у середню школу.
Під час голоду 1946-1947 років у шкільній їдальні годували дітей кашею, картоплею. Після уроків, під час канікул, учні ходили в колгосп допомагали на косовиці, зборі урожаю.
Поряд зі школою знаходилася пришкільна ділянка, господарство з вирощування кролів.
В школі діяли жовтенятська, піонерська та комсомольська організації. Учні займалися у шкільних гуртках, брали участь у відзначенні державних свят.
З роками школа стала тісною для навчання чагорських дітей, яке проводилось у дві зміни. І в 1968 році до приміщення школи було зроблено добудову (ще 8 класів) і Чагорська школа набула сучасного вигляду.
Приклав багато праці до її побудови тодішний директор школи – Козловський Олег Йосипович , учитель історії.
В різні роки директорами школи працювали Волкович Олександр Семенович, Лисишин Ілля Юрійович, Семотюк Ванда Йосипівна, Лещук Володимир Трохимович, Філіпчук Михайло Опанасович, Ткачук Вікторія Іванівна. На початку 1990-х років школу було освячено. В 1997 році за допомогою батьків, жителів села Чагор, церковної громади, при підтримці районної влади, школу було газифіковано. Це перша школа, газифікована в районі. В цьому заслуга директора школи Ткачук Вікторії Іванівни. Всі і досі згадують урочисту лінійку 5 лютого 1997 року, дзвінкі вигуки “Ура” і сльози радості на очах директора школи, батьків, учителів.
В 2001р., в зв’язку з обранням Ткачук В.І. на посаду сільського голови, директором стає Калараш Вадим Григорович. Який увійде в історію школи не лише як наймолодший директор, а як директор якого люблять і поважають як батьки так і діти. Двома його заступниками стали Козачок Наталія Степанівна та Біла Зінаїда Володимирівна.
У школі 19 класів, 367 учнів, із року в рік кількість учнів залишається стабільною, але не зважаючи на це, у школі знають кожну дитину, її природний хист та творчий потенціал.
Педагогічний колектив школи молодий та творчий.
У школі працює багато талановитих, відданих своїй справі професіоналів,
які люблять дітей, плекають їх душу і серце .Середній вік – 35-40 років .Але не дивлячись на це, більшість учителів – висококваліфіковані фахівці.
Сьогодні у школі працює 38 педагогів: 28– з вищою педагогічною освітою (80%), 12 з них мають вищу кваліфікаційну категорію (32,5%), 1 – звання «Старший учитель» (5 %), 2 – нагороджені знаком «Відмінник освіти України» (7,5 %).
Аналіз кадрового забезпечення свідчить про те, що з кожним навчальним роком спостерігається підвищення професійного рівня педагогів.
З метою зростання фахової майстерності вчителів, творчого вирішення педагогічних завдань і проблем школи організовано роботу 5 методичних об’єднань, затверджено проблеми, над якими вони працюють.
1. Методичне об’єднання вчителів суспільно-гуманітарного циклу. Голова – Загарюк Лілія Вікторівна.
2. Методичне об’єднання вчителів математично-природного циклу. Голова – Циганаш Альвіна Миколаївна.
3. Методичне об’єднання вчителів художньо-естетичного циклу. Голова – Косташ Валентина Василівна.
4. Методичне об’єднання класних керівників і класоводів. Голова – Топольницька Ірина Олексіївна.
5. Методичне об’єднання вчителів початкових класів. Голова – Семенюк Олена Валентинівна.
Педагогічний колектив школи спрямовує свою роботу на створення належних умов для якісного засвоєння учнями навчального матеріалу, для розвитку творчих здібностей, виховання всебічно розвиненої особистості.
З 2011 року педагогічний колектив працює над проблемою: «Розвиток творчого потенціалу вчителя та учня шляхом впровадження інноваційних та інформаційних технологій навчання».
Учителі школи залучаються до колективної роботи на тематичних педагогічних радах, семінарах, круглих столах, засіданнях МО.
Педагоги школи активно залучаються до роботи у районних семінарах, засіданнях творчих та ініціативних груп, науково-практичних конференціях тощо.
Вчителі беруть активну участь у конкурсі «Учитель року», де демонструють високий рівень педагогічної майстерності, зокрема: Пенюк Л.С. «Учитель року 2007» у номінації «Українська мова та література» І місце у ІІ етапі та IV місце у ІІІ етапі; Коняк В.Г. «Учитель року 2010» ІІІ місце у ІІ етапі у номінації «Хімія»; Біла З.В. «Учитель року 2010» ІІ місце у ІІ етапі у номінації «Математика»; Яловко В.С. «Учитель року 2011» ІІ місце у ІІ етапі у номінації «Історія»; Семенюк О.В. «Учитель року 2011» ІІІ місце у ІІ етапі у номінації «Початкове навчання».
Аналіз якісного складу та освітнього рівня педагогічних працівників школи дозволяють зробити висновок про можливість проведення навчально-виховного процесу на високому рівні.
Модель навчально-виховного процесу в Чагорській школі будується на основі багатокомпонентного, варіативного змісту освіти, вікових індивідуально-особистісних норм розвитку учнів, застосування особистісно-орієнтованих педагогічних систем, вибору перспективних освітніх технологій, комп’ютерної підтримки навчання, діагностичних і стимулюючих форм контролю і оцінювання досягнень учнів у різних видах навчальної діяльності, турботи про фізичне і психічне здоров’я дітей.
Мета: створення умов для максимально можливої реалізації та самореалізації особистісного, інтелектуального і фізичного потенціалів кожного учня, поліпшення якості навчання, виховання та розвитку учнів, підготовка їх до суспільно корисної праці, самостійного життя в принципово нових політичних соціально-економічних умовах.
Відповідно до завдань школи, кожна дитина одержує відповідну підготовку за вимогами Базового компоненту дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах, при школі чи в сім’ї.
У селі функціонує ДНЗ «Казка», консультпункт для батьків п’ятирічок, школа майбутнього першокласника.
Чагорський дошкільний навчальний заклад, україномовний, загального розвитку, що знаходиться у комунальній власності Чагорської сільської ради, типового проекту заснований у 1972 році.
У 2003 році було відновлено роботу Чагорського ДНЗ. Керує закладом Дарій Поліна Дмитрівна, яка за короткий час вже встигла заслужити щиру подяку молодих сімей.
Режим роботи 12-тигодинний, п’ятиденний. Педагогічних працівників – 6 з вищою освітою – 5, середньо-спеціальною – 1.
Функціонують дві різновікові групи в яких налічується 48 дітей.
Чагорський ДНЗ працює у фізкультурно-оздоровчому напрямку. Створення кімната «Здоров’ячок», де діти мають можливість індивідуально займатися.
Обладнано спортивно-ігровий майданчик. Проводяться заняття з оздоровчо-профілактичної гімнастики, змагання, свята, розваги. Педагоги працюють над тим, щоб їх діяльність відповідала потребам часу щодо освіти та виховання дітей. Вони спрямовують свою роботу на особистий розвиток дошкільнят, формування природних задатків, індивідуальний підхід, гнучкий режим.
Основним принципом роботи педколективу є гуманізація виховного процесу, що полягає в орієнтації вихователем на особистість дитини, на її вікові та індивідуальні особливості, в підтримці пізнавальної активності.
Оскільки заклад працює у фізкультурно-оздоровчому напрямку, вихователі проводять роботу з урахуванням основних принципів, які передбачають високу рухову активність, виховання дошкільнят у процесі активної діяльності з метою їхнього гармонійного всебічного розвитку, зміцнення здоров’я, загартування, підвищення розумової та фізичної працездатності.
Вихователі впроваджують найрізноманітніші форми роботи, серед яких: заняття з фізичної культури, ранкова гімнастика, гігієнічна гімнастика денного сну, фізкультхвилинки та фізпаузи, спортивні розваги та свята, дні здоров’я.
У дошкільному закладі створено естетично розвивальне середовище, забезпечується максимально емоційна зручність, насичення життя дитини позитивними емоціями, гармонійно поєднуються фізичний та психічні навантаження з відпочинком.
Ці фактори є чинниками теплого домашнього мікроклімату в групі, які впливають на загальну емоційну атмосферу взаємодії у дитячому колективі.
Зберігаючи наступність із дошкільним періодом дитинства, початкова школа забезпечує подальше становлення особистості дитини, її інтелектуальний, фізичний, соціальний розвиток. Пріоритетним у початкових класах є загальнонавчальні, розвивальні, виховні, оздоровчі функції. Школа молодших школярів формує розгорнуту навчальну діяльність (уміння вчитися) шляхом оволодіння організаційними, логіко-мовленнєвими, пізнавальними і контрольно-оцінними уміннями й навичками, набуття особистого досвіду культури поведінки в соціальному та природному оточенні, співпраці у різних видах діяльності. Учні мають можливість вивчати хореографію, українознавство, курс «Права дитини».
Основна школа дає базову загальну середню освіту, що є фундаментом загальноосвітньої підготовки всіх школярів, формує в них готовність до вибору і реалізації форми подальшого одержання освіти і допрофільного навчання. В основній школі здійснюється поглиблене вивчення української мови та біології. Крім дисциплін, затверджених МОН України, введені такі факультативи та спецкурси: 5-6-ті класи «Вступ до інформатики», 7-8-мі класи «Курс користувача ПК».
З метою виховання в учнівської молоді поваги і бережливого ставлення до історико-культурної спадщини рідного краю, відродження традицій та історичної пам’яті народу, розвитку краєзнавчого руху в 5-9 класах вивчаються факультативи «Допоміжні історичні дисципліни», «Історія Буковини», «Основи археології Буковини», «Історія археологічних та нумізматичних досліджень на Буковині», «Українознавство», «Практикум з правопису».
З метою виховання в учнів бережливого ставлення до природи ,охорони навколишнього середовища працює факультатив з екології: у 6-х , 8-9 класах.
За вибором учнів вивчається факультатив «Основи психології» (у 9 класах).
Закінчуючи основну школу, учні на практичному рівні добре володіють українською мовою, однією іноземною мовою, вміють користуватися комп’ютером.
Старша школа є останнім етапом одержання повної загальної середньої освіти. Профільне навчання створює кращі умови для диференційованого навчання, врахування індивідуальних особливостей розвитку учнів, які відрізняються передусім якісним складом своїх здібностей. Профільність навчання визначається з урахуванням освітніх потреб учнів, кадрових можливостей і матеріальної бази школи, соціокультурного і виробничого середовища, перспектив здобуття подальшої освіти випускниками школи.
Для всебічного розвитку учнів старшої ланки вивчаються такі спецкурси: «Основи психології», «Основи філософії» , «Екологія (Йододефіцит)» , «Школа проти Сніду».
У школі враховуються побажання батьків та учнів. Для розвитку обдарованої та талановитої молоді працюють такі гуртки:
– Хореографічний «Каприз». Керівник Мирослав Костянтинович Чорней.
– Туристичний «Пішохідний туризм та спортивне орієнтування». Керівник – Віктор Григорович Коняк.
– Школа сприянню здоров’я «Рівний рівному». Керівник – Ірина Олексіївна Топольницька
– Спортивний «Настільний теніс». Керівник – Дмитро Миколайович Тощук.
– Декоративно-прикладного мистецтва «Народна вишивка». Керівник – Валентина Василівна Косташ.
– Військово-патріотичного спрямування «Захисник Вітчизни» (9-ті класи), «Юний стрілець» (10-ті класи), «Влучний стрілець» (11-ті класи). Керівник – Яловко Володимир Сергійович.
З березня 2004 по січень 2012 року на базі школи працював туристсько-краєзнавчий гурток «Юні археологи» Глибоцького ЦТКСЕУМ. Керівник – Яловко В.С. Завдяки тісній та плідній співпраці школи, гуртка з Буковинським центром археологічних досліджень з 1 вересня 2005 року за сприяння С.В. Пивоварова та В.Г.Калараша в школі була відкрита кафедра історії, археології та історичного краєзнавства. До речі – перша в районі. Гуртківці та слухачі кафедри неодноразово ставали призерами, переможцями та учасниками районних, обласних та республіканських краєзнавчих конкурсів, форумів, експедицій, конференцій.
Загалом педагогічний колектив працює на кінцевий результат. Ним є – випускник. Особистість творча, вільна, гуманна, духовно зріла, фізично досконала, морально свідома, відповідальна, ініціативна, здатна до вирішення життєвих проблем, готова до самооцінювання, самоосвіти, самовдосконалення та самореалізації.
Часто на зборах села в 50-60 роках лунало, що в селі немає людей з вищою освітою, що одиниці мають середню освіту. Та пройшли часи і обличчя села змінилося. Зараз у нас в селі є багато людей, які мають вищу освіту, їх нелегко перелічити. Якщо раніше вчителі були приїжджі, або добиралися з Чернівців, то зараз більшість учителів, які працюють у нашій школі, є її випускниками: Павлович Вероніка Дмитрівна, Семенюк Микола Степанович, Тощук Дмитро Миколайович, Павлович Наталя Василівна, Чорней Наталя Степанівна, Вівчар Сільва Іванівна, Меренюк Олена Георгіївна, Пислар Олена Дмитрівна, Чоропіта Мар’яна Георгіївна, Михайлеску Сільва Мірчівна, Косташ Інна Іванівна, Чорней Мирослав Костянтинович, Пернай Інна Петрівна, Поштарь Наталя Миколаївна, Бурлаку Діана Георгіївна, Катанюк Оксана Аурелівна, Косташ Олеся Миколаївна, Морарян Альона Вікторівна, Сумарюк Крістіна Вікторівна, Костя Крістіна Костянтинівна.
Зараз в школі навчаються 367 учнів, працюють 37 вчителі.
Школа гордиться своїми вчителями. Серед них такі, яким присвоєно звання “Відмінник освіти”. Це Яськова Людмила Опанасівна, Гудима Родіка Іванівна, Смольська Ольга Самойлівна,Лещук Валентина Павлівна, Павлович Вероніка Дмит¬рівна, Семененко Валентина Іванівна, Процюк Василина Степа¬нівна, а Рижа Надія Михайлівна нагороджена “Медаллю Макаренка”.
Ми пишаємося також своїми випускниками. Учні Чагорської школи беруть участь у районних та обласних предметних олімпіадах, різноманітних спортивних, туристичних, краєзнавчих змаганнях, форумах, конкурсах.
Сьогодні, завдяки злагодженій роботі адміністрації Чагорської ЗОШ, школа оновлюється майже щорічно. Під час літнього ремонту одні класи оновлюються євро вікнами. У 2011 році встелено декоративною плиткою частина шкільного подвір’я.
В квітні 2007 року за кошти сільського бюджету (близько 200 тисяч гривень) виготовлена і пройшла державну експертизу проектно-кошторисна документація на будівництво ЗОШ сучасного типу на 650 учнемісць, сільського стадіону, водозабору та очисних споруд.
Свято Першого дзвоника у Чагорській ЗОШ 3 вересня 2007 року, на якому відзначали 100-річчя даної школи, співпало з початком будівельних робіт фундаменту нової ЗОШ.
У школі уклалися хороші традиції. Щорічно у школі проводяться тематичні вечори відпочинку, запрошуються гості,односельчани, ветерани війни і праці. Тісний зв’язок зі школою тримають батьки. Вони разом з учнями відпочивають, беруть активну участь в житті школи.
Школа – це багатогранна соціально-педагогічна система, яка відображає життя суспільства і покликана формувати інтелектуальну, творчу та ініціативну особистість, здатну жити і творити в принципово нових умовах економічного й політичного життя країни, забезпечити прогрес розвитку суспільства, вивести державу на рівень світової цивілізації.
І саме село для багатьох поколінь українців є родовідним корінням і основою пізнання життя, колискою глибокої народної моральності. Сільська школа – це невичерпна скарбниця нашої духовності, культури і менталітету українського народу.
Ми вважаємо, що соціальне відродження села, поліпшення демографічної ситуації в ньому тісно пов’язані з розвитком сільської школи.
Основне завдання школи – давати глибокі, конкурентоспроможні знання своїм учням, готувати їх до подальшого свідомого професійного вибору. Звичайно, в умовах сільської школи виконувати його складніше. Проте сьогодні ми ставимо перед собою завдання забезпечити рівний доступ сільських дітей до якісної освіти. Завдання далеко не просте, воно вирішується при об’єднанні зусиль державних органів влади, місцевого самоврядування, науковців, громадськості.
Ми бажаємо, щоб наша школа була школою радості, людяності й гуманізму, творчості й постійного пошуку, щоб її випускники на все життя засвоїли: якщо хочеш стати щасливим, то слідуй золотому правилу – розум у голові, честь у серці, здоров’я в тілі!
Школа повинна бути
домом радості для дітей,
домом творчості для вчителів,
домом спокою для батьків
Список інформантів
1. Чорней Вікторія Іванівна – 1927 р.н.
2. Котик Степан Миронович – 1938 р.н.
3. Котик (Роман) Маргаліна Костянтинівна – 1940 р.н.
4. Калараш Вадим Григорович – директор школи – 1974 р.н.
5. Козачок (Чорней) Наталя Степанівна – заступник директора з навчально-виховної роботи – 1974 р.н.
6. Павлович (Поштар) Вероніка Дмитрівна – вчитель початкових класів – 1946 р.н.
7. Косташ Вероніка Дмитрівна – секретар школи – 1956 р.н.
8. Дарій Поліна Дмитрівна – вчитель іноземної мови, завідуюча ДНЗ – 1965 р.н.
9. Семенюк Микола Степанович – вчитель фізики, голова ПК – 1964 р.н.