Home / Глибоцький район / Молодія / Історія Молодія

Історія Молодія

Історія села Молодія крізь століття

Виконавець:
Громик Марина Олександрівна
Учениця 9-Б класу
Молодійської  ЗОШ І-ІІІ ст.
Гурток «Юний дослідник»
Керівник гуртка:
Глевко Вікторія Миколаївна
Вчитель історії

Село  Молодія розміщене  у  північній  частині   Глибоцького  району  на  віддалі  34  км.  від     районного  центру  Глибока   та  за  8 км.  від  Чернівців.   Це  єдиний  компактний  масив  довжиною  з  півночі  на південь  5,5  км  з  заходу  на  схід  3,75  км.  У  селі  Молодія  проживає  3851  особи (1.01.2012)  Площа   села  становить  24,7 кв.  км.   У  межах  населеного  пункту  виокремлюються   1122 дворів.
Про походження назви села « Молодія » існує дві легенди. Перша розповідає, що назва села походить від слова « молоді ». Ніби двоє молодих людей втекли від турецького гніту і поселилися на угіддях, які належали селу Козмінул. Поступово навколо них виріс населений пункт з назвою села Молодія.
Друга легенда, яка переходить з покоління в покоління, гласить, що назва села походить від слова « мелодія », так як мешканці села дуже любили пісні і продовжують любити.
Територія, яку займає село, заселена ще за часів камінного віку, що підтверджується археологічними знахідками (називалось Козьмінул). В районі даної місцевості воєвода Стефан Великий розбив ( 26 жовтня 1486 року) 80 тисячне військо польського короля Альберта і 3 квітня 1488 року видав дарчу грамоту монастирю Путна на населений пункт Козмінул, з цього часу територія населеного пункту Козмінул і в тому числі Молодія переходить у власність монастиря Путна. На території села Козмінул були також розташовані села Чагор і Молодія і всі три села складали одне село, що в 1782 році підтверджує ігумен монастиря Путна.
До 8 жовтня 1930 року село Молодія, яке в період входження Буковини до складу Румунії називалось Плаюл -Козмін із рядом сіл складало одну комуну – населений пункт. За переписом 1919 року відмічаються сусідні села – Валя-Кузьмін, Кодру-Козмін,  Кут-Баїнськ. Цілий ряд документів свідчать, що Валя-Кузьмін і Плаю-Козмін входили в одну комуну.
8 жовтня 1930 року від комуни Плаю-Козмін відокремлюється Кут-Баїнськ і перетворюється в окрему комуну. 11 жовтня 1931 року від Плаю Козмін відокремлюється Чагор, Коровія, Луковиця, Маморниця.
В 1775 році Буковина переходить до Австрійської імперії. Почалась імміграція німців на Буковину. Перші німецькі колоністи прибули в червні 1782 року з Баната (Швабія) і частина їх оселилася  в селі Молодія.  Їх звабила та ж сама агітація, що і українців, які наважувалися на еміграцію.
По-перше – звільнення від податків. По-друге – надання безкоштовної землі, але за певних умов. Для молодійських німців це обов’язкове вирощування вівса для кавалерії. Німці зріднилися з селом, були в дружних стосунках з молодійцями. Молодійці також запозичували у німців деякі елементи архітектури в будівництві своїх будинків і у веденні господарства. Німецькі діти разом з українськими навчалися в школі. Вони побудували католицьку церкву, млин, школу, дитячий будинок. Молодіян Гиндак Петро женився на дівчині з німецької сім’ї Єлизаветі. Це один з випадків таких шлюбів.
В 1940 році з встановленням радянської влади в краї німецькі родини змушені були покинути їх маленьку Батьківщину Молодію. Виїхало 1200 чоловік. Виїзд проводився в три етапи: червні, серпні, жовтні. Проте вони не забувають села Молодія. Приїжджають, відвідують могили своїх родичів, відшукують своїх знайомих.
Про німецьку діаспору села Молодія та її історію випущено 5 книг. 29 жовтня 2007 року в будинку культури нашого села відбулась презентація книги про діаспору села Молодія, яку написала

вчителька округу Швабія (Німеччина) пані Гудрун Вілдіж, мати якої є уродженкою Молодії. З приходом радянської влади на Буковину вона була змушена у 1940 році разом з батьками виїхати до Німеччини.
В 1774 році в селі нараховувалося 172 родини. Згідно перепису в 1910 році:
–    в селі нараховувалося 5219 чоловік, з них 2676 румунів, 1467 німців, 815 українців, 212 євреїв, 44 поляки та 5 інших національностей;
–    нараховувалося 1111 господарів, з них 963 господарів були орендаторами;
–    зареєстровано 98 ремісників, 60 торговців, власників магазинів, бакалій, були млини.
Підчас російсько-турецької війни 1768- 1774 років , коли на Буковині стояло царське військо у Чернівцях та інших населених пунктах краю , почали діяти поштові станції .В одному російському документі 1772 року зазначено , що жителі с.Молодія   ( належало Путнянському монастиреві і нараховувало 128 дворів), крім двох умблаторів , двох арноуітів і 10 « вдових баб » , виконують державну повинність ( содержат черноуцкую почту ). Тобто , молодійські селяни забезпечували її вівсом , сіном , водою, дровами , ремонтували конюшню тощо .
Отже , згідно із цим документом , пошта у Молодії  діяла  вже  понад 237 років .
В 1940 р. в краї була встановлена радянська влада.
З встановленням радянської влади були проведені зміни в системі народної освіти. В селі, як і по всій Буковині, введено загальне обов’язкове безплатне восьмирічне навчання. На роботу в село були направлені висококваліфіковані кадри вчителів, які організовували і наполегливо проводили роботу по ліквідації неписьменності серед дорослого населення.
З 1956 року школа стала середньою. Станом на 1964 рік жителі села Молодія мали 270 приймачів, магнітофони, 9 телевізорів , 23 мотоцикли , 3 легкових машини « Москвич » , 621 велосипед, 370 дворів мали   електричне освітлення.
•    В 1940p. була  відкрита  лікарня.
•    В 1951 році було завершено будівництво цегельного заводу і
електростанції на річці Дерелуй .
•    В 1954 році в селі був створений районний протитуберкульоз¬ний  диспансер . Відкрито рентгенівський кабінет .
•    В 1955 році село радіофіковано.
•    В 1961 році відкрито дитячий садок на 25 місць.
•    В 1963 році було створено один з кращих в області навчальний кабінет по автосправі.
24 серпня 2011 року наше село Молодія, як і вся країна, відзначило 20-річчя Незалежності України. На даний час в селі налічується 3851 чоловік. З них 61 % – молдовани, 35 % – українці, 2 % – росіяни, 2 % – румуни. Нараховується 10 підприємств.
Діє загальноосвітня школа і дошкільна дитяча  установа, Будинок культури, бібліотека, стадіон, лікарська амбулаторія, тубдиспансер.