Виконавці: пошуковий загін гуртка «Юні туристи» Просіцької ЗОШ І-ІІ ст.
Керівник: Іонець Василь Георгійович
Українська рідна хата,
Рушників у ній багато.
На столі там хліб лежить,
Ним родина дорожить.
З давніх-давен вишивка є одним з найбільш поширених видів народного декоративно-прикладного мистецтва на Буковині. З технікою вишивання в селі Просіка також знайомі з глибокої давнини. Ці знання передавалися з поколінь у покоління . Ручною вишивкою наші майстрині оздоблювали не лише одяг, а й інші вироби, необхідні в побуті: рушники, доріжки, скатертини тощо. Основними орнаментальними мотивами вишивки , які складалися протягом століть в нашій місцевості, є геометричні фігури, образи рослинного та тваринного світу. За старовинним повір’ям узори символізували силу добра. На превеликий жаль , втрачено багато старовинних орнаментів , які віками передавалися з роду в рід, як магічні захисні обереги . Кружки ,зубці , ромби , зигзаги давніх орнаментів нині сприймаються нами як абстрактні лінії.
А проте це була складна абстрактно – знакова система, яка давала змогу пізнавати навколишній світ і навколишню дійсність.
У цілому мотиви ромба , хреста , свастики належать до найдавніших. У трикутнику втілювалась ідея триєдності природи Всесвіту: небо, земля, людина.
Цей знак також символізує батька, матір та дитину.
Багатьом вишиванкам характерні:
а) рослинні мотиви: виноград(символ сімейної радості), калина (символ продовження роду), барвінок (символ немеркнучого життя), хміль (символ кохання).
б) тваринний світ: олень, лисиця, заєць, кішка, собака, голуб та інші.
Найбільша гордість майстринь села Просіка – це вишиті рушники.
Рушник. Скільки він промовляє серцю кожного з нас. Від сивої дав-нини і до наших днів, в радості, і в горі рушники – невід’ємна частина побуту наших односельчан . Здавна він сприймався як один із оберегів родинного життя. Слово «рушник » супроводить постійний епітет « чисті » Це означає не лише те, що вони мають зберігатися у чистоті… Чисті рушники – це символ високих естетичних, етичних ідеалів. Видовжені прямокутники рушників за формою нагадують поля, дороги. Засіяні зерном орнаментів, вони певною мірою є символом долі, життєвої стежки.
Рушник на стіні. Давній наш звичай. Його можна порівняти з піснею, вишитою чи витканою на полотні. Не було, здається, на Буковині оселі, котрої не прикрашали б рушники. Хоч би яке убоге судилося людям життя, а все ж естетична принада повсякчас знаходила місце в помешканнях.
Хата без рушників, казали в народі, що родина без дітей. По тому, скільки і які були рушники, створювалась думка про жінку, її дочок. Ніщо, здається, так предметно і наочно не характеризувало жіночу вправність, як ці вимережені рукотвори.
Вони завжди були на людях, покривалися мистецькими барвами. Вишитий рушник створював настрій, формував естетичні смаки, був взірцем людської працьовитості.
А скільки праці, недоспаних ночей потрібно було, щоб у руках у неї був ось такий кусок білого домотканого полотна.
Не було на селі жодної жінки, яка б не володіла технікою вишивання. Змалечку дівчаток навчали цієї чудотворної праці. З часом вони ставали справжніми майстринями. І сьогодні в нашому селі живуть деякі з них: Левицька Домніка,
Тимофій Євдокія, Каланча Маргалина, Чоботар Вероніка.
В народі кажуть «Вишитий рушник – то доля людська». А й справді, він супроводжує нас від дня народження до самої смерті. Для того, щоб це овести, пригадаємо різні сторони його призначення.
Господарські рушники були буденними й святковими. Саме слово « рушник » має первинне призначення – для витирання лиця та рук.
В оселі кожної господині рушниками прикрашали ікони, вікна, портрети, сімейні фотогалереї родоводу. Їх розвішували просто на стінах, кілках, над вікнами і над дверима. Ці рушники виконували роль оберегів для відведення сил зла. Вийнявши з печі запашний хліб зі скоринкою, накривала його рукодільним дивом.
В давні часи кожна мати, виряджаючи сина до армії, давала йому в до-рогу вишитий рушник, як оберіг.
На релігійні свята господиня накривала стіл вишитими рушниками навхрест, а на них викладала посвячені в церкві харчами – це був пасхальний стіл.
Є таке повір’я, що якщо міцний дах оселі, то й людям під ним буде до ладу. Отож, коли будують дах, на верхівці зав’язують рушник.
Чільне місце посідають рушники в нашому селі під час різних обрядів. Хрещення дитини – це благословення Боже. Після купання новонародженого заповивають у рушники, немов відкриваючи дорогу в життя.
Цінним є вишитий рушник на весіллі. Слід пригадати, що весілля починається зі сватання. Дівчина, якщо давала згоду на одруження, перев’язувала рушниками старостів. Вінчальних батьків в день весілля перев’язували довгими, красивими, багато вишитими рушниками, щоб їх можна було легко віднайти серед інших гостей. Також рушниками перев’язували дружбів та дружок. В день весілля молодята стають на весільний рушник – на життєву свою доріжку, якою мають пройти з високим почуттям відповідальності пе-ред суспільством. На таких рушниках зображені голуби, голівками один до одного. Вони сидять в основі дерева, що є символом нової сім’і.
До обрядових рушників належать і ті, з якими людину проводжали в останню путь. Такі рушники на називають ритуальними. Ними перев’язують церковний хрест, інші прапори, поминальні свічі. Прикрашають рушниками ікони в церквах.
Хліб – сіль, піднесений на вишитому рушнику, ми називаємо гостинним. Прийняти рушник, поцілувати хліб – символізувало духовну єдність, злагоду, глибоку пошану тим, хто виявив їх. Цей звичай пройшов вік і став доброю традицією і в наш час.
Рушник, що мати вишивала,
Пісні співаючи мені,
Надовго я запам’ятала,
Висить він в хаті на стіні.
Висить рушник, а роки йдуть –
Вже почала я вишивати,
А рушничок матусин нам
Завжди оселю буде прикрашати.
Рушник … Він пройшов крізь віки, він і нині символізує чистоту почут-тів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею. Він щедро простелений близьким і далеким друзям, гостям. Хай символ цей завше сусідить в нашій добрій оселі як ознака великої любові й незрадливості, ніжної материнської пісні, яка кличе нас до рідного порога.
Чимало часу минуло з тих днів, коли з’явились перші стібки ручної вишивки,
а вони й досі викликають в наших серцях гордість та естетичне задоволення.
Виконавець: Ніколаєску Микола
Керівник: Лазурка Марія Орестівна
Легенда про Просіку
Просіка… Легенда розповідає що в прадавні часи на місцевості, де зараз розташоване мальовниче село, росли дрімучі ліси . Люди боялися ходити через непрохідні стежини.
Зібралися вони громадою і вирішили прорубати «просєку».
З часом люди почали будувати свої оселі по обидва боки дороги. А село стали називати Просіка.