Робота виконана у 2010 році. Дослідженням життєвого шляху і творчості Леона Копельмана – відомого односельчанина займалася група учнів ліцею.
Керівник роботи:
Лук’ян Ніна Іванівна, заступник директора з виховної роботи
Старововчинецького ліцею
Члени експедиційного загону:
1.Вакарюк Віра Петрівна
2.Куделько Лілія Петрівна
3.Баланюк Володимир Степанович
4.Муха Євгеній Йосипович
5.Сидоряк Марта Василівна
6.Карпюк Ольга Михайлівна
Леон ОзІасович Копельман (1904 – 1982)
Народився в селі Вовчинець, (Старий Вовчинець) Глибоцького району Чернівецької області.
У 1924-1928 рр. навчався на факультеті живопису Академії мистецтв Флоренції (Італія, викладач Ф.Карена), 1929-1931 рр. – в Школі красних мистецтв у Бухаресті (Румунія) за спеціальностями «живопис», «рисунок», «каліграфія» (викладач К.Рессу). Член Спілки радянських художників України (згодом – Спілки художників СРСР), поновлений з 1945 р.
Працював у галузі станкової та промислової графіки, книжного оформлення, малярства, реклами. Відомий як автор дереворитів, офортів на соціальні, біблійні теми («Бичування Христа», кінець 1920-х,офорт; «Майстерня художника», 1927, офорт; «Хрести», 1930, дереворит), численних автопортретів ( «Mein Bild» 1928-29, дереворит та ін.), екслібриси чернівецьких, карпатських та кримських краєвидів («Буковий ліс», полотно, олія; «Чернівці. Вулиця», 1950-ті, полотно, олія; «Гурзуф», папір, акварель). У графічних композиціях 1920-1940-х рр. відчутний вплив експресіонізму, французького мистецтва 1900-1920-х рр. Для творчості художника у 1950-40-х рр. характерні реалістично трактовані міські та гірські пейзажі.
Твори Л.Копельмана зберігаються у Чернівецькому художньому та Чернівецькому краєзнавчому музеях, у приватних колекціях. Учасник виставок у Чернівцях (1930- 1944р.p.), Всеукраїнських виставок у 1950-тих, 1990-тих p.p., мав персональні виставки у місті Чернівцях у 1965р., 1975р., 1994р..
Він написав десятки портретів людей Буковини, бо його життя нерозривно пов’язане з нею. Окремі з них – портрети пташниці колгоспу імені Калініна О.Г.Гудими, бригадира меблевого комбінату І.Л.Москалюка та інших.
Учні Старововчинецького ліцею, під керівництвом директора краєзнавчого музею Топало І.К. було зібрано багато експонатів, тим чи іншим чином пов’язаних з відомим односельчанином. Нажаль хата, у якій проживала родина Копельманів, до цього часу не збереглася (у музеї є лишень її схематичний малюнок). Особисті речі художника збереглися у його сусідів. У кімнаті музею стоїть письмовий стіл і стілець, етажерка, на стіні висить годинник та інші побутові речі, які колись належали родині.
Хоча останні роки художник прожив в місті Чернівці, але часто відвідував рідне село, співпрацював з шкільним музеєм. На згадку про дитинство та юність, проведені тут, митець подарував учням картину, на якій зображене синьооке дівча з книжкою в руках – це спогад про перше трепетне юначе кохання; картину „У гостях у Ольги Юліанівни”, шанувальником творчості якої був Леон Озіасович; автопортрет 1974 рік; „Шосейна дорога” 1973р.. На більшості творів художника – дарчі надписи, зроблені його рукою.
У процесі підготовки до святкування 100-річчя з дня народження художника, рада музею, співпрацювала з Чернівецьким художнім музеєм, який передав нам 25 липня 2003 року картини Леона Копельмана „Міські пейзажі під синьою горою” (1971 рік) та „На березі Дністра в Заліщиках” (1978 рік). Створена експозиція покликана ознайомити учнів ліцею, жителів та гостей села з людиною, яка прославила його, яка сприяла розвитку культури та мистецтва України.