Home / Хотинський район / Санківці / Традиції Санківці

Традиції Санківці

Традиції

Фольклор села Санківці має свій особливий колорит щодо текстової організації та музичного супроводу. Календарно – обрядова поезія села Санківці представлена багатьма жанрами зимового циклу. Але колядки та щедрівки в селі нині виконуються переважно дітьми та старшими чоловіками, церковним хором. Радянська влада добре попсувала одвічні традиції трудового люду, який в ході важких робіт від зорі до зорі згубив свої безцінні перлини назавжди.

У Санківцях й досі існує та широко побутує народне карнавальне дійство, у якому беруть участь і старі і малі – обряд «Маланки». Західні і східні варіанти пісень про «Маланку» належать до єдиного тематичного циклу українських колядок та щедрівок, але вони суттєво різняться. По-перше, впадає в око те, що Дністровсько – правобережні тексти не зазнали впливу християнства. Натомість у них яскраво відбилися залишки традиційних дохристиянських уявлень. Недарма в одному варіанті співається:

Маланочка світом ходить

Та й з дороги людей зводить.

Та й з дороги християнства

Навертає до поганства…

(Василина Паламар)

За традицією, яка дотримується й сьогодні, замасковані парубки з Маланкою на чолі здійснюють новорічний обхід дворів односельців від заходу до сходу сонця, тобто в темряві. Пісенні тексти з мотивом Маланки зафіксовані нами переважно в зоні українсько – молдавських сіл, яка характеризується високим рівнем збереженням традицій. Ось звичайний зачин такої щедрівки:

Мала нічка Петрівочка –

Не виспалася наша Маланочка.

Шовка пряла, кедрі ткала,

До свого батечка посилала.

Не мої кедрі , не мої шовка,

Не моя дочка Маланочка.

(Надія Кируца)

Поруч з «Маланкою» в новорічних піснях часто згадується і Василь. Він виступає в образі дбайливого господаря. Обряд «Маланка» не мав постійного, чіткого визначеного сценарію. Час перебування масок у кожному домі, а відповідно й програма звичаєво-розважальних дійств значною мірою залежали від гостинності господарів. Там де приймали радісно й щедро, там маланкарі прагнули продемонструвати все на що були здатні. І навпаки, там де впускали до хати лише «задля звичаю» й намагалися по скоріше випровадити, там ігровий згортався до мініміму. Дійство обрядових масок проходить паралельно немовби на кількох сценічних майданчиках, тобто одразу в усіх кутках хати і втягує в себе всіх присутніх.

Здавна найбагатшим і найкрасивішим з усіх родинних обрядів в Україні був обряд весілля. Це велике свято, велика подія у житті людини. Молоді беруть шлюб, започатковують нову сім’ю. Тому весь весільний обряд був спрямований на забезпечення подальшого щастя, добробуту молодої сім’ї. не тільки в різних регіонах України, а й у кожному селі було своє традиційне весілля, не схоже на інші.

 


   Весільний обряд

 

Весільні музики