Home / Хотинський район / Перебиківці / Історія Перебиківці

Історія Перебиківці

Історико –краєзнавчий портрет села

 

Перебиківці

 

     Перебиківці   — село в Україні, Хотинського району, Чернівецької області

Населення: 2680 осіб

Адреса ради: 60010,  Чернівецька область, Хотинський район,

с.Перебиківці, вул., Шевченка

Сільський голова: Дронь Віктор  Васильович

тел. 38-2-23

Поштовий  індекс:  60010

Телефонний код: 380 3731

Географічні координати:

     48°35′10″пн. ш.
     26°08′09″ сх. д. (G)

 

  Середня висота над рівнем моря: 162 м

Відстань до обласного центру: 60 км.

 

 

                Люби і знай свій рідний край

 

               Історія села

 

                 Рідне село !.Розквітле,уквітчане …Оксамитово-темними стрічками стеляться городи ,подвір’я  й будинки потопають у сніжно – білій ,незаймано – чистій заметілі вишневого квітування.

 

                Село! Багате , щасливе …Але чи завжди воно було таким? Чи завжди на обличчях його  жителів грала весела усмішка і променилися радісно очі ?

 

              Давайте заглянемо в історію , повернемося у ті далекі часи ,коли виникло наше село.

 

                 Село моє – краплиночка на карті

 

       У світі невідоме та дарма.

 

                  Ну, а чого без нього були б варті

 

                                Ми з вами кожен зокрема. ( П.Амбросій)

 

                   Мальовниче село Перебикиківці  розташоване на правому березі   Дністра  та за 55 км від районного центру . Село трохи схоже на півострів, який омивається повноводними, спокійними водами річки Дністер.

Населення  села складає 2680  чоловік.

В письменних джерелах вперше згадується в 1598 році. Згідно з архівними даними село засноване Іваном Перебиківським. Біля річки стояло поселення циган, яке і стало початком зародження села.

В околицях села виявлені поселення доби  неоліту та раннього   заліза ( У та  І століття до н.е.) , а також ранньослов’янські  поселення : черняхівської культури ( ІІ – УІ ст..н.е.) та ( УІІ-УІІІ ст.).

 

 Городище  та  давньоруські поселення ХІІ-ХІІІ ст..н.е.

Життя текло своїм руслом,на території знайдені речі домашнього вжитку  західно –польського, скіфської ,черняхівської культури  давноруського періоду. Такі поселення знайдені в урочищах    Передустя, Лука, Хреплів, Городище.

 

                 Село відносилось  в 1817 році до 1-2 категорії (середня)- жителі забезпечені всім необхідним для життя в селі .В 1817 році було : 2 священники ,  2 дяки , 187 хозяйств.19 вдов , 32 бурлаки , 12  хрещених .Всього 236 чоловіків і 119 жінок.Вотчина належить до роду Таміеско  і іншим резешем

 

( вільними селянам ). І  фальца  1,4 га, 700 фальчей спаханої землі , 80 фальчів вигона,200 фальчів лісу  і огороди . 270 фальчів садів володарських; і вітряк  в балці Замковій і 33 сади поселянських і сади священських. Жителі села займаються рибною ловлею.

 

               Довгий    час село було під румунською окупацією.    В 1940 році  російськими військами    Перебиківці було звільнено  від румунського гніту.
  В 1943-1944 р.р.  пройшла мобілізація і більше  400 односельчан поповнило  ряди визвольної армії..
                 Відгриміли буремні воєнні роки, країна почала заліковувати свої рани,  додому  поверталися солдати. В село з війни не повернулося більше 90 воїнів-односельчан, могили деяких і досі невідомі.
Багатовікова історія   села Перебиківці зазнала не одне лихоліття . Та найстрашнішим був післявоєнний  І946-1947 р. Серце завмирає,  сльози стигнуть на очах від картини,що пропливають у спогадах очевидців.  А скільки їх чесних трудівників і трудівниць було заслано з Сибір,  як ворогів народу. Деякі з них і по нині залишилися лежати в замерзлій сибірській землі.
             Тулюлюк Матрона Іванівна, Гордаш Февронія Єреміївна  – особливі люди. На них довго було тавро засуджених, хоч і реабілітованих , їхні долі понівечені, Це герої, які стали грудьми проти трагічної епохи. Дай Боже щоб цей жах животіння лишився в минулому. Ще зовсім юними, разом з багатьма односельчанами вони були вивезені в Сибір.
                  Працювали в тайзі, в сильні морози, темними, глухими ночами,   ноги примерзали до землі (мороз досягав до 55 градусів) .В снах приходила рідна хата, свій край, де народилися і виросли. На крилах летіли б туди.І лише після смерті Сталіна, коли була видана амністія, після багатьох років поневірянь, знову стояли  Матрона і Феофанія на рідному подвір’ї, тримала в руці грудочку землі і промовляли до неї: це я твоя господиня знову повернулися в своє село, щоб жити тут, виховувати внуків і розповідати їм про те, що бачила, пережила і вистраждала.

 

Джерела : Перебиковецька ЗОШ