Home / Хотинський район / Білівці / Освіта Білівці

Освіта Білівці

Розвиток освіти у селі.

У 1888 році в селі відкрито однокласну церковно-приходську школу з 3-х річним навчанням. Знаходилась вона в громадському будинку. На утримання школи сільська громада виділяла 50 руб. Закон Божий викладав священник Антон Полторацький, а вчителем була Евеліна Комарницька. В школі навчалось 38 хлопців і 10 дівчаток. У 1889 році 4 хлопчики закінчили навчання з пільговими свідоцтвами, які надавали певні пільги від призову в армію.

Навчання в школі починалось пізно восени після завершення сіль­ськогосподарських робіт, а закінчувалось на початку квітня.

В школі в основному був один учитель. В школі працювали з:

1896 по 1898 рр. – Антон Полторацький

1898 по 1900 рр. – Олександра Логрська

1900 по 1903 рр. – Евеліна Комарницька

1903 по 1906 рр. – Теофіл Лотоцький

1906 по 1908 рр. – Кирил Пантелімонов

1908 по 1917 рр. – Теодей Димитріум

В 1917 році церковно-приходська школа була підпорядкована Міністерству освіти і стала називатися земською.

В школі навчалось мало дітей, хоч дітей шкільного віку в селі завжди було понад 150 осіб. Так, за даними Кишинівської єпархії в 1911 році в школі села Білівці числилось 53 учні, а закінчували курс навчання    5-6  учнів.

І тільки після 28 червня 1940 року почався новий період в історії села. Діти білівчан одержали можливість навчатися у школі на рідній мові, а до­росле населення – вільно розвивати свою культуру.

Протягом 1941-1944 років, коли Буковина входила до складу боярської Румунії, білівецькі діти знову мали можливість навчатися тільки в початковій чотирикласній школі з румунською мовою навчання.

У наступне десятиліття школа стає семирічною, а 1955 року в Білівцях відкрито середню школу. Новозбудоване, красиве приміщення десятиріч­ки відкрило свої двері перед білівецькою молоддю 1978 року. А в 1983 році за успіхи в справі навчання, виховання та активну участь у громадсько-ко­рисній роботі школу нагороджено почесною грамотою Міністерства освіти й присвоєно звання «Школа зразкової праці і правопорядку». У 1988 році в честь столітнього ювілею з дня народження А.С.Макаренка Білівецькій деся­тирічці присвоєно звання «Школа імені А.С.Макаренка.» Довгий період школу очолювала досвідчений педагог, організатор і вмілий керівник, заслу­жена вчителька України Олена Іванівна Мельник.

Середню школу в Білівцях закінчило багато білівчан і дітей із сусідніх сіл. Вони здобули вищу освіту і стали вчителями (понад 50 осіб), лікарями (понад 15 осіб), агрономами, інженерами та опанували багато інших спеціальностей.

Білівецька загальноосвітня школа І-III ступенів – це типова сучасна малокомплектна сільська школа з багатою історією, славними традиція­ми, хорошим педагогічним потенціалом. Це заклад, який на сучасному етапі виконує такі важливі державні завдання, як забезпечення знань з основ наук, середньої освіти, розвиток індивідуальних здібностей дитини, формування професійних навичок. Метою діяльності адміністрації школи є створення найсприятливіших умов для саморозвитку особистості вчителя й учня, здійснення ефективності підготовки випускників школи до свідомого вибору професії.