Home / Хотинський район / Клішківці / Видатні особистості Клішківці

Видатні особистості Клішківці

Список осіб, по Клішковецькій сільській раді військовозобов’язаних, які призвані на військову службу при мобілізації. 

1. Ленюк Роман Анатолійович (мол. сержант) – 1971р.н.

2. Юрічин Юрій Олександрович (солдат).- 1986 р.н

3. Роборчук Олександр Васильович (солдат) 1974 р.н.

4. Томов Сергій Петрович (солдат) – 1987 р.н.

5. Білий Вячеслав Анатолійович (солдат) – 1979 р.н

6. Чернобров Руслан Вікторович (ст. сержант) – 1978 р.н.

7. Шерепера Микола Михайлович (солдат) – 1981 р.н.

8. Войт Ярослав Миколайович (сержант) – 1977 р.н.

9. Балан Сергій Петрович (сержант) – 1974 р.н.

10. Скрипник Михайло Дмитрович (солдат) – 1989 р.н.

11. Гончар Артур Володимирович (ст.сержант)-1993 р.н.

12. Рябой Юрій Анатолійович (солдат) – 1987 р.н.

13. Катеренчук Михайло Володимирович (солдат) 1989 р.н.

14. Божек Олександр Сергійович (солдат) – 1984 р.н.

15. Ротар Семен Васильович (сержант) – 1977 р.н.

16. Минка Володимир Володимирович (сержант) – 1984 р.н.

17. Слободян Микола Валентинович (мол.сержант) – 1976 р.н

18. Попов Олександр Володимирович (мол.сержант) – 1982 р.н.

19. Герман Володимир Юрійович (солдат) – 1976 р.н

20. Чайник Юрій Борисович (солдат) – 1979 р.н.

21. Катринуца Вадим Леонідович (сержант) – 1976 р.н

22. Блошко Василь Васильович (сержант) – 1982 р.н

23. Коріз Анатолій Іванович  – 1970 р.н

24. Чебан Анатолій Анатолійович – 1978 р.н.

 

        

Відомі люди села Клішковець

 

Клішківці!
Пишаюсь Вами,
Батьками Вашими й синами,
Минулими й теперішніми днями,

Майбутніми щасливими роками.
Н.Мельничук.

Наше село славиться своїми працьовитими талановитими жителями, які складають його славу, пишуть його історію, творять його майбутнє.
Протягом історичного часу в селі народилося багато особистостей, які вписали свої рядки в його історичний літопис.
Серед   відомих клішківчан минулого століття – учителі, комбайнери, інженери, доярки, композитор, художник, поет, космонавт, герой  Руху Опору, заслужені працівники культури та ін.. Багато з них є уродженцями різних міст і сіл України, та славу, визнання отримали у Клішківцях, завдячуючи самовідданій праці, розбудові села.
Серед них:

 

– Ковалевська Афанасія Антонівна – перша вчителька в  Клішківцях ,
яка прибула сюди в 1893 році і пропрацювала в селі 30 років. Вела активну пропагандистську та роз’яснювальну роботу серед населення. Допомагала народним месникам під час повстання 1919 року. У 1923 році румуни тимчасово відправили її на пенсію, після  чого вона виїхала з села. Одна з вулиць Клішковець носить її ім’я.

 

 Ісопчук Афанасій Григорович – уродженець Вижниччини, 25
років завідував сільським Будинком культури. Завдяки його ентузіазму і подвижництву клішківчани мали змогу долучатися  до естрадного, драматичного, циркового мистецтва, знаних артистів і колективів з різних куточків України і СРСР. У нашому Будинку культури  неодноразово виступали Софія Ротару, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Рязанський народний хор і театральні колективи Чернівець, Києва та ін..
11.01.1985 року указом Президії Верховної Ради УРСР Афанасію Григоровичу Ісопчуку присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури  УРСР».

 

– Йосип Кліщ – 1915 року народження, уродженець міста Кам’янець-
Подільський. З 1915 по 1937 рік проживав і навчався в с.Клішківці, потім у Хотинському ліцеї, займався революційною діяльністю. Після втечі з румунської тюрми до Парижа, активний учасник Руху Опору у Франції проти фашистської Німеччини. Відважний боєць загинув у 1943 році в передмісті Парижа, окрузі Кліші.
7 серпня 1947 року на будинку, який героїчно захищав і де загинув Йосип Кліщ, муніципалітет встановив меморіальну дошку його пам’яті.
– Левчишин Володимир Дмитрович – (04.02.1930 – 10.08.1986)
Уродженець с.Ялтушкове Барського району, що на Вінниччині. Людина великої душі, надзвичайної енергії і відповідальності. Талановитий організатор і раціоналізатор, керуючий РО «Сільгосптехніка», яка під його керівництвом у 1978 році зайняла  ІІ -е місце у Всесоюзному змаганні. Ініціатор і розробник більш як 30-ти пристроїв і механізмів, агрегатів, які підвищують продуктивність с/г виробництва. Кавалер 3-х орденів: ордена «Знак пошани», «Жовтневої революції», «Трудового Червоного Прапора». Активно сприяв розвитку і розбудові села.
Рішенням виконкому с/р від 09.01.1998 року одна з нових вулиць села названа його ім’ям.
– Луценко Микола Тимофійович – народився на Полтавщині. Згодом
сім’я  переїхала в Одесу. Навчався на історичному факультеті Одеського університету. Працював учителем у м.Конотопі. Під час війни потрапив у німецький полон, за що був засуджений радянською владою на 10 років. У 1956 році реабілітований. Переїхав у Клішківці у 1958 році. Учитель історії Клішовецької середньої школи. Його називали «ходячою енциклопедією» за глибокі знання та широку ерудицію. У книзі «Історія міст і сіл України» міститься опис-нарис про с.Клішківці ,автором якого є Микола Тимофійович.
– Побережник Семен Якович – корінний клішківчанин, у роки
боротьби іспанського народу з режимом Франко – учасник 12-ї революційної  бригади, відважний шофер генерала Батова. Написав книгу на «Крутих перевалах» , у якій розповів про минулі буремні роки.

– Пасічник  Микола Григорович і Ганна Дмитрівна – уродженці
с.Грозинці, які більше 30-ти років працювали в клішковецькій дільничній лікарні. Петро Григорович  був головним лікарем, хірургом, а Ганна Дмитрівна -терапевтом. Професіонали вищого ґатунку. Старожили с.Клішковець і довколишніх сіл й нині згадують цих чудових людей.
Народжені у Клішківцях
– Галичанський Микита –відважний ватажок селянського повстання 11
квітня 1907 року. Під його керівництвом селяни повстали і поділили між собою монастирську землю урочища «Галич». Царський уряд жорстоко розправився з народним ватажком. Війська з Хотина прийшли і розігнали  селян з поля, пів сотні людей було поранено, 44- були арештовані і відправлені в Хотинську тюрму.
– Гордаш Любов Федорівна – 28.08.1930р., доярка колгоспу ім.Леніна,
Герой Соціальної праці (1971, невтомна трудівниця).
Рішенням сесії сільської ради від 30.12.1998 року їй присвоєно звання «Почесний громадянин села».
Сенсом життя її була праця. Саме праця звеличила і утвердила її в житті, зробила знаною і шанованою людиною.

 

– Козак Микола – 1914-1991р.р. , чесний, безкомпромісний патріот
України. Народився в Клішківцях. Навчався в Хотинській гімназії, Новоселицькому  ліцеї, згодом у педінституті, викладав у Перебиківцях.
За патріотизм потрапив у заслання (табори Воркути).
Його любов до рідного краю вилилась у вірші: щирі, ліричні, незабутні.

 

 Каденюк Микола Галактіонович – 19.10.1953 року народження,
випускник Клішковецької восьмирічної школи 1968 року, достойний представник великої родини Каденюків, її надійний тил. Людина великої душі, чудовий друг, сім’янин. Головний меценат с.Клішківці. вмілий керівник, успішний бізнесмен, патріот свого села. Постійно надає значну фінансову допомогу освітнім закладам, лікарні, церкві та іншим установам с.Клішківці.

 

– Карвацький Дмитро Сергійович – народився 20 жовтня 1913 року в
с.Клішківці в родині Карвацьких Сергія Семеновича та Олени Костянтинівни. Дитинство було важким: у родині ,крім Дмитра ,виховувалось ще 3-є дітей – Ольга, Єфімія і Василь.
У 1923 році Дмитро вступив до Клішковецької чотирикласної гімназії, у якій навчалося близько 120 хлопчиків з сіл Хотинщини: від Колінківців  до Недобоївців. 1 липня 1929 року закінчив гімназію, а в 1933 році на базі гімназії було організовано дворічну агрошколу, у  якій хлопців навчали хазяйнувати: правильно обрізувати і доглядати сад, обробляти землю. Дмитро теж закінчив цю школу.
Служив 1 рік (як грамотний) в румунській армії. Після служби закінчив школу робітничої молоді. Батько не схвалював тяги сина до знань і не допомагав у навчанні. Тому він здобув освіту самотужки.
У 1944 році Дмитро Сергійович розпочав педагогічну діяльність у початковій школі (нині це Клішковецька ЗОШ І-ІІІ ступенів).
У 1953 році був призначений на посаду вчителя французької мови. У цьому ж році вступив на заочне відділення Кишинівського інституту іноземних мов у м.Бельці, який закінчив у 1958 році..
За більш як 30 років педагогічної роботи Дмитро Сергійович підготував 18 учнів, які стали викладачами французької мови. Він був класним керівником і хрещеним батьком Леоніда Каденюка – першого космонавта незалежної України.
Дмитро Сергійович вирізнявся добротою, скромністю, безкорисливістю, чуйністю, надзвичайною працелюбністю.
Все чого досяг , зроблено ним самим, без будь-якої допомоги: сам здобув освіту, збудував хату, створив шкільний музей села, зібрав по архівах Молдови і Буковини матеріали для написання літопису.
Разом із дружиною Пислар Любов’ю Феодосіївною, з якою прожив у любові і злагоді 57 років, всиновив і виростив 2-х дітей -сиріт.
Головною справою його життя був літопис, з якого ми сьогодні черпаємо основні відомості про історію села. А ще він написав багато цікавих оповідань під назвою «Клішковецькі бувалини», склав путівник по Клішківцях, створив велике родовідне дерево родини Карвацьких, яке налічує більше 300-т осіб.
За  багаторічну сумлінну працю на педагогічній ниві Дмитро Сергійович нагороджений 3-ма  грамотами Міністерства Освіти України (1962, 1968, 1969р.р.), цілою низкою грамот обласного і районного рівнів.
У січні 1998 року сесією сільської ради Дмитру Сергійовичу Карвацькому присвоєно заслужене звання «Почесний громадянин» села Клішківці.
Помер Дмитро Іванович на 91-му році життя ,залишивши у пам’яті односельчан найкращі спогади і літопис.
– Фуркал  Ніна Іванівна – вчитель математики, заступник директора з
навчально-виховної роботи Клішковецької восьмирічної школи, Заслужений вчитель України. Завзята, працьовита, вимоглива, відповідальна. Особливим захопленням Ніни Іванівни, яке відкрило учням школи багато міст і селищ СРСР , було встановлення з навчальними  закладами  різних республік інтернаціональних зв’язків. Очолювала клуб інтернаціональної дружби школи, створила музей  інтернаціональної дружби, матеріали якого містяться в Будинку культури села.

 

– Фуркал Сергій Михайлович (6.06.1932 – 10.06.1992р.р) – знаний
комбайнер колгоспу ім.Леніна. Трудову діяльність розпочав у 1955 році в Клішковецькій МТС. Його трудовий стаж складає 36 років.  Сергій Михайлович – приклад працелюбності , відповідальності, завзятості, любові до рідної землі. За високі показники у зборі зерна пшениці (406 т за рік) нагороджений орденом  Знак пошани та  орденом  Леніна.

 

– Фокшук Василь Костянтинович –1.01.1932 – 10.11.2005рр. –
директор Клішковецької дитячої музичної школи. Організатор і художній керівник клішковецького народного хору, Заслужений працівник культури, композитор. Автор пісенних збірок «Над Дністром голубим» та «Родоспів». Є автором музики своєрідного гімну Хотинщини на слова І.Бурмея «Хотинщино моя». Рішенням сільської ради від 30.12.1998 року присвоєно звання «Почесний громадянин села».

 

– Чебаник Василь Якович – народився у с.Клішківцях 5.08.1933 року.
Графік. Заслужений діяч мистецтв України, Член Національної Спілки художників України. Працює у галузі книжкової графіки, мистецтв шрифту.

 

– Всесвітню славу Клішківцям приніс підкорювач космосу, льотчик-
космонавт, Герой України Леонід Костянтинович Каденюк .Народився у 1950 році в сім’ї вчителів Каденюка  Костянтина Микитовича  і  Ніни Андріївни.
Закінчив середню школу зі срібною медаллю. Поступив у Чернігівське вище авіаційне училище за спеціальністю «Пілотування та експлуатація літальних апаратів». Закінчив училище, працював льотчиком-інструктором у Чернігові. У 1976 році зарахований у загін космонавтів.
19  листопада 1997 року з миса Канаверал, що у штаті Флорида(США), з космодрому Джордж Кеннеді на кораблі «Колумбія» у складі міжнародного
екіпажу: Калпана Чалва, Вінстона Скотта, Стевін Ліндсей, Кевіна Крігела, Токао Дої здійснив свій політ, що тривав 15 днів 16 годин 33 хвилини.
Герой України, перший космонавт Незалежної України Леонід Каденюк від 16 січня 1998 року є Почесним громадянином села. Він був депутатом Верховної Ради.
У США на алеї слави викарбовано на одній з «цеглин» ім’я Леоніда Костянтиновича Каденюка.
Після польоту Леонід Костянтинович  бере участь у розвитку села. При його допомозі було побудовано нове приміщення ЗОШ І-ІІІ ступенів, підведено газ до села, збагатилися навчальною літературою та комп’ютерною технікою  навчальні заклади, придбано автомобіль швидкої допомоги.
Вулицю О.Матросова, на якій жив космонавт, а нині проживає його мати Ніна Андріївна, 29.12.1997 року рішенням сільської ради перейменовано на вулицю Л.Каденюка.
На честь відомого учня,  про його життєвий  і професійний  шлях  в новому приміщенні Клішковецької ЗОШ І-ІІІ ступенів у 1999 року відкрито музей «Буковина – край космічний», в якому зібрано багато матеріалів про знаного у світі випускника школи 1965 року. Організатором і керівником музею є   заступник директора  школи   з навчально-виховної роботи  Мельничук Наталія Володимирівна.