Home / Хотинський район / Керстенці / Традиції Керстенці

Традиції Керстенці

Масляна

 

Масові гуляння влаштовували лише в останню неділю перед Великим постом і називали Сиропусною. Робили їх здебільшого сусіди і родичі до спілки. Основна їжа запустів — вареники, сир, масло і яйця. Супроводжувалися вони танцями, оскільки вже з наступного дня — аж до Великодня — танцювати було гріхом. Особливо любили потанцювати заміжні жінки. Танцюючи, вони намагалися якнайвище підскакувати — аби льон та коноплі росли високими. Кожен парубок прагнув узяти до танцю усіх присутніх дівчат, бо в нагороду від кожної отримував писанку на Великдень. До наступного дня був приурочений звичай «полокати зуби»: чоловіки після вільних днів Масляни і запустів у перший день посту вживали горілку — «полокали рот» від скоромних страв. Потім сім тижнів тривав Великий піст. Для людей він мав завжди велике значення як період спокути, покаяння в гріхах чи негідних людських вчинках. Він сприймався як один з найважливіших засобів духовного очищення і підготовки до величного свята всіх християн — Воскресіння Ісуса.

 

Маланка

 

В ніч з 13 на 14 січня відзначалося свято Маланки. Молоді хлопці та дівчата (неодружені) збиралися вечором в центрі села на святкову переберію. Хлопці вибирали з-поміж себе найудатливішого витівника, перевдягали його в жіноче лахміття – це і була Маланка. Крім Маланки вибирались і інші персонажі, які мали звеселяти народ своїми жартами: циганка чіплялась до всіх перехожих, щоб поворожити, циган пропонував обміняти коней, ведмідь запрошував до танцю, коза грала на скрипочці, а журавель бив у барабан. На таку виставу збиралося майже все село. Потім молодь в костюмах ходила в гості до молодих дівчат, які мали пригостити усю компанію южею і питвом. 
На свято Маланки дівчата гадали. Найрозповсюдженішими гаданнями були гадання на дровах. Молоді дівчата, які хотіли заміж рахували дрова, принесені у хату. Якщо їх кількість парна, то скоро бути весіллю. Потім, зажмуривши очі, обирали навмання одне поліно: якщо мало кору, пряме, гладеньке – буде багатий, гарний і добрий чоловік, а якщо без кори та криве – бідний та поганий.