Home / Хотинський район / Ставчани хот / Традиції Ставчани хот

Традиції Ставчани хот

Традиції

Святвечір у Ставчанах

Святий  Вечір – одне з найбільших   християнських свят. Його відзначають 6 січня . В цей день закінчується піст,  тому  цього  дня  люди  намагалися не  їсти  до  сходу  першої зірки.

До Святої  Вечері готується  вся  родина. Спочатку на  столі  розкладали  сіно,  застеляли  скатертиною і  ставили 12  пісних  страв. Головна  страва на Святвечір – кутя, вона  має  бути  дуже  смачною, тому  до  неї    добавляють  мед, горіхи, лимон, мак  та  ізюм. Також  господині  ліплять  вареники з  капустою, готують  голубці,  квасолю, гриби, узвар, пампушки, борщ та  інші  пісні  страви. Перед  початком  вечері  всі  промовляють молитву  “Отче наш”.

І до теперішнього  часу є  такі  звичаї у Ставчанах, коли малеча лізе під стіл на  сіно, яке було приготовлене заздалегідь. Вони починали  квокати  і кукурікати ,  щоб  добре  велося  господарство. За це  їм  давали  солодощі  та  гроші.

Після  вечері  зі  столу  не  прибирають. Як говорять  старі  люди, що то приходять  мертві  душі  вечеряти. А цим  часом  господарі  розносять помани  за  померлих.Ввечері  діти та дорослі  починають  співати  клядки.

На Йорданських водах чистих повивав Іван Христа.

Світлом променів сріблистих звіншувалась дія ця.

І озвався з неба голос: “Це мій любий серцю син”,

І Іван склонивсь, як колос,як за ясним  світлом  дим.

Поклонімся й ми Христові в цім святім величним дни.

Він з великої любові схоронив нас від нужди.

Поклонімся й ми Христові своїм колосом діянь.