Видатні особистості
Не кожен вчитель, працюючи в школі, зможе користуватися таким авторитетом, повагою серед колег, учнів, і просто людей – із свого та сусідніх сіл. На особливому високому рівні знають її в районі, області і навіть по всій Україні, де її знають як заслужену вчительку України.
Ця енергійна, працелюбна, творча й завжди приваблива жінка з’явилася на світ в містечку Кадієвка, що на Луганщині. Згодом, враховуючи сімейні обставини, родина переїжджає на Полтавщину, де й пройшли дитинство та юність майбутнього педагога з великої літери.
По-особливому вражає надзвичайне бажання вчитися й пізнавати все нові й нові вершини науки, адже закінчила Лілія Василівна спочатку педучилище, згодом -Дрогобицький учительський інститут, Камянець-Подільський педінститут. Однак невгамовне бажання отримати від життя все, що під силу цій розумній, ерудованій вчительці, не дозволило їй зупинятися на досягнутому. Тому прагнучи почуватися перед будь-якою аудиторією не просто вчителем, але й обдарованим і не повторним оратором, Лілія Василівна поступає в Чернівецький університет ораторського мистецтва…
Стежина в Зарожани лягла через Шилівецьку ЗОШ І—ІII ст. у яку вчителька йшла із задоволенням ,бо там на неї чекали учні, щоб поспілкуватися перед уроками. А після уроків, як згадує Лілія Василівна, ніхто не йшов додому, бо всі чекали, що почують новинки літератури, послухають музичні записи.
Школою „життя” для Смолій Л.В. став досвід колеги із Хотинської СШ №4. Заслуженої вчительки України – Кривнюк Марії Несторівни, яка навчила її не лише ірамоти й твори мистецтва пропонувати учням, а й прищеплювати їм риси порядності, доброти, товариськості. Працюючи вчителем російської мови та літератури, завучем молодших класів, Лілія Василівна запам’ятала назавжди ті часи, коли учні бажали знати як найбільше. Цей факт залишив у вчительки найприємніші спогади про роботу з дітьми.
Все своє життя ця мудра жінка, неперевершений педагог присвятила дітям, їх вихованню й розвитку в них творчих здібностей, артистичних даних; підвищенню їх інтелектуального рівня. І ось уже 50 рік Лілія Василівна робить це занобки, ніколи втомлюючись і не нарікаючи на труднощі в роботі.Переконливими аргументами її плідної праці з дітьми служать численні перемоги на районних олімпіадах, у конкурсах, позакласних заходах.
Неодноразово її вихованці отримували нагороди, коли готували виступ від студії „Росинка”, яку організувала й очолює Лілія Василівна.
Відрадно те ,що її творчу працю завжди помічати й помічають, відзначаючи її різними нагородами. Зокрема, нагороджено медшілю Макаренка, ювілейною медаллю „За доблесний труд”, грамотою Міністерства освіти України, грамотами обласного та районного відділів освіти. Найвище досягнення, мабуть, було у вчительки в 1979 році, коли їй було присвоєно звання Заслуженої вчительки України. Як один з найкращих педагогів області, у 1985 році була делегатом V з’їзду вчителів України.
Грамотна й розумна, культурна й порядна, уважна до кожного й завжди стримана. Лілія Василівна і в дітях цінує подібні риси, а особливо – скромність, чесність, потребу знань.
Зуміла вчителька за своє життя прищепити любов до літератури, мистецтва багатьом своїм вихованцям, які зараз працюють у нашій області, а також в інших куточках України. Зокрема, у Хотинському районі вчителями зарубіжної літератури працюють Мельничук Л.І. (с. Колінківці), Гончар Л.М.(с. Шилівці). Є її послідовниця і в рідній школі – це Мороз Тетяна Анатолівна.
Нині Лілія Василівна, віддавши багато років благородній справі навчання й виховання дітей, може з гордістю говорити про них: „Це мої учні”. І для них вона залишиться людиною з великої букви. І хоча посипав іній її волосся, вона залишається енергійною, завзятою, працьовитою.
Змінювалися програми, входили в моду і виходили з неї різні методи і прийоми, але незмінною залишається її позиція: вона добросовісно й безвідмовно працює, відцаючи своє серце дітям, навчаючи їх бути щирими й порядними.
Шкільний дзвінок для Лілії Василівни є музикою, без якої вона не мислить життя, її багатющий досвід, методичні знахідки будуть неабиякою допомогою для молодих педагогів, яким Лілія Василівна склала мудрі заповіді для успішної роботи в школі:
1. Закохайся в свою роботу – і тоді ніщо не заважатиме тобі плідно працювати.
2. Будь привітним – і будеш сміливим.
3. Не будь зверхнім – і зможеш стати лідером між людьми.
4. Умій вимагати й прощати.
5. Вір у здібності кожного учня.
6. Будь компетентним – і будеш упевненим.
7. Прагни вдосконалення щомиті – і зможеш виховати особистість.
8. Вір. що кожного учня можна навчити, тільки для цього потрібен час.
9. Перетвори процес навчання на радість.
10. Будь для учня не взірцем, а супутником, тоді він зможе перевершити тебе.