Home / Хотинський район / Анадоли / Традиції Анадоли

Традиції Анадоли

ТРАДИЦІЇ СЕЛА АНАДОЛИ

Оскільки наше село молоде, то особливих традицій люди не відзначали, які були в давнину. В часи незалежності України нашим односельцям вдалося побудувати церкву. Це свідчить, що духовна культура в серцях наших людей жила, живе і буде жити. В умовах сьогодення накопичується досвід традиційних релігійних свят: Різдва Христового, Водохреща, Великодня, Івана Купала та престольного свята церкви святого Дмитрія.

Уже традиційним стало святкувати Водохреща. Оскільки біля села протікає річка Дністер і якщо скрисає крига на Дністрі, то воду святять на ополонці. Напередодні на льоду річки вирубують великий хрест, пробивають ополонки, з льоду й снігу роблять одне або кілька скульптурних зображень хреста, які обливають буряковим квасом. Кульмінацією свята – занурення отцем Анатолієм хреста у воду, після чого вона вважається освяченою. Освяченій воді приписують чудодійні властивості, її дають зуроченим дітям, людям, що помирають, хворим тваринам, особливо цінують її пасічники.

Іншим традиційним святом стало святкування Великодня. Найзначнішого християнського свята на честь воскресіння Ісуса Христа – Великодня. Уже близько десяти років наші односельці опівночі крокують з пасхальними кошиками до церкви. Це видовище не можливо передати словами.


Зі сходом першої зірки церковна процасія обходить тричі церкву. За третім разом священник освячує паски. Горять урочисто свічки і люди у доброму, святковому настрої вітають один одного «Христос Воскрес!» і чути у відповідь «Воістино воскрес!» і ми всі з нетерпінням чекаємо покуштувати свячені яйця, сир і сало після довгого Великоднього посту, а діти чекають вузликів від своїх хрещених, бабусь та тіток. А після обіду біля церкви розпочинаються гаївки та цікаві ігри й хороводи. Любимими для наших дітей стали хороводи: «Подоляночка», «Огірочки – поп’яночки», «Дикі кози».


Уже не один рік поспіль наші односельці відзначають 7 липня – свято Івана Купала. Започаткувала святкування цього дня дитяча установа села. На березі річки Дністер розпалювали вогнище через яке стрибали хлопчики у козацьких костюмах, а дівчата-україночки водили хороводи. Найцікавішим у святі є плетіння віночків і кидання їх на воду. Кожна дівчинка з хвилюванням дивилася куди попливе її віночок, бо з тієї сторони буде її суджений. Зараз на це свято приходять парубки та дівчата сільські. Організовують цікаві ігри, танці і теж плетуть віночки своєї долі. Свято затягується до ночі, бо купальську ніч вважають чарівною.


Традиційним стало у селі свято Дмитрія, яке люди відзначають 8 листопада, як День села. Розпочинається свято опівночі службою у церкві святого Дмитрія і завершується обходом церкви. Священник вітає всіх зі святом і благословляє на гарне святкування. Пообідавши наші односельці спішать до центру села. Тут для них організовується парубками села музика. Веселі танці, розваги, сміх звучить аж до півночі. Тут багато гостей вітають один одного та висловлюють один одному найкращі побажання.