Освіта Динівці

Над сторинкою працювали вч.історії Стоян Лариса Сергіївна

Творча група6 учні 11-А класу Стоян Данієла, Ватаманюк Валерія, Дирда Андрій

Історія школи Як засвідчують архівні матеріали, освіта на селі сягає глибин перших десятиліть ХХ ст.., а саме 1902 року, коли в селі була відкрита школа грамоти у хати дяка Данилова Феодосія. До відкриття школи в селі налічувалися 8 хлопців які вміли читати:Гаврил Чупак, Тоадер Чупак, Георгій Чупак, Георгій марку, Петро Скрипник, Сідор Чимбурович, Василь Істратій та Василь Рябку.

 

У 1904 з його ініціативи та його кошти почалося будування нового приміщення для початкової школи. То як школа повинна знаходитися біля церкви, перша школа почалося будуватися біля траси Ноовоселиця – Хотин. Приймали участь всі селяни, які проводили клаку. Стіни були з глини та покритими дошками, покрашенні синім кольором. Стеля була глиняна та дощата підлога . Дах покривали очеретом. Приміщення мало 2 кімнати: одна велика, яка призначалася для уроків (існували парти для 5-6 учнів); дошка, друга кімната призначалася для вчителів, бібліотека, їдальня та маленький коридор. У школі викладав священик Созонтій Данілов. Випуску не було. Перша вчителька села була Півоварова Ніна Савівна з Новоселиці, яка працювала тут майже 22 років та мала 6 вихованців. Діти навчалися грамоти, арифметики та Закон Божий. У 1920 році приїзжає нова вчителька –Назаров Марія Петрівна, яка вийшла заміж за дяка нашої церкви Окулов. Навчання проводилося російської мови. Тому діти не ходили до школи, тому що не розуміли чого навчаються. У 1930 в селі існувала початкова школа з чотирма років навчання. В роки окупації Бессарабії Румунією діяло положення про присікання будь яких справ спілкування українською мовою. Тому в школі запроваджено викладання румунською мовою. Учителі, як правило були приїжджі і тому не дуже переймалися проблемами своїх вихованців. Отримання відповідну освіту було дуже важко.

осв2

 

З моменту існування до 1940 років школа в с.Динівці мала таких директорів:

1902-1922 – ПІВОВАРОВА Ніна

1922 – 1934 – Г.Хопечук

1934 – 1939 – Володимир Мельнік

1939 – 1940 та 1941 – 1944 – Єміл Падурару

1940 – 1941 – Іон Бадіу.

В радянський період навчанням були охопленими всі діти віком до 7-8 років. Тому директор школи Іон Бадіу написав звіт про грамотність в с.Динівці.

Починаючи з 1940-1941 років в нашому селі були записані до першого класу всі діти, яки досягли семи – восьмирічного віку , та були створені 4 класи. Навчання проводилося у чотирьох кімнатах; дві знаходилися у домі директора школи –Івана Бадіу; третя – у школі; та одна кімната у домі дяка. Працювали восьмеро вчителів. Грамотність серед дітей віком 8-17 років становив 41,9%, решта були неграмотними. Але існували багато проблем: гостра потреба в підручниках, зошитах, навчальному обладнанні.

осв3

У 1953 – відбувся перехід до обов язкової семирічної освіти. В селі будується нове приміщення.       В 1947 року школа стає семирічною і знаходилася в будинку дяка. З початком семирічного навчання прибувають все нові і нові учителі. Основними шкільними атрибутами були: трайста- в якій носили дерев’ яну дошку крейду та ганчірку. Коли дошку замінюють зошити , носять чорнильницу та перо. Одягалися учні прості: сорочку із коноплі , яку носили поверх штанів. Ходили босими але в холодну пору взували опінч.

осв5                    осв5

осв7        осв7

Директора школи:

1944 – 1945———- Житарюк Михайло Максимович

1945 – 1946 ——— Каркавчук Дуся Петрівна

1946 – 1948——- — Скутельник Олексій Іванович

1948 – 1951 —- Бурак Василь Іванович

1951 – 1955 ——- Бідюк Микола Никифорович

1955 – 1978 ——– Сандуляк Порфірій Іванович

В 1956 – 1978 школа отримує статут середньої школи. У цей період були побудовані перші окремі приміщення для школи.

1978 – 1979 ——- Журат Федір Іванович

1979 – 1985 —— Скутельник Михайло Іванович

1985 – 1989 ——- Журат Федір Іванович

1989 – 1995 —— Глігор Калин Васильович

Будівництво нової школи розпочалося в 1989 році. Тривало чотири років. Започаткував будівництво школи директор Журат Федір Іванович продовжував директор Глігор Калін Васильович разом зі всім педагогічним колективом.

 

 

1 вересня 1993 року в селі – свято. Нова школа відкрила двері своїм вихованцям. Триповерхова споруда з підвальним приміщенням , із спортивним залом, їдальнею, майстернею, сімнадцятьма навчальними кабінетами, бібліотекою, шаховим кабінетом – вражала своєю величністю та просторістю. Також маємо комп’ютерний клас з 12 компютерів.

Директора школи:

1995 – 2000 ——-Середенко Віорел Флорович

2000 – 2008 ——– Істратій Марія Георгіївна

2008 —- Чубрей Валентина Георггіівна

Сьогодня наш Динівецький НВК має дошкільний підрозділ в якому навчаються 64 дітей.

Засновник Динівецького НВК – Динівецька сільська Рада народних депутатів.

Мова навчання – румунська.

4 серпня 2005 року – був відкритий дошкільний підрозділ Динівецького НВК.

Директор НВК – Чубрей В.Г. вч. української мови та літератури

ЗДНВР – Данилова Л.Д. вч. румунської мови та літератури

ЗДВР – Хамкевич Н.Г. вч. хімії

ЗД ДНЗ – Беженар Л.Е.

     Проблема над якою працює школа6 модернізація змісту освіти та підвищення якості знань учнів через особистісно – орієнтоване навчання та виховання.

Структура: – дошкільний підрозділ (3 групи – 46 вихованців)

–          І ступень – початкова школа ( 5 класів)

–          ІІ ступінь- основна школа (9-класів)

–          – ІІІ ступінь – середня школа – (4 класів)

Всього в школі навчаються 345 учнів та викладають 55 педпрацівників:

–          Вчителі-методисти – 7

–          старші вчителі – 9

–          відмінників освіти України – 9

–          спеціалісти вищої категорії – 24

–          спеціалісти І категорії – 8

–          спеціалісти – 14.

У позаурочний час в школі працюють спортивні секції, гуртки, клуб шахів, факультативи з українознавства, етики та психології сімейного життя, здорового способу життя, екології, історії рідного краю, журналістика.

Ми вдосконалюємо методи та форми роботи на уроці, використовуємо сучасні навчальні технології. Про це свідчать найкращі результати вчительки румунської мови та літератури Данилової Л.Д., яка брала участь у обласному конкурсі «Учитель року – 2006»» та стала володаркою І місця в обласному конкурсі. Для підвищення загальнокультурного та професійного рівня вчителів на базі нашої школи проводяться районні та обласні семінари. З метою виховання любові до рідної землі, свого народу, збереження та примноження пам яток матеріальної та духовної культури села у 1997 році був відкритий Музей історії села, який у 2006 році зареєстрований як «Історико-етнографічний музей» – засновник та директор музею Стоян Лариса Сергіївна, вчителька історії.

Наш дошкільний заклад поглиблено працює за фізкультурно-оздоровчим напрямком. Велику увагу приділяємо перетворенню життєвого простору в групах у розвивальне середовище, щоб забезпечувати належний фізичний розвиток і вправність дошкільнят.

осв8