Home / Новоселицький район / Балківці / Культура Балківці

Культура Балківці

Розвиток культури, народні звичаї та обряди Новоселиччини

 

Історія нашого краю сягає в глибину віків і славиться не лише своїм героїчним минулим, але й  чудовими і працьовитими людьми, яскравими мистецькими та літературними талантами, веселковим розмаєм народного аматорського мистецтва.

Наш край знають не лише на Україні, але й у цілому світі  завдяки  Софії Ротару, Лілії Сандулеси, Миколи Мозгового, Георгія Агратіни. А пісня «Марічка» Степана Сабадаша облетіла усю планету… Нині плекаються нові таланти, запалюються нові мистецькі зірки. І все це завдяки діяльності широкої мережі установ культури та її працівників.

Сьогодні в районі є:

– 3 музичні і 1 художня школи, 12 їх філій та класів;

– 35 клубних установ, в тому числі і Новоселицький районний будинок культури;

– 2 районні бібліотеки для дорослих і юних читачів та 35 сільських бібліотек-філій;

– районна кіновідеомережа.

В установах культури працює 201 спеціаліст, із яких 188 – мають вищу освіту.

 

Початкові мистецькі школи

Новоселицька музична школа  і Новоселицька художня школа атестовані з відзнакою.  Філії і класи музичних шкіл діють у селах Топорівці, Магала, Ванчиківці, Драниця, Кошуляни, Стальнівці, Котелеве, Черлена, Рідківці, Балківці, Несвоя, Рокитне. У 2012-2013 навчальному році в початкових мистецьких школах  навчається 595 дітей. Минулого року біля 60 випускників в урочистій обстановці отримали свідоцтва про закінчення навчання.

Викладачі та учні музичних та художньої шкіл  беруть активну участь в різноманітних конкурсах і оглядах, де стають переможцями. Так, учні художньої школи Онуфрей Поліна, Довганюк Валентина  і Роман  Максим є лауреатами Всеукраїнського конкурсу «Нові імена», а директор художньої школи Л. Теуту  є  лауреатом  обласної  літературно-мистецької премії імені Ольги Кобилянської  і районної літературно-мистецької премії імені  Степана Сабадаша.

балківці2

Клубні установи

В установах культури району  діють 280 аматорських колективів, серед яких 9  мають звання «Народний аматорський». У цих колективах задіяно біля 3,9 тисяч чоловік, половина із яких – молодь.

В районі  зберігаються народні звичаї, обряди і традиції, народне ремесло. Кожного року на початку січня місяця у м. Новоселиця  проводиться традиційне районне фольклорно-етнографічне свято «Різдвяні зустрічі». Такі свята відбуваються і в селах Магала, Топорівці, Маршинці, Костичани, Котелеве та інших.

 

Міжнародний фестиваль народного аматорського мистецтва «Мерцішор» став справжнім святом для жителів району, бо в ньому беруть участь аматорські колективи Новоселицького, Герцаївського, Глибоцького, Сторожинецького та Вижницького районів Чернівецької області, Одеської області і Республіки Молдова.

 

Під час святкування Дня міста Новоселиця проводяться марш-паради духових оркестрів. Минулого року започатковано і проведено Міжнародний пісенний фестиваль  молодих виконавців «Від Черемоша до Прута», в якому взяли участь понад 100 учасників з різних регіонів України і Молдови

Установами культури у 2012 році  надано платних послуг на суму 310,0 тис.грн.

Найкращі клубні установи є в селах Маршинці, Котелеве, Магала, Мамалига, Динівці, Стальнівці, Рідківці, Топорівці та м. Новоселиця.

балківці3

 

 

 

Бібліотечні установи

У районі збережена  централізована бібліотечна система, в якій працює 53 спеціаліста. Читачами бібліотек є понад 27 тисяч  жителів району, з них 15,7 тисяч – молодь. Книжковий фонд  бібліотек  складає 453,8 тисяч книг, з них:

– українською мовою – 143,585 тис. книг;

– румунською мовою – 25,5 тис. книг.

За рахунок районного бюджету та інших поступлень оновлено бібліотечний фонд на суму 450,0 тис.грн.

У районній бібліотеці, бібліотеках-філіях сіл Ванчиківці, Мамалига і Топорівці працюють безоплатні Інтернет-центри,  користувачами яких є 1500 чоловік.

З метою збереження народних звичаїв і традицій, національного одягу і  побуту у бібліотеках-філіях сіл Топорівці, Магала, Слобода, Мамалига, Котелеве, Форосне створені  кутки  національного відродження і працюють  секції екскурсоводів.

балківці4