Home / Новоселицький район / Топорівці / Духовність Топорівці

Духовність Топорівці

 

Похожее изображениеКартинки по запросу село топорівці церквиКартинки по запросу село топорівці церкви

У Топорівцях є старовинна пам’ятна архітектура – Іллінська церква, збудована 1560р. Побудував її воєвода Барновський. Але в народі ходить легенда про те, як виникла ідея будівництва.
Під час столітнього панування молдован з турками велася боротьба. Селяни не могли змиритися з тим, що вони захопили село. Селянський старшина в сутичці з ними впав з коня, його орденанц Мирон Мовіла допоміг піднятися, і він дав слово, що на цьому місці збудує церкву. Серед лісів та ярів була піднята ця споруда з вузькими віконцями, щоб ніхто туди не міг зайти. При закінченні будівництва верхівки троє чоловік постраждало з надходом турків, які забрали драбину. Вони залишилися наверху, а їхня спроба зійти вниз закінчилася трагічно. Після будівництва люди почали вирубувати ліси і будувати собі житлові хати. Таким чином, село почало розбудовуватися.
У той час на цих землях панував пан Мустяца.  За одну ніч він зумів програти в карти всю цю мошію, яка оцінювалася в 18 мільйонів австрійських левів (із слів старожила Степана Ревеги, 1906 р.н.). Для того, щоб ця земля не попала під чуже володіння, священики з Чернівецької Резиденції разом з людьми викупили її. Половину грошей заплатило духовенство, а половину – люди.
У цей час на Північній Буковині панувала Австрія. Наше село знаходилося на кордоні   між Росією та Австрією, межею якого була річка Рит. На території, де знаходиться ферма, жив пан Фішер, у нього був фільварок та гуральня.
Найкращі і найродючіші поля: Чагри, Облоги, Груш – були його володінням. Працювали на нього люди з Галичини, а деякі з них залишилися тут жити.
У селі проживав пан Федора, його маєток знаходився на самому високому горбі. Від цього і пішла назва “Капітанський”. Зараз біля нього стадіон.
Також у селі знаходиться українська Греко-католицька церква. Будувалася 1914 р. У той час вона називалася каплицею, а за Румунії її добудовували уніати.
У 1911 р. селяни почали будівництво нової церкви. Будувалась вона 3 роки. Жителі возами з Чернівців возили цеглу. Архітекторами були німці та чехи. У 1914 р. будівництво було завершене. 2 серпня 1914 р. у старій Іллінській церкві освятили воду і нею ж освятили  нову церкву. Вперше пролунали дзвони, та сповістили про початок Світової війни.
На сьогоднішній день це Українська православна церква, яка підпорядковується Московському Патріархату.
А пам’ятник – архітектура 1560 р. силами громадян села була реставрована і стала діючою Українською православною церквою Київського Патріархату з 1999 р.

13 вересня 2015 року в с. Топорівці освятили пам’ятний знак при в’їзді в селище: арку, як символ-оберег місцевої громади.

https://www.youtube.com/watch?v=W7TyREPcVIo