Home / Новоселицький район / Тарасівці / Історія Тарасівці

Історія Тарасівці

Тарасівці (рум. Tărăsăuţi, рос. Тарасовцы) є одним з сіл Новоселицького району Чернівецької області (Україна). Станом на 1 січня 2012 року в селі проживає близько п’яти тисяч жителів, населення в основному,молдавани (румуни).

Храм в селі святкується 21 вересня в день свята Різдва Пресвятої Богородиці, по-народному — Друга Пречиста

Село розташоване на півдні Новоселицького району Чернівецької області, на лівому березі річки Прут,недалеко від кордону з Румунією.

Перша офіційна згадка датована 1473 роком, про те враховуючи результати проведених на території села та Новоселицького району розкопок (були знайдені елементи характерні для різних епох та культур, зокрема Трипільської) можна з великою імовірністю припустити що село Тарасівці має більш глибокі коріння, і засноване воно набагато раніше офіційної дати (1473р.).

Не має одностайної думки і з приводу походження назви села. Існують різні версії з приводу даного питання, а саме:

–  походження назви села від слова (саме від слова а не ім’я) «тарас», що означає фасції з соломи або очерету, якими накривали ґрунтові дороги. Від цього слова походить і назва села Тарасівка;

–  походження назви села від назви річки Тересва, яку румунське населення яке проживає на Закарпатті і по нині називають «вода Тараса» (apa Tarasului). Дане припущення полягає в тому, що буцімто предками нинішнього населення села являються вихідці з району річки Терсева, які оселились тут і назвали село ім’ям вищезгаданої річки;

–  походження назви села від імені однога землевласника якого звали Тарас і який володів землями села Тарасівці;

–  походження назви села від імені одного жителя, якого зустріли засновники Молдови проходячи через сучасну територію Тарасівців, і який мав ім’я Тарас.

Кожне з названих припущень, являються лише такими і не мають офіційного (документального) підґрунтя.

Ще з моменту заснування село Тарасівці перебувала в складі Хотинського повіту історичної області (регіону) Бессарабія Князівства Молдови (з 1473 (дата умовна) по 1812 роки), яке в свою чергу перебувала під владою Османської імперії.

Відповідно до умов Бухарестського мирного договору, укладеного 16/28 травня 1812 року між Російської та Османської імперіями, яким було офіційно завершено Російсько-Турецьку війну 1806-1812 р.р., Росією було окуповано східну територію Молдови між річками Прут і Дністер.

З початку ХІХ ст. відповідно до проведеного царськими властями адміністративно-територіального поділу село Тарасівці перебуває в складі знову ж таки Хотинського повіту Бессарабської губернії з центром у Кишиневі, яке на той час було територією Російської імперії.

Як наслідок післявоєнного поділу світу 27 березня 1918 року Бессарабію приєднано до Румунії. Починаючи з цієї дати і до 1939 року село Тарасівці перебувала в складі Румунії, сполучення (Plasa) Ліпкань Хотинського повіту.

Відповідно до підписаного 23 серпня 1939 року між керівництвом СРСР і Нацистської Німеччини пакту Рібентроп – Молотов Бессарабія, Північна Буковина та Герцаївській повіт 28 червня 1940 року були приєднані до Української РСР. Після захоплення радянською владою Бессарабія була розчленована Сталіним на 3 частини. Таким чином 2 серпня 1940 року була заснована Молдавська РСР, південна частина Бессарабії (повіти Біла Фортеця та Ізмаїл) приєднані до Одеської області а північна (Хотинській повіт) частина Бессарабії разом з Північною Буковиною та Герцаївським повітом увійшли до складу створеної 7 серпня 1940 року Чернівецької області.

На протязі 1941-1944 роках всі території які були передані від Румунії Українській РСР згідно пакту Рібентроп – Молотов знову, перейшли під владою першої (Румунії).

У 1944 році вищезазначені землі в тому числі і село Тарасівці в друге перейшли до Української РСР і були розділені аналогічно адміністративного поділу 1940 року (на три частини).

Починаючи з 1991 року село Тарасівці є частиною Новоселицького району Чернівецької області незалежної України.