Home / Новоселицький район / Рідківці / Освіта Рідківці

Освіта Рідківці

В 1778 році в селі була заснована народна школа, одна з десяти перших, що були відкриті на Буковині. Діяльність шкіл Буковини в часи Австрії та Австро-Угорщини відображається в щорічних збірниках, де можна знайти повну цифрову характеристику шкіл: кількість учнів, їх склад за статевими, релігійними, національними показниками. Розвиток народних шкіл на Буковині був наслідком політики імператриці Марії-Терезії та її сина імператора Йосифа ІІ. Так у збірнику за 1894 рік можна прочитати слідуючі дані: населення села – 4 328 чоловік, в школі навчалися 801 учень.

З них:

Хлопчиків – 414,

Дівчаток – 38

Українців – 786

Німців – 12

Поляків – 3

Православних – 686

Греко-католиків – 75

Католиків – 28

Іудеїв – 15

Вчителями були: Сенюк Антон, Зопа Дмитро, Федорівський Лончин, Тарнавський Федір

За австро-угорський час є три такі збірники. Про те, що мої односельчани хотіли бути в курсі всіх подій свідчить той факт, що в 1880 році в моєму селі «Руська бесіда» відкрила першу на Буковині хату-читальню. На рубежі ХІХ-ХХ століття в селі було побудовано нове приміщення школи, директором школи був призначений Іван Ярошинський, а вчителями працювали його діти – син Манолій та донька Євгенія – відома буковинська письменниця.

Після першої світової війни на Буковину прийшла Королівська Румунія, і ось, про що свідчить збірник по освіті в селі за 1929 рік.

Всього дітей шкільного віку – 539

Відвідували школу – 470

З них хлопчиків – 243

дівчаток – 227

Директор школи – Тоака Георгій та 18 вчителів

Про роботу школи в роки другої світової війни матеріалів немає, тому що в цей час вона не працювала.

З приходом в 1944 році радянської влади на Буковину в селі Раранча була відкрита школа, яка працювала за семирічною програмою. Першим її директором був призначений інвалід-фронтовик Пантелеймонов. Нажаль ім’я по-батькові цієї людини не збереглося в пам’яті жителів села та і в архівах теж. Слідом у село прибули Жулинська Л.У. ,Шрамченко Н.Ф.(беззмінний завуч протягом 20 років), Шкрьоба К.М., нині покійні Онучак М.М., Свічканьова Т.М., Дуднікова С.П….

З повоєнних часів до 70-х років ХХ ст.. в селі працювала початкова школа на куті Круглиця. Вона була 4-класною, працювала в дві зміни, найбільша наповнюваність класів – 18 учнів.

Директором школи в радянські часи були Соловйов Павло Степанович, Бичков Григорій Михайлович, Міхно Борис Олександрович, Анісімова Тетяна Дмитрівна, Бошецький Іван Афанасійович, Смирнова Алла Олексіївна, Канівський Іван Григорович, Чебан Сергій Арсенійович, Гулик Єва Михайлівна, Макаренко Дмитро Юрійович. В роки незалежної України директором школи став і досі є Ротар Вячеслав Петрович.

Після виходу на пенсію Шрамченко Н.Ф. завучами працювали: Чебан С.А., Кадук З.І., Тимчук О.Л. На сьогоднішній день завучем Рідківської ЗОШ понад 20 років працює Морараш Василина Василівна.

Завучем початкової школи працює Гавриш Валентина Василівна.

Заступником директора з виховної роботи працювала Чебан Г.С. Зараз цю посаду займає Васелишена Людмила Іванівна.

У школі гарний, цікавий, потужний педагогічний колектив в складі 51 педагога. Серед випускників нашої школи науковець, поет, редактор видавництва ЧНУ Лупул О.В., дослідник нанофізики, кандидат фізико-математичних наук Довганюк М.М. Морараш Г.В. досліджує життєвий творчий шлях Євгенії Ярошинської. Багато випускників нашої школи стали вчителями, науковцями, військовими, лікарями, інженерами і просто гарними людьми. Де б не працювали, чи просто жили чи знаходилися жителі нашого села, вони всюди гідно представляють свою маленьку батьківщину.